Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko196
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

327

System kaucyjny działa, a butelki nadal walają się w lasach

System kaucyjny działa, a butelki nadal walają się w lasach

Przez jednych akceptowany, przez innych znienawidzony - system kaucyjny mimo, że wszedł w życie ponad pół roku temu wciąż budzi wiele skrajnych emocji. Program miał być odpowiedzią między innymi na problemy środowiskowe związane z rozrzuconymi w przestrzeni publicznej butelkami. Mówiąc wprost - nie

FXMAG
FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 07.05.2026, 09:13:16
  • #
    ekologia
  • #
    polska
  • #
    wiadomosci
  • #
    wydarzenia
  • #
    gospodarka
  • #
    handel
  • To Znalezisko było promowane w ramach usługi Wykop Poleca przed osiągnięciem wymaganego progu wejścia na Stronę Główną. Obecnie to Znalezisko nie jest już objęte promocją.

    Info
  • 136
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (136)

najlepsze

kopawdupeswiniom
kopawdupeswiniom
07.05.2026, 10:11:46 via Android
  • 175
Nie po to został wprowadzony żeby było czysto, tylko po to żeby na tym mógł ktoś zarobić.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
07.05.2026, 12:01:21 via Wykop
  • 20
@kopawdupeswiniom: Podobno PETy i butelki szklane mają wielką wartość. A my za nie płacimy producentowi napoju. Więc jakby komukolwiek zależało na ekologii to mógł po prostu bez żadnych kaucji postawić butelkomaty i odkupywać za 5 czy 10 groszy sztuka. Raz, że dobry marketing a dwa, że dla chętnych a nie przymuszonych przez debili u władzy.
  • Odpowiedz
Zolta
Zolta
Zolta
08.05.2026, 14:43:22 via Wykop
  • 0
@kopawdupeswiniom: Szkolo jest turbo ekologidzne i rozpada sie na "piasek", ale na maxa fajnie jak by jednorazowe opakowania szklane tez wciageli w system. Ministerstwo mówiło, że chce podjąć decyzję o rozszerzeniu systemu m.in. o małpki, butelki po wódce i winie w 2026 roku, z decyzjami zapadnie w czerwiec
  • Odpowiedz
ATAT-2
ATAT-2
ATAT-2
07.05.2026, 11:25:19 via Wykop
  • 82
Jeśli komukolwiek zależałoby na pozbyciu sie śmieci dzięki systemu kaucyjnemu to w pierwszej kolejności wprowadziliby go na małpki i wszystkie butelki po piwach (bez wyjątku).
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

oOobywatel
oOobywatel
oOobywatel
07.05.2026, 12:12:36 via Wykop
  • 5
@ATAT-2:

eśli komukolwiek zależałoby na pozbyciu sie śmieci dzięki systemu kaucyjnemu


to taki system musi działać i nie być uciążliwy dla nikogo.
  • Odpowiedz
ATAT-2
ATAT-2
ATAT-2
07.05.2026, 12:16:41 via Wykop
  • 12
@oOobywatel: Nie do końca. Nawet niech sobie działa tak jak działa teraz (czyli średnio) to i tak wszelkie lasy i tyły sklepów byłyby wysprzątane z małpek bo panowie żulowie poświęcą swój czas na walkę z kaucjomatem byle tylko zarobić na kolejną flaszkę
  • Odpowiedz
Ajdi
Ajdi
Ajdi
07.05.2026, 12:19:29 via Wykop
  • 46
Z puszkami problemu nie było bo nawet jeśli gdzieś leżała to zaraz pojawiał się miejscowy zbieracz i ją zabierał. Największy problem to małpki ale komuś się nie opłacało więc kaucji nie ma. Cały ten system to jeden wielki skok na kasę ale jeśli społeczeństwo tylko pomruczy w internecie to będą szli krok dalej. Dziś czytam że w pobliskim Lesznie podniesiono aż o 12 złotych wywóz śmieci z 33 zł do 45zł. I
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Merytoryk
Merytoryk
07.05.2026, 13:13:39 via Wykop
  • 2
@Ajdi: nie ma ROP, będą podwyżki. Surowiec został wyssany z rynku.
  • Odpowiedz
kirsen
kirsen
kirsen
07.05.2026, 13:29:55 via Wykop
  • 3
@Ajdi: Phi - 4 x 45 PLN to grosze. Ja płacę za śmieci 273,02 PLN miesięcznie za 4 osoby.
  • Odpowiedz
Endrula83
Endrula83
Endrula83
07.05.2026, 12:43:43 via Wykop
  • 17
Trzeba być wyjątkowo naiwnym w życiu, żeby myśleć, że system kaucyjny powstał by było czyściej, ekologicznie ;)

To jest ogromny interes, niesamowity biznes. To nie ma nic wspólnego z naszym "dobrem" jako społeczeństwa ;)
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

abhagebhar
abhagebhar
08.05.2026, 00:44:46 via Wykop
  • 2
przestańcie kupować


@D4Ru73K: a jak za chwilę polityczne k---y podniosą podatek za ubrania - to mamy przestać je kupować i chodzić w liściach ? To twój genialny pomysł na rozwiązanie problemu c-------h rządów ?
  • Odpowiedz
lukasz-_-s
lukasz-_-s
08.05.2026, 08:36:29 via Wykop
  • 1
@D4Ru73K: zaraz dostaniesz kaucję za mleko, a potem napoje w kartonach, a potem za opakowania wędlin i co będziesz to wszystko nosił zbierał? Dlaczego nie ukarzą producentów ltoze wpisują bez cukru a w składzie jedne z kilkunastu innych rodzajów "cukru"
  • Odpowiedz
powodzenia
powodzenia
07.05.2026, 12:59:56 via Wypiek
  • 15
Małpki powinny być objęte systemem kaucyjnym jak najszybciej. Wszędzie alkusy zostawiają to w krzakach i na parapetach.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lepszylogist
lepszylogist
08.05.2026, 09:41:20 via Wykop
  • 1
@lukasz-_-s: ale miejscowi zbieracze chetnie posprzątaja, żeby było na amarenke
  • Odpowiedz
lukasz-_-s
lukasz-_-s
12.05.2026, 19:20:16 via Wykop
  • 0
@lepszylogist: ktoś to pozbiera ? A teraz gdzie leżało jak nie w kontenerze, odklejony jesteś? Teraz kilkadziesiąt złotych miesięcznie stracisz jak nie oddasz tego wszystkiego baranie
  • Odpowiedz
Kobcxdaa
Kobcxdaa
Kobcxdaa
07.05.2026, 11:08:03 via Wykop
  • 15
Znam takich co w ramach „protestu” wyrzucają butelki/puszki gdzie popadnie, chociaż wcześniej tak nie robili, bo żule i tak wyzbierają. Nowy model ekologii
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

aresius
aresius
aresius
07.05.2026, 11:23:03 via Wykop
  • 4
Znam takich co w ramach „protestu” wyrzucają butelki/puszki gdzie popadnie, chociaż wcześniej tak nie robili, bo żule i tak wyzbierają. Nowy model ekologii


@Kobcxdaa: Czuję że po prostu wcale nie zmienili przyzwyczajeń.
  • Odpowiedz
kwiatexxx
kwiatexxx
kwiatexxx
07.05.2026, 15:20:59 via Wykop
  • 4
@Kobcxdaa: Jeszcze etykiety z butelek zdzierają przed jebnięciem w krzaki żeby nikt nie podniósł. Znam takich osobników. Smutne ale wcale się nie dziwię na tą formę protestu. Chyba dołączę, bo przez tych wszystkich zjebów z rządu i unii słowo "ekologia" zaczęło mi się kojarzyć wyłącznie z lewactwem.
  • Odpowiedz
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
07.05.2026, 12:51:40 via Wykop
  • 11
Przecież już są zapłacone pieniądze za ekologię za tą butelkę. Zapłaciłem pieniądze więc mogę wyrzucić gdzie mi się podoba, wcale nie śmiecę.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

AndreWayda
AndreWayda
07.05.2026, 12:04:30 via Wykop
  • 10
Teraz większa chęć rzucenia butelki do lasu bo przeciez i tak tyle influencerow teraz zbiera te butelki, że ktoś to pozbiera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

new-object
new-object
07.05.2026, 11:59:15 via Wykop
  • 8
Chodzi o małpki.

Bo jeśli chodzi o butelki kaucyjne, to faktycznie. Mniej ich w lasach obecnie. Mam takie głupie hobby, że idąc do lasu, zabieram worek na śmieci , by pozbierać syf co tam ludzie zostawiają.

Teraz to tylko właśnie małpki, jednorazówki z efajek i folie mogę spotkać. A tak po za tym to czasem trafi się butelka, ale nie kaucyjna :( Więc nie zarobię ani 50gr
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kaktus_z_ostrymi_kolcami
kaktus_z_ostrymi_kolcami
kaktus_z_ostrymi_kolcami
07.05.2026, 13:19:59 via Wykop
  • 5
Mam takie głupie hobby


@new-object: nie ma w tym nic głupiego, może trochę to naiwne, ale jesteś po prostu dobrym człowiekiem. Ja też tak robię jak idę na grzyby. One do koszyka, a śmieci do reklamówki.
  • Odpowiedz
Mdx91
Mdx91
07.05.2026, 12:42:07 via Wypiek
  • 7
A pamietam jeszcze przed wprowadzeniem te komentarze, ze bedzie fajnie i butelek w lasach nie bedzie, bo beda zbyt cenne. No i top of the top "u niemca dziala" XD
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

chilon
chilon
chilon
07.05.2026, 20:35:31 via Wykop
  • 0
@Mdx91: u niemca działa, bo tam są kary, które działają. Za wyrzucenie butelki dostaje się tyle ile u nas za wywalenie worków po remoncie w lesie.
  • Odpowiedz
Mdx91
Mdx91
07.05.2026, 20:57:28 via Wypiek
  • 1
@chilon zeby byla kara to trzeba sprawce najpierw znalezc. Nie wiem jak dziala to tam, ale u nas wykrywanie nie dziala XD
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
2860
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2421
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2014
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1785
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1787
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #srodowisko
  • #ciekawostki
  • #polska
  • #klimat
  • #energetyka
  • #kaucja
  • #gospodarka
  • #uniaeuropejska
  • #motoryzacja
  • #przyroda
  • #heheszki
  • #smieci
  • #globalneocieplenie
  • #systemkaucyjny
  • #ekonomia

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking