Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko220
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

551

Francja chce złamać WhatsAppa i Signala. Europa idzie na wojnę z szyfrowaniem

Francja chce złamać WhatsAppa i Signala. Europa idzie na wojnę z szyfrowaniem

Francja chce umożliwienia służbom dostępu do zaszyfrowanych wiadomości w komunikatorach takich jak WhatsApp, Signal czy Telegram. Podobne dyskusje toczą się już na poziomie Komisji Europejskiej. Trwają prace nad rozwiązaniami technologicznymi, które miałyby umożliwić służbom legalny dostęp do...

jestemjakijestem1212
jestemjakijestem1212
jestemjakijestem1212
z
ithardware.pl
dodany: 07.05.2026, 16:58:39
  • #
    ciekawostki
  • #
    europa
  • #
    technologia
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
  • #
    szyfrowanie
  • 127
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Bierność Polskiego MSWiA ws. dostępu służb do zaszyfrowanych danych
PiotrSter
z piotrsterkowski.pl
  • 12
Dlaczego Unia Europejska chce nas znowu podsłuchiwać, czyli wiecznie żywy Chat Control!
viaxe
z youtube.com
  • 8

Komentarze (127)

najlepsze

gorzki99
gorzki99
gorzki99
07.05.2026, 17:06:41 via Wykop
  • 283
"Najwięcej emocji wywołała koncepcja określana jako „ghost participant”, czyli „uczestnik-widmo”. Pomysł nie jest nowy. Kilka lat temu promowało go brytyjskie GCHQ, czyli odpowiednik służb wywiadowczych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.

Mechanizm miałby działać w prosty sposób. Platforma komunikacyjna dodawałaby do prywatnej rozmowy niewidocznego uczestnika reprezentującego państwo lub służby specjalne. Użytkownicy nie widzieliby dodatkowego odbiorcy, a szyfrowanie formalnie nadal pozostawałoby aktywne."

Jesli to zart to bardzo niesmieszny :/

"Trwają
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jagoslau
jagoslau
jagoslau
07.05.2026, 23:13:37 via Wykop
  • 111
@gorzki99:

My już takie coś mieliśmy w PRLu. Gdy chciałeś wykonać telefoniczną rozmowę zagraniczną - to była ogromna szansa że w tle pojawi się "uczestnik-widmo" z esbecką legitymacją, znający języki obce, który będzie uważnie przysłuchiwał się rozmowie i w razie gdyby usłyszał cokolwiek nieprawomyślnego - będziesz się musiał gęsto tłumaczyć. Zresztą - samo uzyskanie połączenia zagranicznego nie było proste.

Sprawa była o tyle prosta, że rozmowy międzynarodowe szły przez państwową
  • Odpowiedz
nagi720317
nagi720317
08.05.2026, 03:53:33 via Wykop
  • 13
@gorzki99: Przecież to klasyczny tryb ataku MITM (Man In The Middle) na połączenie. Coś a'la 'uwaga rozmowa kontrolowana' jak u nas w stanie wojennym, tylko bez tej informacji na początku...
  • Odpowiedz

Fist_Of_Truth
Fist_Of_Truth
07.05.2026, 17:14:14 via Wykop
  • 143
FistOfTruth

źródło: Zrzut ekranu z 2026-05-07 19-13-50

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nagi720317
nagi720317
08.05.2026, 04:04:40 via Wykop
  • 21
@Fist_Of_Truth: To było mistrzostwo świata, aż dziwne że jakoś przeszło.
  • Odpowiedz
benyowsky
benyowsky
08.05.2026, 04:45:25 via Wykop
  • 26
@nagi720317: przeszło, bo Rozmowy kontrolowane były kręcone już po śmierci Barei w 1991 roku. Reżyserem był Chęciński, ale dobrze zrobił kontynuację przygód Ryśka Ochódzkiego.
  • Odpowiedz
Kyrtkele
Kyrtkele
07.05.2026, 17:01:39 via Wykop
  • 128
Najlepsze jest to, że potrzebują tego kraje w których wojna domowa z powodu ściągnięcia masy ludzi nie z swojego kręgu kulturowego jest na dniach xD no tak chcieli by wiedzieć kiedy elity mają się ewakuować...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PolakRodakAfrykaner
PolakRodakAfrykaner
07.05.2026, 19:08:29 via Wykop
  • 105
Ale moderacja działa sprawnie. Nawet 10 sekund nie minęło i już usunięte. Komisja Europejska chce mieć wgląd do naszych prywatnych wiadomości, żeby walczyć z przestępczością, ale zwykłych smsów von der leyen z prezesem pfizera nie chcieli ujawnić
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nagi720317
nagi720317
08.05.2026, 04:08:29 via Wykop
  • 28
@PolakRodakAfrykaner: Bo standardy mają być podwójne, 'bo co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie'.
  • Odpowiedz
grzegoslaw
grzegoslaw
08.05.2026, 08:04:55 via Wykop
  • 6
@PolakRodakAfrykaner:
grzegoslaw - @PolakRodakAfrykaner:

źródło: 8b9734154b8fd7e4a9b4d9a167541170a017c28850a243d49fb2b2b6b45e8727,w800

Pobierz
  • Odpowiedz
1999
1999
1999
07.05.2026, 17:37:26 via Wykop
  • 86
Telegram wymieniany jako szyfrowany komunikator? Domyślnie zwykły czat w Telegramie nie ma szyfrowania E2EE.

Co do Signala. Whittaker jasno stwierdziła, że jeśli rządy (np. Wielkiej Brytanii, Australii czy Unii Europejskiej) zmuszą komunikator do skanowania wiadomości lub osłabienia szyfrowania, Signal po prostu przestanie świadczyć tam usługi. Whittaker ostro krytykuje techniczne kompetencje polityków forsujących te zmiany. Twierdzi, że koncepcja „bezpiecznej tylnej furtki”, do której klucz mieliby tylko „ci dobrzy”, to technologiczna mrzonka. Argumentuje, że
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

perfumowyswir
perfumowyswir
08.05.2026, 05:30:23 via Wykop
  • 5
@chaddeveloper: no dlatego właśnie pytam, appka w rękach meta i szyfrowanie bez backdoorow? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
D4Ru73K
D4Ru73K
D4Ru73K
08.05.2026, 06:30:33 via iOS
  • 2
@nagi720317: gadać na pewno lepiej. Te przewalanie głosu to już od dekad trwa - nazywa się Echelon.
  • Odpowiedz
yy4Olo
yy4Olo
yy4Olo
07.05.2026, 17:05:02 via Wykop
  • 45
Kiedyś cenzura nam koperty rozklejała i listy czytała.
Trzeba będzie wrócić do:
"Szef prosił, żeby naprawić ogrodzenie przy szosie koło dębu. Połóż nowe deski, bo stare przegniły."
albo
"Wczoraj na pastwisku pasło się dużo obcych krów. Wyglądają na zdrowe i tłuste."
¯\(ツ)/¯
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Lalatina
Lalatina
08.05.2026, 06:50:37 via Wykop
  • 21
@FAQGAG: to przedstaw się z imienia i nazwiska, wrzuć swoje zdjęcie i informacje gdzie mieszkasz. To chyba nie są jakieś tajne informacje i bardzo wiele ludzi ma już do nich dostęp ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
sebasan
sebasan
sebasan
08.05.2026, 07:13:40 via Wykop
  • 8
@FAQGAG: Czy Tobie nie przeszkadza to że jak napisałeś "każdy urzędnik" może sobie sprawdzić?
Patologia jest to że urzędnikom niższego poziomu pozwalany jest wgląd do coraz bardziej większej ilości danych na temat każdego obywatela. To już pokazało, że taki urzędnik mniej opłacany z dostępu do informacji objętej RODO czy nawet informacji niejawnych robił sobie dodatkowe źródło zarobku. Nawet w Polsce wyciekały dane z banków, prokurator, urzędów miasta prosto w
  • Odpowiedz
Miszczu_wszystkiego
Miszczu_wszystkiego
08.05.2026, 05:21:31 via Wykop
  • 36
No tak, na Białorusi nadal zamordyzm i KGB.... a nie czekaj to w EU xDDDDDD
ale nie wolno skrytykować bo jesteś ruskim agentem wpływu powtarzającym ruską propagande
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Serrrek
Serrrek
08.05.2026, 18:32:56 via Wykop
  • 0
@Miszczu_wszystkiego: W którym momencie historii i w której części świata władza nie miała możliwości w razie potrzeby zajrzeć ci wszędzie, w razie czego nawet do d--y? Serio pytam, było tak kiedykolwiek?
  • Odpowiedz
Nic_tu_po_mnie
Nic_tu_po_mnie
08.05.2026, 03:06:09 via Wykop
  • 22
Zobaczycie jak bardzo UE chce zniewolić obywateli, nawet się z tym nie kryją
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

swiety1337
swiety1337
swiety1337
08.05.2026, 06:03:50 via Wykop
  • 5
@Nic_tu_po_mnie: UE przynajmniej otwarcie o tym mówi. Myślisz, że w USA czy Chinach tego nie ma? XD.
  • Odpowiedz
Glenroy
Glenroy
08.05.2026, 16:24:40 via Wykop
  • 3
Myślisz, że w USA czy Chinach tego nie ma?


@swiety1337: W Chinach jesteś "na podglądzie" dosłownie na każdym kroku i wcale nikt się tam z tym nie kryje. Prosty przykład, legitymowanie przez policję w trakcie zwykłego zwiedzania, czy przy zakupie biletów na pociągi, trwało tylko przez pierwsze trzy dni pobytu, później tylko stawałem przed kamerą i gościowi wyświetlały się wszystkie dane na kompie. Mało tego, po jakimś tygodniu wypożyczałem motocykl
  • Odpowiedz
true-true
true-true
08.05.2026, 07:54:12 via Wykop
  • 21
Nasobne kamery i podsłuchy włączone 24 h na każdym urzędniku państwowym i europejskim.

Jak ktoś nie ma nic do ukrycia to nie ma się czego bać.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wykopwykopwykop1
wykopwykopwykop1
08.05.2026, 16:24:48 via Wykop
  • 2
@true-true: Prędzej obywatelom nakażą posiadać i rozdadzą "gratis" kamery nasobne i podsłuchy. Urzędnik będzie miał immunitet.
  • Odpowiedz

Creamfields
Creamfields
Creamfields
08.05.2026, 04:50:56 via Wykop
  • 12
A to nie jest tak że na takim WhazzUp czy Signal szyfrowanie działa normalnie w oparciu o pgp i kryptografię klucza publicznego/prywatnego i nie da się tego złamać? A złamanie oznaczałoby zniszczenie całej współczesnej kryptografii i srogi rozpi*rdol?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cacum3
cacum3
08.05.2026, 04:54:10 via Wykop
  • 12
@Creamfields: tak, ale politruki tego nie rozumieją
  • Odpowiedz
chillybilly
chillybilly
chillybilly
08.05.2026, 07:29:22 via Wykop
  • 2
@Creamfields: zlamac w sensie psychologicznym, nie kryptograficznym. teraz szyfrujesz uzytkownik<->uzytkownik, a chca by bylo uzytkownik<->serwer<->uzytkownik i miec dostep do serwera, ew. miec dostep do kluczy obu stron - nie biorac pod uwage, ze jesli takie klucze beda istniec to potencjalnie moze miec je kazdy. a moze i biorac. ;)
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4177
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3137
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3069
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2636
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2353
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #historia
  • #ciekawostkihistoryczne
  • #zainteresowania
  • #technologia
  • #polska
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #nauka
  • #heheszki
  • #wydarzenia
  • #swiat
  • #mikroreklama
  • #informacje
  • #usa
  • #zdrowie
  • #motoryzacja

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking