Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko138
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

419

BASIC kończy 62 lata. Język, który otworzył programowanie dla zwykłych ludzi

BASIC kończy 62 lata. Język, który otworzył programowanie dla zwykłych ludzi

1 maja 1964 roku wprowadzono język programowania BASIC, jeden z najważniejszych języków w historii popularyzacji komputerów. Jego znaczenie nie polegało na tym, że był najbardziej zaawansowany technicznie albo najbardziej elegancki.

ochucki
ochucki
z
pixelnerd.pl
dodany: 01.05.2026, 08:57:55
  • #
    programowanie
  • #
    it
  • #
    informatyka
  • #
    komputery
  • #
    ciekawostki
  • #
    technologia
  • 139
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (139)

najlepsze

QuickCharger
QuickCharger
01.05.2026, 12:31:01 via Wykop
  • 241
Za dzieciaka mając już 11 lat zabrałem się za naukę programowania w BASICu. Kupiłem niestety tylko jeden podręcznik o BASICu, bo jak stara się dowiedziała na "jakie głupoty" wydałem te 110000 zł, to przestała mi dawać pieniądze na cokolwiek żebym przypadkiem nie wydał ich na "głupoty do kąkutera". Generalnie w domu był rygor i komputer, który kosztował kilka polskich pensji (C64), prawie w ogóle nie był używany. Stara zabierała do pracy zasilacz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Townsend
Townsend
Townsend
01.05.2026, 13:03:55 via Wykop
  • 59
@QuickCharger: Przykra historia.

Pamiętam ten podręcznik, pamiętam "duszki", pamiętam ten zasilacz i pierwszy napisany kod. U mnie było tak, że trafiłem do liceum o bardzo wysokim poziomie z matematyki. Na zasadzie: w ogólniaku uczeń trójkowy raczej w końcu stawki, a na studiach inżynierskich niemal niczego się nie ucząc byłem najlepszy z grupy z matematyki. Ale to otoczenie lepszych matematycznie mózgów w liceum wytworzyło we mnie kompletnie nieprawdziwą i irracjonalną opinię,
  • Odpowiedz
sraniesranie
sraniesranie
sraniesranie
01.05.2026, 13:27:24 via Wykop
  • 85
@QuickCharger: autentycznie zrobiło mi sie przykro jak to przeczytałem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
noHuman
noHuman
01.05.2026, 09:32:50 via Wykop
  • 59
10 GOTO 10
Pierwszego języka się nie zapomina ;)
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rudz1elec
Rudz1elec
Rudz1elec
01.05.2026, 10:42:35 via Wykop
  • 31
10 GOTO 10


@noHuman: wciaz czekam az program sie wykona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Arv_
Arv_
01.05.2026, 11:19:29 via Wykop
  • 25
10 GOTO 10


@noHuman: RUN
  • Odpowiedz
new-object
new-object
01.05.2026, 11:11:37 via Wykop
  • 57
Życzę dużo zdrowia programistom basica. Pamiętajcie by dbać o zdrowie i badać się regularnie, bo jest was dwoch tylko na swiecie, a 80lat na karku to nie lada problem.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

An-Dagda
An-Dagda
01.05.2026, 15:30:02 via Wykop
  • 5
@jakismadrynickpolacinsku: No i można nim pisać skrypty w excelu które po 15 latach używania nagle przestaną działać i firma cała sparaliżowana z kupą w majtkach bo krytyczny arkusz w excelu nie działa i nie wiedzą co robić, bo zawsze go używali i nie potrafią przerzucić się na bardziej profesjonalne rozwiązanie
  • Odpowiedz
wkplogin
wkplogin
wkplogin
01.05.2026, 15:58:34 via Wykop
  • 4
@jakismadrynickpolacinsku: C to jeden z najprostszych języków programowania świata (prawidłowe jego stosowanie, to co innego). C++, to inna bajka. To jest skomplikowany język. Nie mówiąc już o takich kosmosach jak Haskell.
  • Odpowiedz
josh211
josh211
01.05.2026, 13:45:51 via Wykop
  • 35
Za dzieciaka (tak 9-14 lat) programowałem w basicu a potem przede wszystkim w amosie. Jedną z gier, które stworzyłem było coś o nazwie mad wrestling, gdzie w systemie turowym trenowało się zapaśnika i posyłało go potem na gale amerykańskiego wrestlingu. Robiłem to dla swojej własnej satysfakcji i swoim pomysłem, bo niczego takiego nie było. Całą grę może widziały ze cztery osoby z mojego najbliższego grona tymczasem ze 20 lat później na steamie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Sinti
Sinti
01.05.2026, 15:58:12 via Wykop
  • 5
@josh211: ja "wymyśliłem" facebooka, do dzisiaj pamiętam jak bratu tłumaczyłem że taki rodzaj portalu odniósłby sukces, a mój brat się pukał po głowie i mówił: "niby kto by chciał podawać swoje realne dane i po co w internecie" xDD
oczywiście dzieckiem byłem i zero wiedzy jeszcze miałem więc i tak bym nic nie zwojowal, ale satysfakcja że miałem racje jest
  • Odpowiedz
4mja
4mja
4mja
02.05.2026, 06:18:59 via Wykop
  • 0
ja "wymyśliłem" facebooka


@Sinti: Wiele osób wymyśliło facebooka, przed facebookiem były setki portali tego typu (choćby Nasza Klasa) tylko żaden nie chwycił. Do dziś w zasadzie nie wiem dlaczego tamten sie przyjął...
  • Odpowiedz
w__k
w__k
w__k
01.05.2026, 12:48:05 via Wykop
  • 26
w__k

źródło: quote-it-is-practically-impossible-to-teach-good-programming-to-students-that-have-had-a-prior-edsger-dijkstra-7-85-16

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Krolik
Krolik
Krolik
01.05.2026, 14:02:13 via Wykop
  • 4
@w__k: to samo teraz można powiedzieć o JS i może jeszcze Pythonie
  • Odpowiedz
Krolik
Krolik
Krolik
01.05.2026, 17:23:35 via Wykop
  • 10
@Podkarpacki-Awiator: js nie stal obok języków funkcyjnych. To że jest ciekawy pod pewnymi względami nie wyklucza tego że jest p----------y. A dziedziczenie i wzorce projektowe są w JS używane tak samo często jak w Javie. Tylko że Java przynajmniej ma w miarę sensowny system typów (ma swoje wady ale one są niczym przy js).
Krolik - @Podkarpacki-Awiator: js nie stal obok języków funkcyjnych. To że jest cieka...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
ediacz
ediacz
01.05.2026, 13:31:59 via Wykop
  • 14
Nauczyłem się pisać i cisnąłem programy w basicu na małym Atari, które obrażały mojego brata. Nawet w trybach graficznych.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

onenice
onenice
01.05.2026, 13:46:47 via Android
  • 30
@ediacz: też się obrażało, sto lat temu w technikum coś tam się bawiliśmy w programowanie z kolegą, co zainteresowało nauczyciela, bo większość uczniów pykała w gry. Nauczyciel odpalił program kolegi i program zapytał o imię nauczyciela, ten odpisał programowi "Adam", na co program odpowiedział "Adam to z-----e imię".
  • Odpowiedz
dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
02.05.2026, 01:56:33 via Wykop
  • -1
@onenice: To straszne. Znaczy "Adam to z-----e imię".
NIę że Adam. Ale wkręt. xD
  • Odpowiedz
enron
enron
enron
01.05.2026, 17:05:26 via iOS
  • 12
Pamiętacie DOSowy Qbasic? Ileż można było z tym cudować... Dołączone przykłady - gra w węża (ʘ‿ʘ) Pamiętam, że napisałem ojcu system do wystawiania faktur w tym qbasicu, w pewnym momencie sobie zrobiłem całą bibliotekę do tworzenia okienek ze znaków ASCII (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Wtedy też miałem pierwsze zderzenie z floatem i tym, że nie do końca się on nadaje do obliczeń finansowych
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
02.05.2026, 17:38:22 via Wykop
  • 1
@enron: dosbox na Debianie
dziki-wienczyslaw - @enron: dosbox na Debianie

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
enron
enron
enron
02.05.2026, 17:39:52 via iOS
  • 0
@dziki-wienczyslaw oh yeah
  • Odpowiedz
lebki
lebki
lebki
01.05.2026, 10:41:15 via iOS
  • 10
POKE
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kepmip_pl
kepmip_pl
kepmip_pl
01.05.2026, 17:57:34 via Wykop
  • 1
@lebki: PEEK
  • Odpowiedz
ZielonyCzort
ZielonyCzort
04.05.2026, 08:15:45 via Wykop
  • 0
@lebki: X=USR(1536)
  • Odpowiedz
sciana
sciana
01.05.2026, 15:43:58 via Wykop
  • 7
Ja miałem plan, żeby przenieść gry paragrafowe (Goblin, Dreszcz) na C64 Basic, po kilku godzinach wklepywania uświadomiłem sobie jednak, że mi się to nie zmieści w pamięci.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
02.05.2026, 03:42:06 via Wykop
  • 1
@slapdash: Nie śmiałbym śmieć nawet.
Super była.
Na przyrządach latałem na misję.
  • Odpowiedz
slapdash
slapdash
02.05.2026, 03:45:11 via Wykop
  • 1
Nie śmiałbym śmieć nawet.


@dziki-wienczyslaw: No! I to chcemy słyszeć!
  • Odpowiedz
hrumque
hrumque
01.05.2026, 16:42:18 via Android
  • 6
Kto nie pisał w basicu na Atari/comodore to może nie wiedzieć, w czym polegała rewelacja i rewolucja.
To był język, w którym pisałeś komendy, jak polecenia w okienku dos, i one się wykonywały. Po kolei. Albo pisałeś program z numeracją linii (ew. zapisywałes jak miałeś na czym) i "włączyłeś" program przez RUN. Gotowe.
Gdzie tu rewelacja? I tak trzeba było znac "magiczne polecenia" , składnię...
Ano, w porównaniu do klasycznych języków programowania
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

niki_niki
niki_niki
niki_niki
01.05.2026, 20:25:22 via Wykop
  • 3
@hrumque: Tym różni się język interpretowany od kompilowanego. Na C64 w ROM miałeś interpreter Basic'a, więc część błędów była możliwa do detekcji dopiero w run-time. Podczas wpisywania linii sprawdzana była tylko składnia, więc mogłeś dostać syntax error
niki_niki - @hrumque: Tym różni się język interpretowany od kompilowanego. Na C64 w R...

źródło: C64_syntax_error

Pobierz
  • Odpowiedz
oginn
oginn
oginn
03.05.2026, 09:17:48 via Wykop
  • 0
@niki_niki: error załaduj kasetę xd
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4375
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3218
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3118
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2371
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2033
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #programista15k
  • #pracait
  • #it
  • #naukaprogramowania
  • #java
  • #pracbaza
  • #informatyka
  • #webdev
  • #korposwiat
  • #praca
  • #sztucznainteligencja
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #heheszki
  • #pytanie
  • #komputery

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking