Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko192
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

407

Pierwszy szyb naftowy świata znajduje się w Polsce

Wtedy jeszcze benzynę będącą produktem ubocznym rafinacji traktowano jako środek do czyszczenia ubrań, a szyby naftowe Łukasiewicza w Galicji odwiedzali przedstawiciele Rockefellera. Posłuchaj odcinka z całą historią Ignacego Łukasiewicza.

Historia_Podcast
Historia_Podcast
z
youtube.com
dodany: 29.04.2026, 04:53:30
  • #
    podcast
  • #
    ciekawostki
  • #
    historia
  • #
    polska
  • #
    motoryzacja
  • #
    technologia
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Inny Polak jako pierwszy wydestylował naftę z ropy naftowej.
DeoLawson
z pl.wikipedia.org
  • 11
Szyb w Szaflarach, który robi za wieżę Eiffla
pawloka1
z youtu.be
  • -3

Komentarze (56)

najlepsze

weles88
weles88
weles88
29.04.2026, 05:53:16 via Wykop
  • 123
Może i wymyślił, ale za to nic z tego nie miał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Historia_Podcast
Historia_Podcast
Autor
29.04.2026, 05:58:12 via iOS
  • 21
@weles88: jak wielu!
  • Odpowiedz
FireDash
FireDash
29.04.2026, 14:37:10 via Wykop
  • 14
@DarrDarek:

Różnice ideowe to jedno, a możliwości to drugie.

Dzisiaj nawet jakbyś chciał zarobić na swoim wynalazku, nie będąc ideowcem, to i tak musisz być przynajmniej w tej dolnej drabince bogatszej cześci społeczństwa. Tzn. chociaż mieć jakichś inżynierów/lekarzy/prawników za rodziców, którzy załatwią ci pożyczki od ludzi, którzy mają kasę.

Więc najczęściej i tak dostajesz ochłapy a prawdziwa kasę zarabiają ci... którzy mają kasę. Zwyczajnie zatoczyliśmy koło i znowu zamykamy system
  • Odpowiedz
subyello
subyello
29.04.2026, 08:10:43 via Android
  • 51
Wszystko wynajdujem tylko na 0 pozytku dla nas, jak mozna byc tak madrym a jednoczesnie tak glupim narodem jak my????
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wawrzyniec-pruski
wawrzyniec-pruski
29.04.2026, 14:23:13 via Wykop
  • 7
@donatien-de-sade: A co wybór prezydenta ma do pytania @donatien-de-sade, które raczej dotyczy kwestii fundamentalnych, a nie naszej polsko-polskiej wojenki. Idąc tą drogą to można zapytać tych co wybrali:
Pijaka Kwaśniewskiego czy Bronka "Szamana" Komorowskiego. Już nie wspomnę o "tuzach" w sejmie jak Jachira, Żukowska, Biedroń, Józefaciuk i wielu innych ze wszystkich ugrupowań.
  • Odpowiedz
Zgodzianin
Zgodzianin
Zgodzianin
29.04.2026, 18:32:04 via Wykop
  • 4
@Ogau: Matko Kochana. Kolego można zarzucać poprzedniemu rządowi różne kwestie.

No ale rząd, który powołał Projekt Badawczy Łukasiewicz czy IDEAS NCBR, które później rozwalił obecny rząd nazywasz hamulcowym.

I teraz procent PKB przeznaczane na badania i
  • Odpowiedz
KurnikoweKuriozum
KurnikoweKuriozum
29.04.2026, 06:40:52 via Wykop
  • 11
Emiraty Zjednoczonej Polski, nie dla Nas. Wyszlo jak zawsze heh
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

adam-yxz
adam-yxz
29.04.2026, 14:31:46 via Wykop
  • 4
No i co z tego? Już pomijam że wtedy polski nie było formalnie...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Proksimus
Proksimus
29.04.2026, 20:55:48 via Android
  • 2
Czyli to systemowe uwalanie gospodarki tego kraju od zawsze. Zarabiać mają inni, nie tu. Co nowy wynalazek, osiągnięcie to ktoś inny zyskuje, lub firma jest wykupowania. Standard. Niech mi ktoś jeszcze nazwie to teoriami spiskowymi jak to się dzieje na naszych oczach perfidnie od pokoleń.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Arssen
Arssen
30.04.2026, 05:34:28 via Wykop
  • 0
Nie psujcie narracji USA bo wg nich tam były pierwsze szyby naftowe.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

vanitydomain
vanitydomain
30.04.2026, 05:00:24 via Wykop
  • 0
Ciekawe
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ole-marek
ole-marek
ole-marek
30.04.2026, 01:49:50 via Wykop
  • 0
Ja tam lubię ropę. Kanał popularnonaukowy o przemyśle naftowym.
https://youtube.com/@naftowy
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Wykopek_Jeden
Wykopek_Jeden
29.04.2026, 19:38:46 via Wykop
  • -1
grafen też u nas był pierwszy
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Larkin
Larkin
Larkin
29.04.2026, 17:25:38 via Wykop
  • -1
Szurska teoria: ktoś w dobrym momencie XX wieku zwęszył interes i zlobbował przemysł motoryzacyjny tak by świat szybko porzucił technologię aut elektrycznych na rzecz rozwoju aut benzynowych. Trwa to już drugi wiek i w tym czasie, ukierunkowało to geopolitykę opartą na ropie. Ciekawe jak wyglądałby świat gdyby od stu lat rozwijano tylko napęd elektryczny :) Może przez czyjś biznes jesteśmy jako cywilizacja sto lat wolniej rozwinięci
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Ogau
Ogau
Ogau
29.04.2026, 17:40:57 via Wykop
  • 6
@Larkin: baterie wciąż mają za małą pojemność, a tak czy siak były rozwijane.
  • Odpowiedz
enten
enten
enten
29.04.2026, 18:01:29 via Wykop
  • 2
@Larkin: tak wylobbowali, że teraz w miejscach gdzie jest multum elektryków ładuje się je agregatem na benzyne bo są problemy z infrastrukturą...

Aczkolwiek trasport tramwajowy rzeczywiście został ubity przez lobbing w USA przez co ich miasta to jedno wielkie rozlane g---o nastawione na wielke parkingi i wielkie autostrady
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3154
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2990
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2585
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2307
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
2019
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #film
  • #youtube
  • #historia
  • #podcasty
  • #branzait
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #kryminalne
  • #truecrime
  • #nauka
  • #polska
  • #spotify
  • #audiobook
  • #gry
  • #ksiazki

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking