Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko180
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

918

Nowy rejestr pokaże każdą umowę za publiczne pieniądze.

Nowy rejestr pokaże każdą umowę za publiczne pieniądze.

Nowy rejestr publicznych umów zwiększy przejrzystość wydatków państwa i ułatwi wykrywanie korupcji, nepotyzmu oraz finansowych nadużyć.

c.....z
c.....z
konto usunięte
z
bezprawnik.pl
dodany: 01.05.2026, 14:08:25
  • #
    wydatki
  • #
    korupcja
  • #
    prawo
  • #
    finanse
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (51)

najlepsze

w9rT_wv_bIAn37l
w9rT_wv_bIAn37l
01.05.2026, 17:59:21 via Wykop
  • 184
Fajnie jakby jeszcze ułatwili karanie, bo teraz niby mamy np. prawo zamówień publicznych a w praktyce każdy wie jak pisać przetarg żeby wygrali swoi.
w9rTwvbIAn37l - Fajnie jakby jeszcze ułatwili karanie, bo teraz niby mamy np. prawo z...

źródło: FAiwhrIXMAITP4D

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Urbios
Urbios
Urbios
02.05.2026, 05:17:56 via Wykop
  • 8
@w9rT_wv_bIAn37l: dziwię że nie że to nie była pierwsza decyzja która już dawno powinna zapaść demokratycznym państwie aby taki system publikacji działa, każdy by wiedział gdzie są przepalone pieniądze na znajomków ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
fonderal
fonderal
fonderal
02.05.2026, 06:25:20 via Wykop
  • 5
@Urbios: ciesz się, że w ogóle ktoś o tym pomyślał. PiS wiadomo ostatni wpadłby na taki pomysł. Lewica nie lepsza, tu wielu ludzi żyje z "grantów", czyli za cudze. Różne Konfederację nie miały okazji dopchnąć się do koryta, więc tu nie wiadomo, no ale w koncu to też politycy.
PO? Tu właśnie trzeba się cieszyć, bo wielu pamięta dość głośną aferę, kiedy to warszawski ratusz utajniał wykaz umów z prawnikami
  • Odpowiedz
NyanNyan
NyanNyan
01.05.2026, 18:57:52 via Wykop
  • 104
To brzmi tak dobrze, że dziw, że nie jest dziś pierwszy kwietnia. Jeśli to faktycznie wejdzie w takim kształcie, jak tu opisuja, to znajdzie się w każdym województwie garstka ludzi, która będzie to przeglądać i zacznie punktować samorządy za bzdurne wydatki. Byle tylko zaczęły się sypać kary i kontrole, bo inaczej będzie jak z odpowiedzialnością urzędników - niby jest, ale w praktyce martwy przepis nie do wyegzekwowania.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bzdety
bzdety
01.05.2026, 20:29:27 via Wykop
  • 49
@NyanNyan: powstana wyjatki - ze wzgledu na obronnosc kraju albo inne cuda i wtedy zobaczysz ile to warte
  • Odpowiedz
oOobywatel
oOobywatel
oOobywatel
02.05.2026, 06:16:39 via Wykop
  • 7
@bzdety: ważne żeby powstało, kropla drąży skałę

przy odpowiedniej aferze medialnej, 2x się zastanowią zanim będą kombinowali
  • Odpowiedz
majkel0595
majkel0595
02.05.2026, 04:37:45 via Wykop
  • 67
Od jakiegos czasu, będąc żonatym facetem posiadającym dwóch synków zaczalem sie interesowwc wydatkami publicznymi poki co na poziomie lokalnym... to jest dramat... kumoterstwo, strach przed wójtem, nieudolność urzędników w gminie, ludzie bez wyksztalcenia ale po rodzinie.. w gminie 4 tys mieszkańców są 4 szkoły, teraz w szkole gdzie uczęszcza łącznie 12 dzieci wybudowali halę sportową.. to jest dramat co tam sie dzieje, komuna wiecznie żywa.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Prawdziwy_Oponiarz
Prawdziwy_Oponiarz
02.05.2026, 04:59:28 via Wykop
  • 4
@majkel0595: u nas to samo. Szkół nie zamkną, bo nauczycielki by musiały szukać nowej pracy, s mają niewiele do emerytury. Normalnie tragikomedia
  • Odpowiedz
skud
skud
skud
02.05.2026, 07:35:31 via Wykop
  • 9
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Franciszek_Morawiec
Franciszek_Morawiec
02.05.2026, 04:08:30 via Wykop
  • 30
Ja tu tylko to zostawię, żebyście wiedzieli w jakim kraju żyjemy. Skoro za to nikt nie odpowiedział, to za milionowe wały również nie, bo przychylne sądy wszystko potwierdzą, że będzie lege artis
Franciszek_Morawiec - Ja tu tylko to zostawię, żebyście wiedzieli w jakim kraju żyjem...

źródło: 1777041113_7glv5a_600

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

qciek
qciek
02.05.2026, 04:20:27 via Wykop
  • 21
@Franciszek_Morawiec: piękne to, jakby ktoś betoniarką niechcący ogrodzenie zawinął, gdy zawracał.
  • Odpowiedz
Trelik
Trelik
02.05.2026, 04:25:54 via Wykop
  • 2
@qciek: albo wrzucił do jej środka
  • Odpowiedz

paczajki
paczajki
paczajki
01.05.2026, 23:41:56 via Wykop
  • 25
wejdzie zaraz po tym jak zarobki w ogloszeniach o prace o ktore tak mocno zawalczyło peło i lewica? xDDDDDDDD
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hellfirehe
hellfirehe
01.05.2026, 23:55:06 via Wykop
  • 10
Ooo... czyli dałoby się dowiedzieć na jakich warunkach Stalexport działał z autostradą A4? :)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jaygo
jaygo
jaygo
02.05.2026, 19:43:18 via Wykop
  • 0
@hellfirehe: też na to liczyłem, ale raczej się zawiedziemy:

"Przepisy przewidują wyjątki, na przykład dla informacji objętych tajemnicą państwową, służbową lub handlową."

A to właśnie tzw. tajemnica przedsiębiorstwa była argumentem braku upublicznienia umowy do tej pory.
  • Odpowiedz
recznik_z_ikei
recznik_z_ikei
02.05.2026, 09:25:11 via Wykop
  • 6
A jaka kara za nie wpisanie do rejetru? Bo znając bute samorządowców to po prostu bedą kradli jak dotychczas i w dupie beda mieli ten wykaz, tak jak w dupie juz teraz mają np. oglaszanie przetargów zgodnie z przepisami.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Iwanzly
Iwanzly
Iwanzly
02.05.2026, 14:01:49 via Wykop
  • 4
@recznik_z_ikei: miało być do 2 lat pozbawienia wolności za nie wpisanie do CRU ale zmienili to i ma być kara za uporczywe nie wpisywanie umów, więc będzie bezkarnie.
  • Odpowiedz
red7000
red7000
02.05.2026, 07:34:58 via Wykop
  • 5
Oby tak było, bo składanie wniosków o dostęp do informacji publicznej i czekanie na odpowiedź, to jest długa i żmudna procedura dla obu stron.
Co prawda wnioski można składać przez mObywatel, ale potem jest pod górkę.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Echmech
Echmech
02.05.2026, 03:51:29 via iOS
  • 4
Ciekawe jakie bedzie miec to zastosowanie w praktyce, kto bedzie to egzekwowac
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

CherryJerry
CherryJerry
02.05.2026, 08:26:22 via Wykop
  • 1
@Echmech: nikt, będzie widać co robią, nikt za to i tak nie poleci. Tylko na wykopie będzie oburzenie + co jakiś czas artykuły na pudelku/wp/o2/fxmag
  • Odpowiedz
plimplam
plimplam
plimplam
02.05.2026, 15:34:53 via Wykop
  • 1
W USA istnieje mechanizm, który realnie płaci ludziom za ujawnianie nadużyć w publicznych pieniądzach. I to nie są drobne – tylko często miliony dolarów.
Chodzi głównie o ustawę False Claims Act. Jeśli masz dowody, że firma wyłudza kasę z budżetu (np. kontrakty rządowe, Medicare), możesz pozwać ją w imieniu państwa. Jak sprawa zakończy się odzyskaniem pieniędzy, dostajesz zwykle 15–30% tej kwoty.
Czyli w praktyce jesteś prywatnym „łowcą fraudów”, a państwo dzieli się
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
3213
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3172
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3108
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3049
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2623
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #pieniadze
  • #oszczedzanie
  • #finanse
  • #zarobki
  • #na
  • #budzet
  • #korupcja
  • #budzetdomowy
  • #gospodarka
  • #lifestyle
  • #mieszkanie
  • #wydarzenia
  • #analiza
  • #kosztyzycia
  • #android

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking