Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko155
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

352

Szokująco luksusowe więzienia w Norwegii działają... genialnie i się opłacają!

Więzienia resocjalizacyjne, nie izolacyjne. Klawisz to nieuzbrojony psycholog-mentor jedzący i trenujący z więźniami - przed eskalacją wykrywa źródła przemocy (zaburzenia psychiczne, konflikty). Inwestycja w "dobrego sąsiąda" (zamiast odwetu) jest tańsza długoterminowo: Recydywy 16-24% (USA 76%).

nieco
nieco
nieco
z
youtube.com
dodany: 27.04.2026, 09:00:35
  • #
    norwegia
  • #
    wiezienie
  • #
    ciekawostki
  • #
    resocjalizacja
  • #
    patologia
  • #
    kryminalne
  • 235
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Pokaż 18+

Do kina go jeszcze weźcie i popkorn mu kupcie
SmerfMaruda-777
z youtu.be
  • 0
Presidio Modelo - kubańskie więzienie idealne | Retronauta.pl
yolantarutowicz
z retronauta.pl
  • -1

Komentarze (235)

najlepsze

zagubionychromosom
zagubionychromosom
27.04.2026, 09:11:51 via Wykop
  • 103
ale p0lactwu tak naprawdę nie chodzi o to, żeby więzienia resocjalizowały tylko lubią jak kogoś się męczy.
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

_komentator_
_komentator_
_komentator_
27.04.2026, 10:58:08 via Wykop
  • 310
ale p0lactwu tak naprawdę nie chodzi o to, żeby więzienia resocjalizowały tylko lubią jak kogoś się męczy.


@zagubionychromosom: myślę, że ludziom bardziej chodzi o to by winny poniósł karę. Jak ktoś zgwałci ci siostrę, to nie chcesz by przesiedział 5 lat w 3gwiazdkowym hotelu i się naprawił, tylko by poniósł karę.
  • Odpowiedz
Anakee
Anakee
27.04.2026, 14:04:01 via Wykop
  • 32
Jak ktoś zgwałci ci siostrę, to nie chcesz by przesiedział 5 lat w 3gwiazdkowym hotelu i się naprawił, tylko by poniósł karę.


@_komentator_: to poniesie karę i zgwałci kolejną.
  • Odpowiedz
23kulpamens
23kulpamens
27.04.2026, 11:23:46 via Wykop
  • 86
USA potrzebuje recydywy, bo zakłady karne w USA to niewolnicze kolonie pracy
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JasnyBanan
JasnyBanan
27.04.2026, 16:43:20 via Wykop
  • 27
@23kulpamens: Poczytaj o zakładach karnych w Rosji albo Korei Płn xd
  • Odpowiedz
23kulpamens
23kulpamens
27.04.2026, 16:46:52 via Wykop
  • 17
Poczytaj o zakładach karnych w Rosji albo Korei Płn xd


@JasnyBanan: czytałem, praktycznie to samo co w USA
  • Odpowiedz
nieco
nieco
nieco
Autor
27.04.2026, 09:19:46 via Wykop
  • 70
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nieco
nieco
nieco
Autor
27.04.2026, 10:25:35 via Wykop
  • 23
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Intec18
Intec18
Intec18
27.04.2026, 19:40:51 via Wykop
  • 5
@nieco: fajnie ale pominięty jeden aspekt. Typ wiezienia jest dostosowany do społeczeństwa. Nie zrobisz wszędzie norweskich więzień. To tak nie zadziała. Tak samo nie da się zrobić jednego systemu prawa na całym świecie. Coś się sprawdza w Szwajcarii a u nas nie - inni ludzie inną mentalność
  • Odpowiedz
Erk700
Erk700
27.04.2026, 10:44:47 via Wykop
  • 58
1. Porównanie Norwegii i USA nie ma sensu ze względu na inny skład ( w tym opaleniznę) więźniów
2. Komfortowe warunki działają pewno na w miare normalnych ludzi jak np. alimenciarze, a gorzej na typowych patusów, którzy z nudów są w stanie zniszczyć przystanek autobudowy lub pobić randomowego przechodnia
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DarrDarek
DarrDarek
27.04.2026, 18:27:25 via Wykop
  • 4
System działa, ale geniusz z Polski widzi więcej.

@Bikiniarz2:
Norwegia jest tak jak Polska na początku swojej przygody z imigracją multi-kulti. Powiedz to samo w Szwecji, że system działa ... ale przestępczość rośnie w dramatycznym tempie ... ale system działa :-)
  • Odpowiedz
Tokko
Tokko
Tokko
27.04.2026, 18:41:08 via Wykop
  • 10
Norwegia jest tak jak Polska na początku swojej przygody z imigracją multi-kulti


@DarrDarek: no k---a pewnie w norwegi nie ma migrantow xDDDD jebnij jeszcze dwa fikolki i szpagat
  • Odpowiedz
Basiura89
Basiura89
27.04.2026, 11:46:35 via Wykop
  • 45
Znam typa, który siedział w takim więzieniu w Norwegii. Robił wszystko, żeby odsiadywać wyrok w Polsce, bo tam w Norwegii nic się nie działo, nie było burd, awantur i przemocy. Nie mógł znieść tej nudy i braku patologii
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Erk700
Erk700
27.04.2026, 12:31:03 via Wykop
  • 78
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
pkusmierczyk
pkusmierczyk
27.04.2026, 18:02:50 via Wykop
  • 14
@Basiura89: I co wytrzymał żyć normalnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
27.04.2026, 12:16:45 via Wykop
  • 34
W kontrze do takie postępowania, jest takie, im przestępczość spadła:
tomasz-aleksander-barania - W kontrze do takie postępowania, jest takie, im przestępc...
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

er6f
er6f
er6f
27.04.2026, 18:18:14 via Wykop
  • 24
@tomasz-aleksander-barania:
er6f - @tomasz-aleksander-barania:

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
DarrDarek
DarrDarek
27.04.2026, 18:24:14 via Wykop
  • 15
@tomasz-aleksander-barania:
to wcale niepodobne. mądrzejsze o tym nie wspominać :-)
  • Odpowiedz
_RaveN
_RaveN
27.04.2026, 18:03:49 via Wykop
  • 33
Zacznijmy od tego, że więzienia w Norwegii są socjalne. W USA wpadli na świetny pomysł, że można więzienia sprywatyzować xDDDD
No i zgadnijcie, czy przedsiębiorca posiadający swój własny pierdel chciałby, żeby to mieć więzniów czy nie mieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Cebulaczan
Cebulaczan
27.04.2026, 18:20:41 via Android
  • 0
@_RaveN: zacznijmy od tego, że nie zamierzam tu jakoś specjalnie bronić USA, ale Twój argument jest nieteafiony, bo w prywatnych więzieniach przebywa mniej niż 10% osadzonych.
  • Odpowiedz
CzaryMarek
CzaryMarek
CzaryMarek
28.04.2026, 15:59:09 via Wykop
  • -2
@_RaveN: Przecież takie wieżienie prywatne dostaje finansowanie od państwa tak czy inaczej. I oczywiście, że można wprowadzić taki system zachęt, że właściciel więzienia byłby zainteresowany tym by jak najmniejszy odsetek skazanych wracał na drogę przestępstw, np. poprzez granty finansowe za niski odsetek recydywy.
  • Odpowiedz
bropek
bropek
27.04.2026, 16:00:34 via Wykop
  • 24
Roczny koszt utrzymania więźnia w Norwegii to 100K USD.


o pani nasza...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

StaryPierdziel
StaryPierdziel
27.04.2026, 18:50:38 via Wykop
  • 22
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

HalaMadrid80
HalaMadrid80
27.04.2026, 19:29:32 via Wykop
  • 3
@StaryPierdziel: Norwegia idzie na dno pod każdym względem (ekonomia, imigracja, przyrost naturalny lokalsów).
To co widzimy to końcówka dobrobytu dla szarego człowieka tam.
  • Odpowiedz
HalaMadrid80
HalaMadrid80
28.04.2026, 14:34:48 via Wykop
  • 0
Imigrantów deportują, te wiezienia są tylko dla obywateli to raz, a dwa zanim Norwegia upadnie na dno to Polska i reszta EU udusi się mułem w którym broczy po uszy od lat.


@Szczur_w_Koronie: Norwegią rządzi i będzie rządzić skrajna lewica która r---------i ten kraj raz dwa trzy.
UK też nie jest w UE a prowadzi taką samą samobójczą politykę.
To samo z Norwegią.
Przykład: po co się podłączyli siecią energetyczną
  • Odpowiedz
Bies600
Bies600
Bies600
27.04.2026, 18:05:41 via Wykop
  • 16
Sposób na przeżycie na emeryturze, to iść do Norweskiego więzienia?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Szczur_w_Koronie
Szczur_w_Koronie
28.04.2026, 08:43:04 via Wykop
  • -1
@Bies600: Tylko dla obywateli Norwegii, ale oni nie muszą bo państwo dba tam o swoich obywateli.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
3397
Najlepszy patrol w Polsce
Najlepszy patrol w Polsce
3202
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
3140
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
2998
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
2495
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #oslo
  • #szwecja
  • #emigracja
  • #zagranico
  • #podroze
  • #polska
  • #ciekawostki
  • #earthporn
  • #skandynawia
  • #praca
  • #dania
  • #pytanie
  • #islandia
  • #podrozujzwykopem
  • #heheszki

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking