Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko105
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

584

Szwecja sprzedaje Ukrainie ponad 100 Gripenów lepszych od F-16

Szwecja sprzedaje Ukrainie ponad 100 Gripenów lepszych od F-16

Chodzi o model JAS 39 Gripen. Pod wieloma względami są one lepsze niż dostarczone do tej pory F-16. Np. zapewniają unikalną możliwość startu i lądowania z improwizowanych pasów startowych. Eksperci oceniają również że stosunek możliwości do ceny jest tu lepszy od F-35.

Poludnik20
Poludnik20
z
tech.wp.pl
dodany: 09.05.2026, 12:20:54
  • #
    ukraina
  • #
    szwecja
  • #
    wojna
  • #
    lotnictwo
  • #
    uzbrojenie
  • #
    mysliwce
  • 172
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Saab JAS 39 Gripen (Wikipedia po polsku)
Poludnik20
z pl.wikipedia.org
  • 0
A zapłacą za to Polacy - po to m.in. zaciągneliśmy na dziesiątki lat kredyt SAFE
mborowski
z facebook.com
  • -5

Komentarze (172)

najlepsze

Nic_tu_po_mnie
Nic_tu_po_mnie
09.05.2026, 13:49:57 via Wykop
  • 211
Zobaczcie, można coś sprzedać i dalej być dobrym, a nie tylko dojną krową ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ipkis123
ipkis123
09.05.2026, 14:15:16 via Wykop
  • 33
Zobaczcie, można coś sprzedać i dalej być dobrym, a nie tylko dojną krową ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nic_tu_po_mnie: Masz na myśli, sprawę z bożkiem prawicy - Orbanem, który blokował MILIARDY dla Polski, które mamy dostać w zamian za sprzęt przekazany Ukrainie?

Mam dla ciebie świetną wiadomość - Ukraina przez dziesięciolecia będzie spłacać sprzęt który dostała.
Tak jak my skończyliśmy spłacać GIerka dopiero w 2012 roku.
  • Odpowiedz
DarrDarek
DarrDarek
09.05.2026, 20:01:41 via Wykop
  • 17
@VZee:
Piszesz bzdury. T-72 i P-91 właśnie na polu bitwy na Ukrainie pokazały, że są równie sprawnymi czołgami jak Abramsy, a często nawet lepszymi, bo T-72 nie zakopuje się w błocie polskim i ukraińskim, a cieżkie czołgi brytyjskie i USA pokazywane były jak siedziały po wieżę w błocie ukraińskim bez możliwości wyjechania.
Co istotne, mało kto wie, że oszuści za T-72 wydanego za darmo wpisywali w jakichś tabelach, że wydali
  • Odpowiedz
Grzesiok
Grzesiok
09.05.2026, 12:25:28 via Wykop
  • 101
A my postawiliśmy na amerykański szrot który może i drogi ale w razie czego odłączy nam go przyjaciel dzieci małpiszon.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mleko3-2procent
mleko3-2procent
09.05.2026, 13:01:04 via Wykop
  • 73
@Grzesiok: myślę ze wtedy gdy wybieraliśmy ten sprzęt to byla dobra decyzja. Acz następne powinny już być europejskie.
  • Odpowiedz
brakslow
brakslow
brakslow
09.05.2026, 19:11:30 via Wykop
  • 40
A my postawiliśmy na amerykański szrot


@Grzesiok: ja wiem, nie lubimy Trumpa i USA pod jego rządami, ale F-35 to nie szrot i nie ma dla nich realnej alternatywy.
  • Odpowiedz
lolomi
lolomi
09.05.2026, 17:08:45 via iOS
  • 37
PS na WP.pl teraz zatrudnieni są z Ukrainy. „Lepszy niż F-16”. No tak bo może startować z „drogi polnej”. Ojj kochani. Jedynie co lepsze - to cena. I koniec „lepszych”.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DalaCiLama
DalaCiLama
09.05.2026, 12:30:05 via Wykop
  • 37
lepszych od F-16


ale bzdura
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DalaCiLama
DalaCiLama
09.05.2026, 12:34:04 via Wykop
  • 50
@mleko3-2procent: a skąd ty wiesz jak będą używane na Ukrainie, poza tym żeby stwierdzić, że

Eksperci oceniają również że stosunek możliwości do ceny jest tu lepszy od F-35.


to trzeba mieć kisiel zamiast mózgu, bo wychodzi na to, że wszystkie kraje w Europie, które kupują F-16 i F-35 to są jakieś niedoinformowane i powinny zacząć słuchać ekspertów z wykopu
  • Odpowiedz
60groszyzawpis
60groszyzawpis
09.05.2026, 17:23:16 via Wykop
  • 38
ale bzdura


@DalaCiLama: teraz jest moda srać na USA i ja sam przez tego buca pomarańczowego nimi gardzę, ale to umniejszanie amerykańskiemu sprzętowi wojskowemu, który został opracowany i doskonalony w oparciu o realne doświadczenie bojowe, które mało który inny kraj ma, to czysta propaganda. Żeby później nie było jak z tymi cudami francuskimi Rafale w indach, które spadły od chińskich rakiet.
  • Odpowiedz
titu
titu
09.05.2026, 19:53:40 via Wykop
  • 26
ale jak to sprzedaje ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie oddaje za darmo ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
popis tego nie rozumie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PajeetGoran
PajeetGoran
PajeetGoran
09.05.2026, 20:50:07 via Android
  • 4
@titu: ale jesteś onuca, oni walczą za naszą wolność ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
alter21
alter21
alter21
10.05.2026, 06:55:02 via Wykop
  • 4
@PajeetGoran: ty tak na poważnie
  • Odpowiedz
Bensqn
Bensqn
Bensqn
09.05.2026, 19:28:36 via Wykop
  • 24
Słowo klucz "sprzedaję" a nie "oddaje za darmo"
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

muckfods
muckfods
muckfods
09.05.2026, 22:05:36 via Wykop
  • 11
@Bensqn: Szwecja dała też Ukrainie wiele za darmo, a my również Ukrainie niektóre rzeczy sprzedaliśmy, wybiórczość w najlepszym wydaniu. 80% zysków ze sprzedaży uzbrojenia mamy z Ukrainy.

https://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/45041?t=Ukraina-to-najwiekszy-zagraniczny-klient-polskiej-zbrojeniowki
  • Odpowiedz
Voltix
Voltix
Voltix
10.05.2026, 10:55:44 via Wykop
  • 0
@Bensqn: Wiem, ze to trudne, ale "przekazuje" nie oznacza, ze oddaje za darmo - my im sprzedajemy kraby xD
  • Odpowiedz
birman
birman
birman
09.05.2026, 16:09:46 via Wykop
  • 16
zwróćcie uwagę na magiczne słowo "SPRZEDAJE". My oddajemy...
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

barman84
barman84
barman84
09.05.2026, 18:00:31 via Wykop
  • 8
@ACM04: no akurat niezupełnie z tą Szwecja. Bo oni mogą zrobić z cieśninami Dunskimi to co Iran z Ormuz. Ruscy to wiedzą i się już odgrażali z planem ataku na Zelandie
  • Odpowiedz
birman
birman
birman
09.05.2026, 20:26:34 via Wykop
  • 2
@ACM04: Ja się nie obrażam tylko Ukraina dostała 90mld euro pożyczki na wieczne nie oddanie, a my łaskawie dostaliśmy 44mld pożyczki spłacanej przez 50 lat na niewiadomo jaki procent...
  • Odpowiedz
bleblebator
bleblebator
09.05.2026, 16:01:54 via Wykop
  • 14
Wartość letadeł wychodzi dopiero w walce, w walce są diagnozowane i leczone z chorób wieku dziecięcego. Wszystkie amerykańskie efki walczyły w każdych warunkach atmosferycznych panujących na ziemii. A Gripeny?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanuszBizneswoman
JanuszBizneswoman
JanuszBizneswoman
09.05.2026, 19:02:22 via Wykop
  • 12
Akurat safe podpisany. Kasa jest więc
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SebicoV
SebicoV
SebicoV
10.05.2026, 14:04:47 via Wykop
  • 0
@JanuszBizneswoman: ty z tymi dzielnym ukraińcami,którzy oddają za nas krew to tak na serio,czy jaja sobie robisz? 🤣
  • Odpowiedz
JanuszBizneswoman
JanuszBizneswoman
JanuszBizneswoman
10.05.2026, 17:15:08 via Wykop
  • 0
@SebicoV:
No jasne, że jaja.

fajnie, a na jaki procent?

Korzystny.

  • Odpowiedz
subyello
subyello
09.05.2026, 18:22:36 via Android
  • 12
Slowo klucz 'sprzedali'
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4403
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3229
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3127
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2377
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2041
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #polska
  • #usa
  • #russiahateclub
  • #trump
  • #heheszki
  • #ruskapropaganda
  • #donbaswar
  • #neuropa
  • #ruskimir
  • #nato
  • #ukrainainfo
  • #bialorus
  • #izrael
  • #historia
  • #iran

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking