Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko213
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

462

81 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

81 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację

8 maja 1945 roku Niemcy złożyli b--ń w Berlinie. Dla Zachodu koniec wojny, dla Polski wchodzącej pod sowiecki but to tylko wymiana jednej okupacji na drugą. Polska świętuje 8 maja, nie rosyjskie 9 maja.

real_scoria
real_scoria
z
dzieje.pl
dodany: 08.05.2026, 10:55:20
  • #
    rocznica
  • #
    historia
  • #
    polska
  • #
    iiwojnaswiatowa
  • #
    europa
  • 200
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

obecny marszałek sejmu Czarzasty o sowieckiej armii: wyzwoliciele
kopyrta
z wiadomosci.wp.pl
  • 16

Komentarze (200)

najlepsze

jagoslau
jagoslau
jagoslau
08.05.2026, 14:56:14 via Wykop
  • 155
I wyszli na tym o wiele lepiej, bo Zachód szybko zaczął rozumieć, że kacapy jednak nie są takie słodziutkie i trzeba sojuszników odbudować oraz dozbroić. Pod ręką byli szkopy - nadawali się świetnie. Skorzystali z Planu Marshalla, dzięki czemu bardzo szybko pozbierali się ze zniszczeń, odbudowali gospodarkę i pozyskali technologie. Nie musieli latami wygrzebywać się z gunwa i tyrać swoimi obywatelami jak niewolnikami.

Uboczny skutek - bardzo słabe rozliczenie niemieckich zbrodni. RFN
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Conrad_PL
Conrad_PL
09.05.2026, 07:35:37 via Wykop
  • 27
@jagoslau: kontakt miała, ale przez rodzinę lub sygnał tv/radia z RFN, ale zamordyzm wewnątrz kraju mieli większy niż My w Polsce. Stasi było jednym z najgorszych aparatów bezpieczeństwa wtedy.
  • Odpowiedz
Marynasz
Marynasz
09.05.2026, 08:04:01 via iOS
  • 31
@sylwke3100: nie wiem czemu Cie minusują skoro to prawda. Alianci nie chcieli popełnić i nie popełnili błędu z czasów 1 wojny światowej. Upokorzone Niemcy po przegranej wojnie, dociśnięte butem wybrały w wyborach austriackiego malarza i wiadomo jak się to skończyło.

Po 2 wojnie alianci uznali że społeczeństwo Niemiec trzeba zaprosić do wspólnego budowania Europy zamiast wpadać w spirale nienawiści.
  • Odpowiedz
wawrzyniec-pruski
wawrzyniec-pruski
09.05.2026, 07:38:56 via Wykop
  • 53
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

free-your-mind
free-your-mind
free-your-mind
09.05.2026, 08:27:43 via Android
  • 30
@wawrzyniec-pruski: pozytywne bylo to, że przetrwaliśmy mimo ogromnej zawieruchy, że stanowisliśmy państwo, a nie zostaliśmy republiką jak np. Białoruś, to że staliśmy się w miarę jednolitym tworem narodowym bez silnych mniejszości (brak tarć jak pod Lwowem), nowy kształt kraju - bez przesmyków, wąskich paskow- podniósł bezpieczeństwo, ułatwił logistykę.

Zdecydowanie łatwiej znaleśc negatywne aspekty, ale najważniejsze, że nie zostaliśmy rozebrani, jak bylo raptem 30 lat wcześniej.
  • Odpowiedz
Trojden
Trojden
09.05.2026, 09:32:04 via Wykop
  • 8
@wawrzyniec-pruski: W pewnym sensie Węgry mogą konkurować z Polską pod tym względem, bo one nie zyskały na tej wojnie zupełnie nic, nawet odpowiednika Ziem Odzyskanych, a wyłącznie straciły. Nie miały żadnego pozytywnego skutku tej wojny, i to jest bezdyskusyjne. Tyle że Węgry były sojusznikiem III Rzeszy, a więc krajem również oficjalnie pokonanym i okupowanym, zaś Budapeszt był zdobyty - zaś Polska była teoretycznie wyzwolona i teoretycznie po stronie zwycięzców.
Choć
  • Odpowiedz
misiozaur
misiozaur
09.05.2026, 08:09:14 via Wykop
  • 29
Wygrac wojne poprzez calkowita kapitulacje to prawdziwa sztuka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jamajskikanion
jamajskikanion
09.05.2026, 15:46:35 via Wykop
  • 2
@misiozaur: O czym ty w ogóle piszesz XD
Ja tłumacze że walka do samego końca to był najgorszy scenariusz dla Amerykanów (bo w dobrym scenariuszu niemcy poddałyby się wcześniej np. na linii Renu jak w ww1) a ty mi wyjeżdżasz z tym że Niemcy rządzą polską XD
  • Odpowiedz
RKN_
RKN_
RKN_
09.05.2026, 17:24:01 via Android
  • 1
@misiozaur: no tyle sprawiedliwości że jednak znaczna część narodu została pod sowieckim butem
  • Odpowiedz
gamersgen
gamersgen
gamersgen
09.05.2026, 11:18:10 via Wykop
  • 15
i my tez ( ͡° ͜ʖ ͡°) a teraz fun fact - szwaby wywolujac>przegrywajac wojne a nawet 2 - wyszly jakims cudem lepiej na tym niz my o czym doskonale wiemy zyjac tu na co dzien od lat 90
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

galicjanin
galicjanin
09.05.2026, 15:21:44 via Android
  • 7
@gamersgen: bo ich okupowali Amerykanie, a nas kacapy.
  • Odpowiedz
DarrDarek
DarrDarek
09.05.2026, 19:36:22 via Wykop
  • 1
przegrywajac wojne a nawet 2 - wyszly jakims cudem lepiej na tym niz my

@gamersgen:
Złudzenie ludzi nie rozumiejących co się dzieje i kto przejął nadzór nad narodami dawnego chrześcijaństwa wywodzącymi się z Europy. Dziś to co się dzieje, totalna bezsilność Niemców i innych nordyków wobec wtłaczanej im kolorowej imigracji, którą muszą utrzymywać i praktycznie nie mają szans na sprzeciwienie się nadzorcom ponadnarodowym z zakulisowej władzy Deep State. Wszelka duma
  • Odpowiedz
FLAC
FLAC
09.05.2026, 08:33:14 via Wykop
  • 13
Zachód pokonał Hitera i teraz zachód jest niszczony przez żymian mixem rasowym ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja nie wiem kto tu jest większym przegrywem.
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

xaviivax
xaviivax
09.05.2026, 08:54:53 via Wykop
  • 16
@uciuuu:

W latach 60 w Niemczech nie było pół Żyda


Pół nie było, ale z 30 tys. to na
  • Odpowiedz
birman
birman
birman
09.05.2026, 09:08:26 via Wykop
  • 14
@uciuuu: A teraz tak:
1. Niemcy od 1945 wciąż mają na swoim terytorium amerykańskie wojska okupacyjne
2. w USA jest więcej żymian niż w żymianowie.
3. Żymianie w USA i w żymianowie to głównie ruscy konwertyci i uciekinierzy.

Połącz kropki.
  • Odpowiedz
cycaty-fejm
cycaty-fejm
09.05.2026, 09:01:09 via Wykop
  • 10
Cześć ruskie ! jak to jest - wojnę wygraliście a żyjecie jak psy w goovvnie , a wasza zwycięska rosja wygląda jak rozpadający się chlew?? Co wy świętujecie 9V z tą coraz liczniejszą armią starców poprzebieranych za weteranów II wojny? ruski tępy narodzie wiecznych niewolników hahahah
cycaty-fejm - Cześć ruskie ! jak to jest - wojnę wygraliście a żyjecie jak psy w goov...

źródło: 1476807894161653098

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

uciuuu
uciuuu
uciuuu
09.05.2026, 09:44:15 via Wykop
  • 9
@cycaty-fejm: kiedyś czytalem w książkę o ruskich weteranach wojennych. Często bez nóg czy rąk, wywozili ich z Moskwy czy St Petersburga na prowincje i mogli tylko żebrać, aż zdechłi z głodu. Taki to wdzięczny naród.
  • Odpowiedz
aaa-zet
aaa-zet
aaa-zet
09.05.2026, 09:55:32 via Wykop
  • 8
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
ooooooooo
ooooooooo
09.05.2026, 15:39:08 via Wykop
  • 6
dobrze że udało się wyzwolić Niemców spod okupacji złych nazistów, biedny naród niemiecki, przez tyle lat pod butem faszystów
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

donatien-de-sade
donatien-de-sade
09.05.2026, 20:27:39 via iOS
  • 1
dobrze że udało się wyzwolić Niemców spod okupacji złych nazistów, biedny naród niemiecki, przez tyle lat pod butem faszystów


@ooooooooo: typie, ale ty jesteś ignorantem. Wyobraź sobie, że władzę w Polsce przejmuje Braun, który wypowiada wojnę np. Niemcom, przestawia gospodarkę na wojenną i każdego z nas bierze pod groźbą śmierci do okopów. Tam tracimy życie lub zdrowie a Polska staje się ruiną dosłownie i w przenośni. Dekady po tym gdzieś
  • Odpowiedz
donatien-de-sade
donatien-de-sade
10.05.2026, 06:44:55 via iOS
  • 0
Hitler zdobył władzę w wolnych wyborach, w latach 30.


@Bialek_napraw_tagi: uwielbiam ten argument. Nie zdobył wszystkich głosów a frekwencja nie wynosiła 100%.

Ale tak, daleko temu narodowi jest do
  • Odpowiedz
kirs
kirs
kirs
09.05.2026, 20:55:17 via Wykop
  • 3
kirs

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jan-fifalski
jan-fifalski
09.05.2026, 14:51:00 via Wykop
  • 3
Niemcy już 1949r miały wyższy poziom gospodarczy niż Polska w 1939
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

galicjanin
galicjanin
09.05.2026, 15:21:10 via Android
  • 2
@jan-fifalski: bo przyjęli Plan Marshalla nasze komuchy też na początku chciały ale Stalin jak się dowiedział to się wk**wił i zabronił im brać imperialistycznych dolarów.
  • Odpowiedz
RKN_
RKN_
RKN_
09.05.2026, 17:29:32 via Android
  • 1
@jan-fifalski: my to w ogóle chyba w 1938 wróciliśmy do poziomu gostodarczego sprzed wielkiego kryzysu (1928) także to żadne osiągnięcie dla Niemców
  • Odpowiedz
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
09.05.2026, 09:11:33 via Wykop
  • 3
Ani nie Niemcy ani nie Ruskie piszą historię - skoro możesz się nabijać ze starożytnych nazistów z kosmosu, ale za podważanie 6 milionów grozi odpowiedzialność KARNA w wielu krajach. Ci prawdziwi zwycięzcy jak widać są gdzie indziej - wywalczyli nawet swój kraj, całkiem nowy kraj.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

uciuuu
uciuuu
uciuuu
09.05.2026, 09:46:37 via Wykop
  • -8
wywalczyli nawet swój kraj, całkiem nowy kraj.


@sebastian-podjadlo: i są tak potężni, że 80 lat musieli szukać takiego jelenia jak Trump, żeby coś zrobić z wrogami, którymi są otoczeni z każdej możliwej strony.

Jakby mieli takie wielkie wplywy, to takiego trumpa by sobie znaleźli 80 lat temu i zrobili potężne państwo, a nie byli otoczeni jak zagonione zwierzę.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4297
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3176
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3092
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2663
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2363
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wykop
  • #historia
  • #urodziny
  • #heheszki
  • #polska
  • #chwalesie
  • #pamietamy
  • #rocznicanawykopie
  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #oswiadczenie
  • #zalesie
  • #randka
  • #11wrzesnia
  • #feels

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking