Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko103
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

696

Bloki z wielkiej płyty się nie zawalą. Nie słuchajcie tego straszenia

Bloki z wielkiej płyty się nie zawalą. Nie słuchajcie tego straszenia

O blokach z wielkiej płyty mówi się od dawna praktycznie tylko i wyłącznie w kontekście ich żywotności. Czasami jednak m

starnak
starnak
z
bezprawnik.pl
dodany: 28.04.2026, 09:53:47
  • #
    polska
  • #
    wielkaplyta
  • #
    bloki
  • #
    budownictwo
  • 240
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (240)

najlepsze

zagubionychromosom
zagubionychromosom
28.04.2026, 14:15:36 via Android
  • 596
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
28.04.2026, 18:44:53 via Wykop
  • 129
@Tokko: "Jakby one chociaż wszystkie z jednej fabryki szły, to może jeszcze, ale w rzeczywistości każdy jeden blok to oddzielny przypadek do zbadania" - sorry, ale p--------z. Cały pic polegał na tym, że w danym mieście była jedna fabryka wielkiej płyty i w jednym mieście, w zależności od roku, to wszystkie są takie same - tzn trochę c-----e, trochę krzywe, ale jeśli chodzi o wibrowany żelbet @zagubionychromosom, to
  • Odpowiedz
mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz
28.04.2026, 19:08:58 via Wykop
  • 56
@Tokko: Zauważ jedno - to było robione za komuny. Wszyscy doskonale wiedzieli, jak wygląda praca robotnika za komuny - i tak, wzięto to pod uwagę.
Normalnie w projektowaniu wytrzymałościowym jest tak, że jak to bezpośrednio dotyczy zagrożenia życia, zdrowia dla człowieka, to liczy się wytrzymałość i wynik mnoży się razy dziesięć. To dlatego winda w bloku, która waży może pół tony, wejdzie do niej 6 osób po 80 kg średnio,
  • Odpowiedz
paw1470
paw1470
paw1470
28.04.2026, 10:14:44 via Android
  • 223
Stare bloki są na dobrych terenach i mają dobre fundamenty. Gorzej z nowymi. Wszystko liczone na styk a tereny dalej od centrum. Nie bez powodu kiedyś tam nie budowali. Jak ktoś kupi budynek na osuszonych bagnach to może się zdziwić. Stare bloki są jakie są ale będą długo stały. Znajoma siostry kupiła mieszkanie w nowym i budynek grozi zawaleniem bo zaczyna się częściowo przesuwać. Pieniędzy nikt jej nie zwróci. Muszą płacić za
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rubbik
Rubbik
28.04.2026, 10:56:29 via Wykop
  • 93
@paw1470: pod Łodzią stawiają teraz osiedla na terenach po dawnych żwirowniach, gdzie wrzucono tony śmieci, przysypano gruzem, ziemią spod wykopu na tunel łódzkiego pseudometra i ubito. Tam to wszystko będzie siadać przez najbliższych 30 lat, bo jest źle zrobione, ale budują spółki wydmuszki z o.o. z kapitałem na 5-15k PLN i po skończonym projekcie się je zamyka/sprzedaje ukraińcowi żeby był słupem.
  • Odpowiedz
czupakadabra
czupakadabra
28.04.2026, 18:15:08 via Wykop
  • 40
@paw1470: Różnica jest tutaj taka, że stare bloki budowało państwo i miało to być coś pokazującego "jak wspaniały ustrój komunistyczny zapewnia byt swoim obywatelom" - więc i dlatego było to robione w miarę dobrze, na odpowiednich gruntach, w odpowiednich miejscach i starano się przy tym zachować zieleń i bliskość do obiektów użyteczności publicznej.

Teraz buduje deweloper - ma być tanio, byle jak i szybko ma się sprzedać, a potem zamykamy
  • Odpowiedz
towarzysz-eko
towarzysz-eko
28.04.2026, 18:24:16 via Android
  • 192
Te bloki są w stanie przetrwać nawet nagłą utratę trzech kondygnacji, OD DOŁU
towarzysz-eko - Te bloki są w stanie przetrwać nawet nagłą utratę trzech kondygnacji,...

źródło: scaled_ZTdiYjhmdTUFCy9ZRxZ4IEZTewMBT3Z2EUtjSEdcY2RTEXYMAQE_JgEZNkQPHy8kBR4pRBgBdTUUAHYcWUI-PRcZNQsRQj85Bgw9RVtVP2dQD2hSRVxpMlVEbVldWXdtUltsRwlcbDFTCztSDl1uZEYU

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hellfirehe
hellfirehe
28.04.2026, 18:53:00 via Wykop
  • 22
Te bloki są w stanie przetrwać nawet nagłą utratę trzech kondygnacji, OD DOŁU


@towarzysz-eko: te wątpliwości chyba nie dotyczą tego typu konstrukcji, a bardziej tych które (jak były nowe) miały charakterystyczną zasmołowaną "kratkę".

Bo tam płyty były łączone tymi "agrafkami" które wg. projektu należało cyklicznie z tej smoły oczyszczać, oceniać ich stan i w razie potrzeby wymieniać.
Po czym nie wiadomo czy to w ogóle było robione, a ostatnio zostało wszystko schowane pod
hellfirehe - >Te bloki są w stanie przetrwać nawet nagłą utratę trzech kondygnacji, O...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
kacappylon
kacappylon
28.04.2026, 22:35:55 via Wykop
  • 25
@towarzysz-eko: Mało tego, wystarczy pooglądać zdjęcia z Ukrainy, blok po ostrzale rakietowym dalej stoi
  • Odpowiedz
Kolargol76
Kolargol76
Kolargol76
28.04.2026, 17:58:28 via Wykop
  • 103
Tak tak, tylko nowe bloki, najlepiej bez komunikacji, sklepów szkół, totalne zadupie i mieszkasz w bloku. Mi to przypomina te bloki co kiedyś były przy PGR, czyli jednocześnie najgorsze strony i miasta i wsi. Bo jak jesteś na zadupiu w domu to chociaż możesz sobie wyjść na swoją posesję, a jak mieszkasz w centrum w bloku to wszystko nasz na miejscu. A tu ani tego ani tego. Tylko teraz na biało malują,
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PfefferWerfer
PfefferWerfer
28.04.2026, 19:25:29 via Wykop
  • 27
i tak dla mnie zawsze były w cholerę depresyjne


@Kolargol76: Z dzisiejszej perspektywy tak, ale kiedyś świat był dużo wolniejszy i spokojniejszy. Lokalny sklep miał takie same ceny jak w mieście, spraw do załatwienia chłopstwo zbyt wiele nie miało, a jak miało to zawoził ich tam autobus wiejski/PGRowski co jakiś czas. Lokalna szkoła/świetlica nawet kino objazdowe i sobie żyli spokojnie w małej kolonii. Normalna sprawa. To dopiero w latach 90.
  • Odpowiedz
tellet
tellet
28.04.2026, 20:17:54 via Wykop
  • 7
Mi to przypomina te bloki co kiedyś były przy PGR, czyli jednocześnie najgorsze strony i miasta i wsi. Bo jak jesteś na zadupiu w domu to chociaż możesz sobie wyjść na swoją posesję, a jak mieszkasz w centrum w bloku to wszystko nasz na miejscu. A tu ani tego ani tego.


@Kolargol76: teraz to się nazywa "GREEN OXYGEN ZADOOPIE PLAZA, twoje miejsce odpoczynku na łonie natury" czyli szeregówka
  • Odpowiedz
ukradlem_ksiezyc
ukradlem_ksiezyc
28.04.2026, 17:48:25 via Wykop
  • 89
Ja o tym waleniu się bloków z wielkiej płyty słyszę dobre 20 lat. Już wtedy mówili, że mamy 5-10 lat. Jakoś dalej stoją i mają się dobrze.

Są jedynie zagrożeniem dla potencjalnych zysków deweloperów, od których nie będą kupowane nowe mieszkania, skoro są stare.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kosmita123
Kosmita123
Kosmita123
28.04.2026, 18:45:48 via Wykop
  • 2
@Karl_Cotlet: skąd masz takie info? z ciekawości pytam
  • Odpowiedz
Bushi13
Bushi13
29.04.2026, 08:52:42 via Wykop
  • 3
Ja o tym waleniu się bloków z wielkiej płyty słyszę dobre 20 lat.


@ukradlem_ksiezyc: Nowe bloki z płyty gipsowej prędzej będą miały problemy niż bloki z wielkiej płyty.
  • Odpowiedz
Frugos
Frugos
28.04.2026, 18:10:20 via Wykop
  • 76
Oczywiście, że nic im sie nie stanie. Kto remontował mieszkanie w wielkiej płycie wie jakie to są s-------e i nic ich nie rusza. Przecież to są betonowe klocki polepione do kupy. Łazienki mogą służyć jako kapsuła przetrwania jeśli taki budynek z jakiegoś powodu by się zawalił. Nie słuchajcie deweloperuchów, bo oni wolą Wam wcisnąć swoje m2 ze ścianką działową na 8cm i pękającymi sufitami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pawel993
Pawel993
28.04.2026, 18:17:29 via Wykop
  • 7
@Frugos: ale cale piony, windy, elektryka jest do wymiany w takim budynku
  • Odpowiedz
Shea_99
Shea_99
Shea_99
28.04.2026, 19:47:03 via Wykop
  • 23
@EtaCarinae: Ja wziąłem kawalerkę z widokiem z 11 piętra, prawie 38m. Na osiedlu mam dosłownie 4 minutowe miasto, każdą usułgę znajdziesz. Miejsc parkingowych w c--j - dostępne dla wszystkich. Pod blokiem przystanek, 10 minut do centrum, i jeżdzą autobusy praktycznie co 10 minut kilka linii. Brałem na szybko bez przemyślunku, żeby załapać się na bk2 - obudziłem się w grudniu jak już banki zamykały wnioski. Koszt nieco ponad 300k. Z
  • Odpowiedz
Sidroff
Sidroff
Sidroff
28.04.2026, 17:25:51 via Wykop
  • 71
Za to nowe domki z kart z płyty gipsowej postoją max 10 lat i będą do generalnego remontu, a i wiecie dlaczego balkon u developera to kratka w oknie ? bo by odpadł XD
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pankracy666
Pankracy666
28.04.2026, 19:05:27 via Wykop
  • 36
Blok z płyty wybudowany w '92, w którym mieszkałem jako dzieciak stoi do dziś elegancko, na ścianach zero rys, sufity nigdy nie naprawiane. Piwnice suchutkie przez lata.
Blok znajomych, współczesny, 4-letni, ściany pękają "bo osiada", na łączeniu jednej części bloku z drugą ludzie w całym pionie mają wiecznie problem z pęknięciami "bo nierównomiernie osiada", nie idzie tego zamurować/zagipsować/zatapetować, zawsze pęknie i jest na wierzchu, drzwi balkonowe po 2 latach poopuszczały się, zarządca
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eisenbaum-uriel
eisenbaum-uriel
eisenbaum-uriel
28.04.2026, 19:01:58 via Wykop
  • 36
W prypeci stoją opuszczone od 40 lat i nic. W czasie wojny w jugosławii ostrzeliwano wielką płytę z artylerii i też było bardzo ciężko to zawalić. Postoją jeszcze ze sto lat bez zająknięcia.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Shea_99
Shea_99
Shea_99
28.04.2026, 19:50:57 via Wykop
  • 12
@KlausSchwab2: do własnej aranżacji, nawet tynków nie trzeba zrywać to zaoszczędzisz na remoncie
  • Odpowiedz
KtosKtoSamNieWiesz
KtosKtoSamNieWiesz
28.04.2026, 20:32:19 via Wykop
  • 3
@KlausSchwab2: Fiu fiu. Cegła od gruntu. Sufity proste. Nie widać oznak osiadającego budynku mimo erozji fundamentu, nawet drewno z podstawy podłogi wygląda zdrowo...

Panie, za ile i kiedy możemy podpisać umowę?
  • Odpowiedz
1dar2sie3
1dar2sie3
1dar2sie3
28.04.2026, 15:36:15 via iOS
  • 34
Strachy sponsorowane przez deweloperów?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4412
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3233
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3129
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2379
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2044
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #prawo
  • #europa
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #heheszki
  • #4konserwy
  • #swiat
  • #policja
  • #historia
  • #usa
  • #neuropa
  • #niemcy
  • #warszawa

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking