Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko162
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

474

Polacy starzeją się szybciej niż Europa. Żyjemy krócej i dłużej chorujemy

Polacy starzeją się szybciej niż Europa. Żyjemy krócej i dłużej chorujemy

Polacy po 65. roku życia spędzają mniej lat w dobrym zdrowiu niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. To nie jest pojedynczy wskaźnik, lecz sygnał głębszego problemu, który ujawnia się na styku demografii, stylu życia i organizacji systemu ochrony zdrowia.

VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
z
wszystkoconajwazniejsze.pl
dodany: 01.05.2026, 09:11:45
  • #
    polska
  • #
    europa
  • #
    zdrowie
  • #
    demografia
  • #
    spoleczenstwo
  • #
    ciekawostki
  • 139
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

III RP: Organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym.
Kam3l
z nczas.info
  • 4
Kapitalizm kompradorski - zło, które niszczy polski naród.
Kam3l
z youtu.be
  • 2

Komentarze (139)

najlepsze

Bestia_z_Jellystone
Bestia_z_Jellystone
01.05.2026, 09:15:38 via Wykop
  • 219
No jak na wizytę u lekarza czeka się 3 lata, to czemu się dziwicie xD
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fervi
fervi
01.05.2026, 11:24:57 via Wykop
  • 83
@Bestia_z_Jellystone: czyli to nie wina alkoholu, gównianego żarcia, papierosów, niechęci do chodzenia na badanka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Marmurowy_Gargulec
Marmurowy_Gargulec
01.05.2026, 11:37:59 via Wykop
  • 58
@Bestia_z_Jellystone: do dermatologa wizytę mam za półtora roku (co i tak jest okresem krótszym o prawie 40% w porównaniu do tego, co było 10 lat temu), do diabetologa za DWA LATA.
To są najwcześniejsze terminy w moim województwie.

Nie, spoko, zawsze chciałem żyć w chorobie...
  • Odpowiedz
Quassar
Quassar
01.05.2026, 11:25:04 via Wykop
  • 142
brak badanń i zaniedbanie to jedno ale też ciężko przepracowanie i kult zapier.. odbija swoje piętno na zdrowiu.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Critic
Critic
Critic
01.05.2026, 12:40:46 via Wykop
  • 52
@Quassar: dokładnie, zapieprz i stres w robocie, gówniane zarobki, kiepska dieta, u----i i jeszcze wisenka na torcie czyli nasza służba zdrowia.
  • Odpowiedz
Makarow
Makarow
01.05.2026, 14:09:03 via Android
  • 22
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Dawid_Kwlk
Dawid_Kwlk
01.05.2026, 09:32:34 via Wykop
  • 74
Artykuł świetnie punktuje dane, ale do tego dochodzi polski mental.
Gdy powiedziałem teściowi, że regularnie chodzę na badania profilaktyczne, usłyszałem,, chodź po lekarzach, to sobie chorobę znajdziesz"
I to jest sedno problemu.
Dla starszego pokolenia brak diagnozy to brak choroby, a badanie to "szukanie kłopotów..
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
01.05.2026, 11:26:21 via Wykop
  • 18
@Dawid_Kwlk:
Też trzymam się tej zasady. Przediagnozowanie, fałszywe diagnozy to jatrogenia.
Najlepiej żyć możliwie zdrowo.
  • Odpowiedz
AlbertWesker
AlbertWesker
01.05.2026, 11:28:41 via Wykop
  • 34
chodź po lekarzach, to sobie chorobę znajdziesz


@Dawid_Kwlk:
AlbertWesker - >chodź po lekarzach, to sobie chorobę znajdziesz

@Dawid_Kwlk:

źródło: 87979503_880212149083644_2075298592217628672_n

Pobierz
  • Odpowiedz
maniek-maniewski
maniek-maniewski
maniek-maniewski
01.05.2026, 11:38:48 via Wykop
  • 71
Polacy żrą gunwo, jarają, piją a-----l, stresują się i napinają o byle drobiazg bo tak są nauczeni w tym feudalnym kurniku to i żyją programowo krótko - po co mają na emeryturze siedzieć? Emerytura jest dla kasty i posłów.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

WstretnyOwsik
WstretnyOwsik
01.05.2026, 12:29:03 via Wykop
  • 46
@maniek-maniewski:

Jeśli chodzi o mnie to stres mnie zabija. Od małego przed szkołą stres, przed pracą stres. Teraz już mniej bo się zasiedziałem w januszexie 10 lat to weszła rutyna ale dalej nie potrafię podejść na spokojnie do wielu spraw. No ale co się dziwić jak matka mnie pasem n----------a i wyzywała od matołów a ojciec tyrał za granicą. Na szczęście mam już swoją rodzinę a matka się gotuje w
  • Odpowiedz
fiolets
fiolets
fiolets
01.05.2026, 16:39:40 via Wykop
  • 13
@maniek-maniewski: Myślisz, że przeciętny Niemiec czy Brytyjczyk lepiej się odżywia? Nie sądzę.
  • Odpowiedz
AlbertWesker
AlbertWesker
01.05.2026, 09:49:12 via Wykop
  • 65
AlbertWesker

źródło: 1

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Malborasek1907
Malborasek1907
Malborasek1907
01.05.2026, 12:23:06 via Wykop
  • 71
@AlbertWesker: żeby prostą sprawę na NFZ załatwić to często trzeba wziąć urlop, więc nie ma co się dziwić, że sobie ludzie odpuszczają
  • Odpowiedz
SmugglerFan
SmugglerFan
01.05.2026, 12:26:19 via Wykop
  • 45
@AlbertWesker: tak, jakby sie zapisal na czekanie w dwuletniej kolejce to by mu to uratowalo zycie
  • Odpowiedz
Marmurowy_Gargulec
Marmurowy_Gargulec
01.05.2026, 11:41:40 via Wykop
  • 25
Hmm, może pracowanie za okolice minimalnej w pocie i znoju, przy darmowych nadgodzinach, z urlopami, które spędzamy w mieszkaniach, bo wyjazdy coraz droższe (jak i wszystko inne) przy pensjach w stagnacji, przy brakach dostępności do opieki zdrowotnej, za które bulimy grube tysiące (dużo drożej niż jakbym miał chodzić prywatnie, tylko wielu ludzi tego nie widzi, bo jest co najwyżej gdzieś wpisane w PICie) i wiecznym gnojeniu, ojkofobii i antypolonizmowi w mediach, z
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

J_M_Tazur
J_M_Tazur
03.05.2026, 16:29:33 via Android
  • 2
@Marmurowy_Gargulec: To powinien być opis tego artykułu.
  • Odpowiedz
Rychu210
Rychu210
Rychu210
01.05.2026, 12:56:10 via Android
  • 17
Patrząc jak ogarnięte jest stare pokolenie to wcale mnie to nie dziwi. Jak nie boli to nie ma choroby. A później wszyscy zdziwieni że nagle na zawał zszedł. A jak doda się do tego ich dietę to nie ma się co dziwić. I nie, schabowy w panierce skarżony na głębokim tłuszczu to nie jest zdrowa dieta.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

qciek
qciek
01.05.2026, 13:50:08 via Wykop
  • 2
@Rychu210: weź pod uwagę, że stare pokolenie wychowało się w innym czasie i ustroju. Wiele osób 40+ ma dalej w głowie to samo.
Sam też dopiero po czterdziestce zacząłem bardziej dbać o zdrowie, choć nie w takim stopniu, jak powinienem, a szpitale to znałem z się, jak mnie przywozili po grubszych urazach, bo sporo sobie w życiu krzywdy robiłem.
  • Odpowiedz
PiesekKrolowejElzbiety
PiesekKrolowejElzbiety
PiesekKrolowejElzbiety
02.05.2026, 13:56:48 via Wykop
  • 1
@Rychu210: Generalnie tak, ale pojęcie "zdrowej diety" jest mocno nieprecyzyjne. Gdyby sugerować się mądrościami internetowych specjalistów to okazuje się że w zasadzie wszystko jest niezdrowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
FOTEL
FOTEL
01.05.2026, 15:11:32 via Wykop
  • 16
widać bóg tak chciał a teraz Stasiu polej no zimniutkiej wódeczki mmmmm dobrze, że przyszedłeś, nie chciałem pić sam, przecież nie jestem alkoholikiem. Daj no tej kiełbasy zwęglonej, zapalimy sobie i jedziemy do Władka, to całe 300 metrów, nie będziemy iść taki kawał drogi.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Tedmajer2
Tedmajer2
02.05.2026, 00:22:44 via Wykop
  • 2
@FOTEL: dobrze stasiu ze mam czteropak w lodowce akurat bedzie na kaca i na swn bo w pon o 3 musze wstac do roboty wieez jak jest.
  • Odpowiedz
FOTEL
FOTEL
02.05.2026, 07:51:16 via Wykop
  • 0
@Tedmajer2: Heniu ja tobie powiem tak: ciesz się, że praca w ogóle jest. Ja się nie boję się ciężkiej pracy. Biorę proszka i lecę do pracy! Nie trzeba być miętusem..
  • Odpowiedz
an-onim
an-onim
01.05.2026, 11:35:49 via Wykop
  • 15
WSZYSTKIE moje urazy reki lub nog wymagaly jakiegos zabiegu, na "szczescie" ci co mnie leczyli 5 minutowymi wizytami i mowili "to sie wchlonie" - "to tak czasem bywa" - "luzniejsze buty trzeba na ten guz na duzym palcu" itd = nie zrobili mi zadnych zabiegow i moze dzieki temu żyję ¯\(ツ)/¯ skoro tak znali sie teoretycznie, to az strach robic u nich zabiegi. zeby te koniowaly zdychaly w mekach a ktos na
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Wejdross
Wejdross
Wejdross
01.05.2026, 12:00:32 via Wykop
  • 13
a jakie spozycie alkoholu wśród tych emerytów w różnych krajach? ja bym się na diecie skupił i na sposobach spędzania czasu
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

svenHan
svenHan
01.05.2026, 12:21:57 via Wykop
  • 30
@Wejdross: Dieta i świadomość tego co się je w pokoleniu zwłaszcza 60+ jest żadna. Po prostu za ich młodości dieta nie była dużym problemem, bo niczego nie było w sklepie, więc po co było mówić, żeby nie jeść np słodyczy skoro ich nie było.

A-----l - utarte schematy dot. spożycia alkoholu. Na zachodzie też chleją jakby nie było, ale może inaczej.

Spędzanie czasu - TV + alko + chipsy i
  • Odpowiedz
svenHan
svenHan
01.05.2026, 13:02:57 via Wykop
  • 0

Komentarz usunięty przez autora

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2407
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2003
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
2055
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1782
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1772
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #prawo
  • #europa
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #heheszki
  • #4konserwy
  • #swiat
  • #policja
  • #historia
  • #usa
  • #neuropa
  • #niemcy
  • #warszawa

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking