Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko212
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

606

NVIDIA: koszt tokenów może przewyższać koszt zwykłej ludzkiej pracy

NVIDIA: koszt tokenów może przewyższać koszt zwykłej ludzkiej pracy

Zwłaszcza polaka zostającego za darmo po godzinach bez proszenia. Możemy spać spokojnie.

PasswordExpired
PasswordExpired
z
tomshardware.com
dodany: 01.05.2026, 09:51:15
  • #
    pracbaza
  • #
    korposwiat
  • #
    pracait
  • #
    takaprawda
  • #
    oswiadczenie
  • 172
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (172)

najlepsze

Jovano
Jovano
Jovano
01.05.2026, 11:12:08 via Wykop
  • 273
Zaraz zaraz. Czy to nie Filipiak stwierdził, że każdą sztuczną inteligencję można zastąpić skończoną liczbą studentów? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Chris_Karczynski
Chris_Karczynski
01.05.2026, 15:50:19 via Wykop
  • 13
@Jovano: prorok jakiś
  • Odpowiedz
BorsuczaJama
BorsuczaJama
BorsuczaJama
02.05.2026, 10:12:13 via Wykop
  • 33
@Jovano: twierdził że kazdego swojego specjalistę może zastąpić studentami dla tego nie widzi mu się podnoszenie płac.
  • Odpowiedz
jagoslau
jagoslau
jagoslau
01.05.2026, 18:11:57 via Wykop
  • 225
Czyli prawdziwe AI (Another Indian) nadal jest tańsze.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DrDevil
DrDevil
02.05.2026, 09:08:18 via Wykop
  • 40
@Plemus: CTRL+F. No i wow, komputer jest szybszy od człowieka w powtarzalnych czynnościach, niebywałe xD.
  • Odpowiedz
antykwa
antykwa
antykwa
02.05.2026, 09:32:41 via Wykop
  • 54
To ci wyślę ebooka i przeszukaj mi go w mniej niż sekundę i policz wszystkie wyrazy np "tu" występujące w tej książce xd


@Plemus: Do tego nie potrzeba AI, zwykła wyszukiwarka robi to natychmiastowo i bez błędów.
  • Odpowiedz

kubako
kubako
01.05.2026, 18:13:41 via Wykop
  • 111
koszt tokenów może przewyższać koszt zwykłej ludzkiej pracy


może przewyższać, może nie przewyższać - takie tam p--------o
wszystko zależy od tego na ile się te tokeny wyceni. zawsze można wycenić tak drogo, żeby przewyższało :P
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

chillybilly
chillybilly
chillybilly
02.05.2026, 08:42:41 via Wykop
  • 31
raczej, że da się kupić kilka kompów i postawić własny open-sourcowy model


@kwanty: No da się, tylko "kilka kompów" razy 8 razy H100 za 30000USD żeby zmieścić sensowny model, z każdego "kompa" w miarę sprawnie może korzystać jedna maks dwie osoby i może się okazać, że w perspektywie roku taniej zapłacić za te tokeny, a po roku hardware może być już mocno nieaktualny - zabawa dla największych, jak zwykle. I
  • Odpowiedz
Pawel993
Pawel993
02.05.2026, 08:46:26 via Wykop
  • 21
@kwanty: kilka kompow czy caly wielki klaster kart graficznych?
  • Odpowiedz
snorli12
snorli12
02.05.2026, 07:24:40 via Wykop
  • 80
Dopóki w polskim kodzie kulturowym wpisane jest „jakoś to będzie” i zostawanie w biurze do oporu, dopóty nasze PKB jest bezpieczne przed inwazją robotów. Po prostu nie opłaca się nas zastępować czymś tak drogim w utrzymaniu jak zaawansowana inteligencja.
To smutny paradoks: naszą największą tarczą przed automatyzacją okazuje się być niska wycena własnego czasu i brak asertywności wobec pracodawcy.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

oOobywatel
oOobywatel
oOobywatel
02.05.2026, 08:13:37 via Wykop
  • 17
@snorli12: zapomniałeś o imigrantach z ukraincami jako nową elitą tego kraju
  • Odpowiedz
PermBan
PermBan
02.05.2026, 08:25:44 via Android
  • 16
@snorli12: Pięknie skrojony komentarz.
Znam przypadki, że 'biuro' zabiera się do domciu. Na wieczory, popołudnia, no i weekendy.
Śpi się po kilka godzin, bo doba ma tylko 24.
Lepszego sposobu chyba nie ma, żeby sobie rozcieńczyć (i tak g*** wartą) wypłatę...
  • Odpowiedz

nieparzystokopytny
nieparzystokopytny
nieparzystokopytny
02.05.2026, 08:57:33 via Wykop
  • 66
( ͡° ͜ʖ ͡°)
nieparzystokopytny - ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Quassar
Quassar
02.05.2026, 08:16:10 via Wykop
  • 36
To nie kwestia produktywności i kosztów utrzymania ai/serverów tylko zachłanność korpo które coraz bardzie się rozzuchwala z cennikami..

Klasyka.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eden1337
eden1337
eden1337
02.05.2026, 09:06:32 via Wykop
  • 34
@Quassar: Ja w ogóle nie rozumiem tego świata. Choćby takie korpo robiło naprawdę niewyobrażalnie kosmiczne hajsy to i tak menedżerowie muszą stale wykazywać odpowiedni trend rosnący choćby mieli się zesrać. No i niemal zawsze sprowadza się to do znacznego pogorszenia jakości produktu - gdy już nie da się wyżej windować cen. Długoterminowo i tak klienci przechodzą wtedy do konkurencji, która to nie jest jeszcze na tym samym etapie korpo-speirdolenia (oczywiście
  • Odpowiedz
Alinous
Alinous
Alinous
02.05.2026, 09:06:54 via Wykop
  • 23
@Plemus: Na razie to jest odwrotnie, tokeny są poniżej kosztów, stąd powoli idą ceny do góry
  • Odpowiedz
hellfirehe
hellfirehe
01.05.2026, 22:38:15 via Wykop
  • 22
Tu chodzi o to, że to co z ludzkiego punktu widzenia będzie jakimś tam liniowym wzrostem stopnia skomplikowania zadania, w przeliczeniu na tokeny koszt rośnie wykładniczo.

W efekcie programując kosztem dziesiątek tysięcy tokenów można robić pewne zadania, a rzeczy które wydają się tylko trochę bardziej skomplikowane nagle wymagają spalenia setek tysięcy albo milionów i zazwyczaj jeszcze wcale nie przyniesie to spektakularnych rezultatów.

Więc jak dla mnie to potężne (i tanie) narzędzie do
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

KochanekAdmina
KochanekAdmina
02.05.2026, 11:50:55 via Wykop
  • 4
@hellfirehe: Tylko że większość projektów to nie są projekty, które wymagają miliardów tokenów. Może jakieś giga-korpo mają jakieś wielkie systemy, ale te same korpo też będą miały budzety na wlasne serwerownie do odpalania lokalnych LLMów jeśli będzie trzeba. Za to 99% projektów to jakieś strony internetowe czy g---o apki na iOS czy innego Androida to sobie świetnie poradzą w obecnych kosztach produkcji.
  • Odpowiedz
StarszyPanPoTrzydzistce
StarszyPanPoTrzydzistce
02.05.2026, 20:33:21 via Wykop
  • 1
@hellfirehe: Ale ilość tokenów jest mniej zależna od złożoności zadania, bardziej od historii zapytań w jednym wątku, sposobu organizacji i dostępu do istotnych informacji projektu, żeby nie pakować wszystkiego do kontekstu.
  • Odpowiedz
D4Ru73K
D4Ru73K
D4Ru73K
02.05.2026, 09:00:00 via iOS
  • 9
Pierwsze słyszę o darmowych nadgodzinach. Tak żyjecie?
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

D4Ru73K
D4Ru73K
D4Ru73K
02.05.2026, 10:11:44 via iOS
  • 5
@DziendobryMireczku: nie trafiłeś. Nadgodziny owszem robiło się, ale zawsze wszystko płatne. Za darmo nie zostałbym minuty dużej.
  • Odpowiedz
D4Ru73K
D4Ru73K
D4Ru73K
02.05.2026, 13:02:47 via iOS
  • 4
@JakinNN: 45h siedzisz za darmo? Postaw se namiot na parkingu przed firmą, na c--j wracasz do koja. Nigdy nie zostałem minuty dłużej za frajer, ale fakt w fabryce nie pracuję.
  • Odpowiedz
HammerWZZN
HammerWZZN
01.05.2026, 10:14:23 via Wykop
  • 9
Do czasu
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MilionoweMultikonto
MilionoweMultikonto
01.05.2026, 11:47:09 via Wykop
  • 28
@HammerWZZN: ale z drugiej strony, rozwój technologii obniży też koszty hodowli Polaków i Hindusów, dzięki czemu wyścig konkurencji cenowej nigdy się nie zatrzyma, aż przelicznik osiągnie poziomy typu jeden polak = jeden token.
  • Odpowiedz
fiaslnfilrangve
fiaslnfilrangve
fiaslnfilrangve
02.05.2026, 07:59:32 via Wykop
  • 1
@HammerWZZN: dokładnie. Już niektóre lokalne modele radzą sobie z prostymi zadaniami. A za kilka miesięcy będize jeszcze lepiej
  • Odpowiedz
EtaCarinae
EtaCarinae
02.05.2026, 09:06:07 via Wykop
  • 5
Akurat temat nadgodzin mamy raczej dopracowany, to nie Azja, gdzie najpierw wychodzi szef.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3161
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3016
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
2993
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2603
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2325
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #praca
  • #korposwiat
  • #kolchoz
  • #pracait
  • #heheszki
  • #pytanie
  • #studbaza
  • #zalesie
  • #januszex
  • #programista15k
  • #gorzkiezale
  • #januszebiznesu
  • #polska
  • #nocnazmiana
  • #programowanie

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking