Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko183
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

544

Rachunki za prąd nareszcie czytelne. Minister szykuje przełom, na który czekaliś

Rachunki za prąd nareszcie czytelne. Minister szykuje przełom, na który czekaliś

Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale, ale w tym wypadku to powiedzenie nie ma zastosowania, gdyż nikt nie wie, dlaczego rząd dopiero teraz bierze się za uregulowanie tak kluczowej dla milionów mieszkańców naszego kraju kwestii. Tymi zmianami zajmuje się minister energii Miłosz Motyka, a proje

Stopa_Szopa
Stopa_Szopa
z
bezprawnik.pl
dodany: 07.05.2026, 09:48:58
  • #
    deregulacja
  • #
    energiaelektryczna
  • #
    rachunki
  • #
    rzad
  • 173
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (3)

Moim zdaniem żaden przełom, a formalizacja...
mirekwirek
z wykop.pl
  • 14
oplaty-za-prad-takie-sa
dr_wyrwi_zab
z kwejk.pl
  • 4

Komentarze (173)

najlepsze

epicentrum_chaosu
epicentrum_chaosu
epicentrum_chaosu
07.05.2026, 10:59:35 via Wykop
  • 198
Nie no, tak nie może być. Przecież nie może być tak prosto, jak np. na stacji paliw, gdzie dzieląc kwotę do zapłaty przez litry otrzymujemy cenę za litr. Dzięki tym wielu różnym opłatom mamy tani prąd, tylko rachunki wysokie.
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jakub-dolega
jakub-dolega
07.05.2026, 12:37:56 via Wykop
  • 23
@takijakislogin: Czyli mieszkaniec bloku pod Bełchatowem płaci tanio za przesył, a dom w polach na Podlasiu drogo?
  • Odpowiedz
hiperchimera
hiperchimera
07.05.2026, 13:07:29 via Wykop
  • 12
@epicentrum_chaosu: może być ale wtedy dowiedziałbyś się że cena kWh „prądu” to 50gr a 70gr to opłaty za opłatę do opłaty
  • Odpowiedz

lewoprawo
lewoprawo
07.05.2026, 11:56:26 via Wykop
  • 166
Ciekawe, czy dojdzie opłata za bardziej czytelne opłaty.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nightfaler
nightfaler
07.05.2026, 12:01:20 via Wykop
  • 83
@lewoprawo: "Taryfa czytelne opłaty"
  • Odpowiedz
KarmazynowyAstrofizyk
KarmazynowyAstrofizyk
07.05.2026, 12:26:31 via Wykop
  • 28
@lewoprawo: @nightfaler
Jak już, to "Usługa czytelne opłaty - opłata stała"
No i nie zapominajmy o "Usługa czytelne opłaty - składnik mocowy"
Oby nie było do tego opłaty jakościowej i opłaty handlowej do opłaty. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
PrezesBankuZbozowego
PrezesBankuZbozowego
PrezesBankuZbozowego
07.05.2026, 12:03:35 via Wykop
  • 102
Powiem Wam taką ciekawostkę. Kilka lat temu moje miasto chciało na chama przyłączać mieszkańców do sieci ciepłowniczej. Poszedłem na spotkanie i zadałem pytanie ile będę płacił rocznie przy zapotrzebowaniu na ciepło 15 000 kWh rocznie. I nikt nie potrafił mi odpowiedzieć ponieważ płaci się i za kilowatogodziny ciepła i za m3 czynnika. Potem się dowiedziałem że temperaturę czynnika trzebaby uwzględnić na wyjściu z ciepłowni (zależna od temperatury zewnętrznej i prędkości wiatru w
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

raxon1
raxon1
raxon1
07.05.2026, 18:21:38 via Wykop
  • 20
@PrezesBankuZbozowego: to jest absurd. Co ciebie obchodzi ich linia przesyłowa. Powinien być licznik energii na wejściu i wyjściu do budynku i płacisz tylko za odebrana energię od czynnika.
  • Odpowiedz
projektant_doktorant
projektant_doktorant
08.05.2026, 06:11:22 via Wykop
  • 1
Co ciebie obchodzi ich linia przesyłowa.


@raxon1: No właśnie powinna obchodzić, choć nie masz na nią tak naprawdę żadnego wpływu, bo za straty na przesyle płacisz przecież Ty. Nie wiesz tego jeszcze? Czy do tego nie dorosłeś? Nawet kalkulując na podstawie licznika w domu pokryłbyś wszystko od wyjścia z ciepłowni. U mnie w mieście każda dzielnica ma inną opłatę za zużycie ciepłej wody i za podgrzanie mieszkań. Jak sądzisz -
  • Odpowiedz
glass3
glass3
07.05.2026, 12:28:15 via Wykop
  • 55
Za każdym razem kiedy otwieram rachunek za prąd i próbuje zrozumieć za co tak naprawdę płacę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
glass3 - Za każdym razem kiedy otwieram rachunek za prąd i próbuje zrozumieć za co ta...

źródło: giphy

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kemo
Kemo
07.05.2026, 13:25:26 via Wykop
  • 8
Wtedy pytałem po co im ta wiedza i czy mogą wyjaśnić, czym jest opłata jakościowa, mocowa albo kogeneracyjna. Nie mogli, bo nie wiedzieli


@fonderal: I to jest właśnie ten problem. Nie wiadomo za co się płaci, czemu i na co jest to tak rozbite
  • Odpowiedz
1001001
1001001
1001001
08.05.2026, 06:31:24 via Wykop
  • 2
Tu jest mega scam - ciepło w tym przypadku jest odpadem elektrociepłowni przy generacji prądu elektrycznego. Za odbiór tego ciepła (w c.o. lub w c.w.u.) płacą przecież mieszkańcy okolicznych bloków, czemu jeszcze mam dopłacać do tego elektrociepłowni, że na "odpadach" jeszcze zarabiają?


@projektant_doktorant: Bardzo możliwe, że gdyby nie dopłata z opłaty kogeneracyjnej to z samego prądu mieliby stratę i taniej byłoby im się wyłączyć i odsprzedać swoje kontrakty na rynku
  • Odpowiedz

Nick7C5
Nick7C5
07.05.2026, 13:07:42 via Wykop
  • 40
Czekam na taki rachunek na stacji benzynowej:

. ŁORLYEEN S.A.
PARAGON FISKALNY #vipok
-----------------------------------
DATA: 07-05-2026 GODZ: 15:07
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Adammik
Adammik
07.05.2026, 14:30:24 via Wykop
  • 16
@Nick7C5: popieram! tak powinny wyglądać rachunki za paliwa i energię!
  • Odpowiedz
ksiak
ksiak
ksiak
10.05.2026, 21:51:04 via Wykop
  • 1
popieram! tak powinny wyglądać rachunki za paliwa i energię!


@Adammik: i co to da? Tutaj masz artykuł z 2023 gdzie opisywali badanie według którego 45% ludzi twierdzi, że nie płaci VAT. Przypomnę, na każdym rachunku VAT masz jako oddzielną pozycję:
https://www.donald.pl/artykuly/qmqpcx3Z/badanie-polacy-niezbyt-wiedza-jakie-placa-podatki-czesc-mysli-ze-nie-placi-zadnych
  • Odpowiedz
HeniekZPodLasu
HeniekZPodLasu
HeniekZPodLasu
07.05.2026, 10:43:59 via Wykop
  • 36
Pewnie zostanie jedna pozycja "do zapłaty: w chj" :)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MarkDickenberg
MarkDickenberg
MarkDickenberg
07.05.2026, 13:35:20 via Wykop
  • 6
@HeniekZPodLasu: No i opłata za czytelny rachunek
  • Odpowiedz
murdoc89
murdoc89
murdoc89
07.05.2026, 12:25:10 via Wykop
  • 27
ja nie potrzebuję, aby te rachunki były bardziej czytelne. Ja chcę, aby były po prostu niższe ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ArtyQ
ArtyQ
08.05.2026, 05:19:54 via Wykop
  • -1
@murdoc89: Państwo stało się pazerne bo coraz więcej biurokracji mamy do utrzymania, a sraczka legislacyjna wróży, że będzie ich jeszcze więcej.
  • Odpowiedz
mirekwirek
mirekwirek
07.05.2026, 12:57:30 via Wykop
  • 20
Ja bym dobrze doczytał artykuł (nie zaglądałem w propozycje ustawy/regulacji):

Najważniejszą z nich będzie konieczność umieszczenia na pierwszej stronie rachunku obowiązkowego podsumowania jego najważniejszych części składowych. Dodatkowo łączna kwota do zapłaty znajdzie się w widocznym miejscu.


Jak rozumiem, że czytelność ma polegać na tym, że łączna kwota ma być w widocznym miejscu (jakby nie była...) i ma być podsumowanie najważniejszych części składowych.

Wiec
mirekwirek - Ja bym dobrze doczytał artykuł (nie zaglądałem w propozycje ustawy/regul...

źródło: Zrzut ekranu 2026-05-7 o 14.59.17

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bropek
bropek
07.05.2026, 13:54:34 via Wykop
  • 1
@mirekwirek:
Hah, czyli jak zwykle politycy dali radę, dziennikarze zresztą też.
Ile razy to już było - najpierw chwalenie, potem bezkrytyczne podejście mediów, potem totalny b----l spowodowany zmianami, a na końcu jakiś konsensus i jakaś stabilizacja pomiędzy instytucjami a użytkownikami.
  • Odpowiedz
tekbbar
tekbbar
07.05.2026, 13:46:02 via Wykop
  • 18
Przecież teraz też są czytelne.
Najmniej płacimy za prąd a najwięcej za poukrywane pod różnymi durnymi nazwami haracze.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Adammik
Adammik
07.05.2026, 14:28:43 via Wykop
  • 4
@tekbbar: oto chodzi, abyś nie widział ile podatków i płat jest w tej cenie ... będzie identycznie jak tankowanie na stacji paliw
  • Odpowiedz
mirekwirek
mirekwirek
07.05.2026, 16:19:29 via Wykop
  • 0
@Adammik: będę się powtarzał, wyciągasz daleko idące wnioski. @tekbbar ma rację, ja swój komentarz dałem w powiązane.
  • Odpowiedz
r0bs0n
r0bs0n
07.05.2026, 12:28:40 via Wykop
  • 12
przecież jest czytelnie. jest podane zużycie oraz 3 pozycje:

1. zużycie energii
2. koszty dodatkowe
3. zużycie energii + koszty dodatkowe

a poniżej rozpisanie kosztów dodatkowych których i tak się nie jest w stanie zrozumieć ( ͡º ͜ʖ͡º)
r0bs0n - przecież jest czytelnie. jest podane zużycie oraz 3 pozycje:

1. zużycie ene...

źródło: RmzJn7bBlB2JP83c

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3171
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
3080
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3108
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3047
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2623
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #gospodarka
  • #kredyt2procent
  • #brzoska
  • #podatki
  • #tusk
  • #inpost
  • #urzednicy
  • #przepisy
  • #prawoenergetyczne
  • #energiaelektryczna

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking