Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko198
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

343

Najlepszy alfabet na świecie

Jak Korea pozbyła się chińskich znaków i stworzyła własne pismo od (prawie) zera. Polak może nauczyć się tego alfabetu w godzinę.

Tiengos
Tiengos
z
youtube.com
dodany: 03.05.2026, 07:30:51
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
  • #
    historia
  • #
    ciekawostkihistoryczne
  • #
    tiengos
  • #
    swiat
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (45)

najlepsze

patryk-wuwuw
patryk-wuwuw
03.05.2026, 08:09:00 via Wykop
  • 81
Jak takie proste, to się naumiem i będzie do CV.
patryk-wuwuw - Jak takie proste, to się naumiem i będzie do CV.

źródło: łojciec

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Dezodorant93
Dezodorant93
03.05.2026, 12:32:21 via Android
  • 6
@patryk-wuwuw: też o tym pomyślałem xD
  • Odpowiedz
Lomza_eksport
Lomza_eksport
03.05.2026, 15:07:10 via Wykop
  • 12
@patryk-wuwuw: Do kołchozu w koreańskim miasyeczku pod wrocławiem w sam raz ;)
  • Odpowiedz
lukash_jb
lukash_jb
03.05.2026, 08:22:38 via Wykop
  • 54
W skrócie: język koreański ma alfabet, w dodatku stosunkowo prosty (24 litery!). W odróżnieniu od chińskiego, który ma system znaków (2000-3000 potrzebne do porozumiewania się na codzień) i japońskiego (trzy systemy na raz - jeden pochodzący z chińskiego (Kanji), który ma kilka tysięcy znaków i dwa sylabiczne Hiragana i Katakana po 46 bodajże każdy).

Gramatyka koreańska jest stosunkowo prosta (czasy, tryby) i dosyć logiczna. Jedynie wymaga wymaga intensywnej praktyki - np. jest
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MagicznyMariusz
MagicznyMariusz
03.05.2026, 12:59:46 via Wykop
  • 18
Ogólnie idzie przy odpowiedniej motywacji i systematyce w około pół roku dojść do B1 od zera.


@lukash_jb:
K-----e, no to zaczynam naukę.
  • Odpowiedz
Logytaze
Logytaze
03.05.2026, 14:07:15 via Wykop
  • 8
W skrócie: język koreański ma alfabet, w dodatku stosunkowo prosty (24 litery!).


@lukash_jb: I tak i nie. Hangul zwyczajowo nazywa się alfabetem, ale na 24 znaki składają się zarówno litery jak i fonemy. No i to nie jest taki idealny system, bo niektórych liter z alfabetu łacińskiego Koreańczycy nie posiadają i stosują zamienniki.
  • Odpowiedz
HexenHeretic
HexenHeretic
03.05.2026, 14:41:07 via Wykop
  • 20
No z perspektywy Polaka to ruskiego alfabetu można nauczyć się w 30 min, a bystrzacy w kilka minut. Sam alfabet to mało
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Ligniperdus
Ligniperdus
03.05.2026, 16:49:28 via Wykop
  • 3
@HexenHeretic: akurat dla nas w przypadku ruskiego i (a zwłaszcza) ukraińskiego bardzo dużo, a jak się zna jeszcze 10-20 słów to już zupełnie... cyrylica nawet w bułgarii się przyda - przykład "хотел", nie znasz bułgarskiego ale wiesz że to "hotel"
  • Odpowiedz
Ligniperdus
Ligniperdus
03.05.2026, 21:11:38 via Wykop
  • 2
@HexenHeretic: w przypadku koreańskiego to trochę inne "mało" niż w przypadku ruskiego
  • Odpowiedz
enclave2
enclave2
03.05.2026, 16:22:14 via iOS
  • 5
Hiragany i Katakany też można się nauczyć w godzinę … i uj z tego. Bo potem dochodzą kanji i jest pozamiatane.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

RandyBobandy
RandyBobandy
03.05.2026, 19:40:57 via Wypiek
  • -2
@enclave2 Nie ma szans że się hiragany i katakany nauczysz w godzinę.
  • Odpowiedz
Blaskun
Blaskun
03.05.2026, 08:22:57 via Wykop
  • 4
Nie do końca pozbyła, bo nadal używają niektórych
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dzialoZaglady
dzialoZaglady
03.05.2026, 11:12:54 via Wykop
  • -1
@Blaskun: Coś gdzieś czytałem, że w tekstach naukowych słabo sprawdza się ich ten alfabet.
  • Odpowiedz
Gigamesh
Gigamesh
03.05.2026, 20:42:49 via Wykop
  • 3
z tą nauką w godzine to bym nie przesadzał ale w 2 tygodnie już jest to osiągalne.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ZawzietyRobaczek
ZawzietyRobaczek
ZawzietyRobaczek
03.05.2026, 20:33:56 via Wykop
  • 2
nadal skomplikowane niepotrzebnie
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Dinth
Dinth
Dinth
03.05.2026, 16:53:43 via Wykop
  • 0
ma ktos podobny filmik ktory pomogl by ze zrozumieniem alfabetow (w sumie ktoregokolwiek) japonskich?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Ligniperdus
Ligniperdus
03.05.2026, 17:00:10 via Wykop
  • 7
@Dinth: tam nie ma co rozumieć, tylko wkuwasz znaki na pamięć z tabelki hiragany i katakany
  • Odpowiedz
Tiengos
Tiengos
Autor
03.05.2026, 17:07:24 via Wykop
  • 5
@Dinth: Hej, już nad nim pracuję, będzie wkrótce
  • Odpowiedz
Uuroboros
Uuroboros
04.05.2026, 12:49:20 via Wykop
  • -1
Tymczasem chińczycy mają maszynę do pisania zdolną do stawiania kilkudziesięciu tysięcy znaków.
I kto jest debeściak? ... współczuję kitajcom nauki ich własnego języka.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

KingaM
KingaM
03.05.2026, 12:52:59 via Wykop
  • -1
Zamiast obcego mentalnie azjatyckiego promujcie Esperanto jako język światowy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Anomalocaracid
Anomalocaracid
03.05.2026, 13:26:15 via Wykop
  • 5
@KingaM: nigdy nie wiadomo kiedy sie przyda #pdk
Anomalocaracid - @KingaM: nigdy nie wiadomo kiedy sie przyda #pdk

źródło: IMG_3769

Pobierz
  • Odpowiedz
LukaszSZCZ
LukaszSZCZ
LukaszSZCZ
03.05.2026, 14:46:12 via Wykop
  • 13
@KingaM: Esperanto ma mnóstwo wad. To język europocentryczny, ignorujący fakt, że wiele azjatyckich języków nie rozróżnia "r" od "l". Ma kiepsko zaprojektowaną fonetykę.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4300
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3179
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3092
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2664
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2364
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #historia
  • #ciekawostkihistoryczne
  • #zainteresowania
  • #technologia
  • #polska
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #nauka
  • #heheszki
  • #wydarzenia
  • #swiat
  • #mikroreklama
  • #informacje
  • #usa
  • #zdrowie
  • #motoryzacja

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking