Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko169
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking

    Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

520

Korporacje zwalniały ludzi przez AI. Teraz liczą straty

Korporacje zwalniały ludzi przez AI. Teraz liczą straty

AI miała być dla wielu korporacji prostą drogą do niższych kosztów i wyższych zysków. Plan był prosty, zastąpić część pracowników agentami AI, zwalniać i poprawić wyniki finansowe, tyle że najnowsze dane brutalnie weryfikują te oczekiwania. Badanie Gartnera pokazuje, że...

jestemjakijestem1212
jestemjakijestem1212
jestemjakijestem1212
z
ithardware.pl
dodany: 07.05.2026, 12:34:50
  • #
    praca
  • #
    technologia
  • #
    ciekawostki
  • #
    informacje
  • #
    wiadomosci
  • #
    sztucznainteligencja
  • 156
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (156)

najlepsze

kastrator2
kastrator2
kastrator2
08.05.2026, 02:33:21 via Wykop
  • 364
Plan był prosty, w---------ć na bruk ludzi, wytrzeć sobie ryj AIem, a resztę outsourcować do Hindusiarni.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

empee
empee
08.05.2026, 09:19:38 via Wykop
  • 111
@kastrator2: Nadal działa tak samo. Wywalasz ludzi na bruk mowiac im ze to przez AI a pozniej robisz outsourcing z Azji
empee - @kastrator2: Nadal działa tak samo. Wywalasz ludzi na bruk mowiac im ze to pr...

źródło: Screenshot 2026-05-08 at 12.19.04

Pobierz
  • Odpowiedz
lewoprawo
lewoprawo
08.05.2026, 10:08:28 via Wykop
  • 58
@kastrator2: AI (Actually Indians)
  • Odpowiedz
Maly_Jasio
Maly_Jasio
07.05.2026, 16:01:01 via Wykop
  • 101
AI niech s-------a
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lewoprawo
lewoprawo
08.05.2026, 10:12:40 via Wykop
  • 72
@Maly_Jasio: Wydaje mi się, że pierwotny błąd zaczął się od tego, że ludzi w ogóle nazywają tę technologię "sztuczną inteligencją". To jest zwykłe agregowanie treści z internetu, żeby wypluć z nich uśredniony albo losowy wynik. Nie kryje się za tym żadna inteligencja, nawet na poziomie psa. "AI" to tylko hasło marketingowe, żeby kreska na wykresie inwestycji szła do góry.
  • Odpowiedz
GramofonPannyJanki
GramofonPannyJanki
08.05.2026, 10:16:32 via Wykop
  • 28
@Maly_Jasio: s--------I ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
robert_przylbica
robert_przylbica
07.05.2026, 13:47:21 via Wykop
  • 67
Sprawdzane jest co da się przerzucić na AI, a co nie. Przecież na początku twierdzono że to cudowne narzędzie zastąpi ludzi w firmie.
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

robert_przylbica
robert_przylbica
08.05.2026, 07:17:23 via Wykop
  • 26
@LukaszSZCZ: rośnie bo mają poplątanie x p--------m. Przeczytali pracownik AI zamiast narzędzie ai
  • Odpowiedz
dohjflosadhf9238749802dsfsdf
dohjflosadhf9238749802dsfsdf
08.05.2026, 09:41:31 via Wykop
  • 18
@spyypl: Ten komentarz to chyba też to ai Ci pisało
  • Odpowiedz
aleksc
aleksc
08.05.2026, 05:01:02 via Wykop
  • 44
Narzie artykuł bez pokrycia, bo przynajmniej w Polsce zwolnienia wciaz trwaja, niedawno byl artykul o zwolnieniach w onet przez ai
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

amath
amath
amath
08.05.2026, 08:33:32 via Wykop
  • 35
@aleksc: jeśli chodzi o it, to cały czas trwa korekta za okres 'covidowy' i pewnie jeszcze potrwa
  • Odpowiedz
szpongiel
szpongiel
08.05.2026, 10:05:02 via Wykop
  • 16
jeśli chodzi o it, to cały czas trwa korekta za okres 'covidowy' i pewnie jeszcze potrwa


@amath: warto wspomnieć, że to się nakłada i wzajemnie wzmacnia ogółem, nie tylko w IT, za okres zbyt luźnej polityki monetarnej jeszcze sprzed covida (ktoś jeszcze pamięta ujemne stopy procentowe, luzowanie ilościowe na pełnej urwie i pakiety stymulacyjne dla korpo?)
  • Odpowiedz
Serghio
Serghio
08.05.2026, 09:06:38 via Wykop
  • 33
Inne wręcz zaczęły mierzyć się z dodatkowymi problemami operacyjnymi i rosnącymi kosztami obsługi systemów AI.


Obecne AI, a w zasadzie LLM operuje wyłącznie na danych, które dostarczył mu człowiek. A tam gdzie człowiek, to również błędy. Poza trywialnymi rzeczami, w których agent może pomóc danej firmie, nadal potrzebny będzie człowiek, który będzie musiał koordynować. Jesteśmy na etapie nowego narzędzia, jak łopata, silnik, czy Internet. Jedna praca, czy zawody zostaną zmarginalizowane, powstaną inne
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tengo_razones
tengo_razones
08.05.2026, 10:19:51 via Wykop
  • 14
Większość zwolnień grupowych ma w rzeczywistości zazwyczaj inne podłoże.


@Serghio: takie jak zawsze - poprawianie excela na rok bieżący (na rok kolejny się kto inny będzie martwił/0
  • Odpowiedz
worekcementu
worekcementu
worekcementu
08.05.2026, 11:39:00 via Android
  • 5
@Serghio: Firmy ogłaszają że zwalniają przez AI. Bo normalnie jak firma zwalnia pracowników to leci na giełdzie, ale jak powie że to przez AI to rosnie. Tak że tak jak piszesz firmy zwalniają z różnych powodów ale najzwyczajniej w świecie opłaca im się powiedzieć że to przez AI
  • Odpowiedz
sylwke3100
sylwke3100
08.05.2026, 06:58:17 via Android
  • 32
Dopiero zaczną liczyć jak spadnie liczba klientów.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Anomalocaracid
Anomalocaracid
08.05.2026, 07:37:58 via Wykop
  • 11
@sylwke3100: plus odszkodowania
  • Odpowiedz
hrumque
hrumque
08.05.2026, 10:59:25 via Android
  • 4
@sylwke3100: AI nie będzie klientem ;)
  • Odpowiedz
bik666
bik666
08.05.2026, 10:15:21 via iOS
  • 23
AI to narzędzie dzięki któremu kadra może pracować efektywniej, często o wiele, a czasem na poziomach które bez tej pomocy nie byłyby osiągalne, ale nie jest to narzędzie, przynajmniej obecnie, które kadrę może zastąpić. Jeśli ktoś w 2026 roku będzie swoją firmę z takim założeniem budować, to się na tym przejedzie.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hrumque
hrumque
08.05.2026, 11:00:19 via Android
  • 6
@bik666: zawsze będzie mógł zatrudnić AI do obliczania strat.
  • Odpowiedz
dziwneumniedziala
dziwneumniedziala
dziwneumniedziala
09.05.2026, 11:29:15 via Wykop
  • 1
@bik666: dokładnie tak, AI mnoży pracownika. Jeśli go nie ma to mnoży razy 0 ;)

A jak jest głupi to głupotę też mnoży xD
  • Odpowiedz
PepikPL
PepikPL
PepikPL
08.05.2026, 09:56:17 via Wykop
  • 17
Najlepsze jest to, że stawki nadal nie zostały urealnione i jeszcze AI na siebie nie zarobiło XD
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kanemoto
kanemoto
08.05.2026, 10:37:44 via Wykop
  • -9
@PepikPL: no tak, bo jest "jedno AI" które musi na siebie zarobić.
  • Odpowiedz
Rzurek35
Rzurek35
08.05.2026, 10:37:39 via Wykop
  • 13
AI pierwotnie miała w założeniu odciążyć pracowników w uciążliwych i powtarzalnych czynnościach. W praktyce przyczynia się do zwolnień i redukcji. Są fabryki, gdzie pracownicy muszą nosić na czole kamerki, które rejestrują jakie czynności wykonują, aby w przyszłości zaprogramować robota. W długim terminie jeżeli większość stanowisk zostanie zautomatyzowana i zlikwidowana - to kto kupi produkty, które będą wytwarzane? Skoro nikt nie będzie mieć pracy / pieniędzy.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rzurek35
Rzurek35
08.05.2026, 11:12:26 via Wykop
  • 6
@chmiels: dalej - jak ich nie masz to i tak ich nie kupisz. Nie będą darmo, bo materiał z którego są wykonane nadal kosztuje.
  • Odpowiedz
tobeornottobe
tobeornottobe
tobeornottobe
08.05.2026, 22:02:23 via Wykop
  • 1
@chryzek: bo ludzie mają taką głupią naturę że jak ludzie dostają rzeczy za darmo to nie dbają o nie tak jak wtedy kiedy muszą za nie zapłacić.
  • Odpowiedz
mozgen
mozgen
mozgen
08.05.2026, 09:52:15 via Wykop
  • 11
Tzw. Rozpoznanie bojem. Wersja korporacyjna.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

uciuuu
uciuuu
uciuuu
08.05.2026, 10:54:59 via Wykop
  • -1
@mozgen: a były w historii ludzkości jakieś nowinki, które pierwsi użytkownicy nie musieli na sobie przetestować i być niejako królikami doświadczalnym? Tak dziala postęp. Ktoś najpierw musi pocierpieć.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
2744
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2419
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2011
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1784
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1785
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #pracbaza
  • #korposwiat
  • #pracait
  • #pieniadze
  • #polska
  • #pytanie
  • #kolchoz
  • #gospodarka
  • #studia
  • #prawo
  • #zarobki
  • #heheszki
  • #ekonomia
  • #bezrobocie
  • #programowanie

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia