Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko196
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

392

Mamy własną sól, ale wolimy kupować z zagranicy. Absurd?

Mamy własną sól, ale wolimy kupować z zagranicy. Absurd?

Polska solą stoi. To jeden z surowców, którego jako kraj mamy pod dostatkiem, a mimo wszystko w dużych ilościach importujemy go z innych krajów. W polityce gospodarczej powinien liczyć się jedynie rachunek ekonomiczny? Wydarzenia z Bliskiego Wschodu pokazały, jak cenna dla bezpieczeństwa państwa jes

FXMAG
FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 27.04.2026, 05:40:43
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
  • #
    ciekawostki
  • To Znalezisko było promowane w ramach usługi Wykop Poleca przed osiągnięciem wymaganego progu wejścia na Stronę Główną. Obecnie to Znalezisko nie jest już objęte promocją.

    Info
  • 85
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Dla chcących uzupełniać minerał Polska sprawdzona sól
ArtyQ
z sklepzycia.pl
  • 2

Komentarze (85)

najlepsze

slapdash
slapdash
27.04.2026, 08:12:05 via Wykop
  • 185
Większość tej soli - zwłaszcza tej pochodzącej z Afryki powstaje poprzez odparowanie wody morskiej. To powoduje, że koszty jej produkcji są znacznie mniejsze niż surowca pochodzącego z kopalni, przede wszystkim przez niższe koszty zużycia energii. Przez to nawet doliczając koszty transportu do Europy cena soli z Afryki jest konkurencyjna w porównaniu do tej pochodzącej z polskich przedsiębiorstw.


Dziękuję, do widzenia.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DarrDarek
DarrDarek
27.04.2026, 08:59:57 via Wykop
  • 21
@assurin:
Nie procenty mają być u ciebie a promile. 30% to już zrobiłbyś solankę gorszą niż w Morzu Martwym.
  • Odpowiedz
assurin
assurin
27.04.2026, 09:03:39 via Wypiek
  • 16
@DarrDarek oczywiście! Przepraszam i kajam sie za ten błąd! Idę po kawe
  • Odpowiedz
ipkis123
ipkis123
27.04.2026, 08:24:45 via Wykop
  • 96
Absurd, że wolimy płacić mniej niż więcej. No skandal
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Cztero0404
Cztero0404
27.04.2026, 09:39:08 via Wykop
  • 1
Absurd, że wolimy płacić mniej niż więcej. No skandal


@ipkis123: Pamiętaj! Masz kupować polskie, bo to jest twój obowiązek. Co z tego, że można mieć coś taniej albo coś lepszego xD
  • Odpowiedz
FeyNiX
FeyNiX
27.04.2026, 15:19:12 via iOS
  • 6
@ipkis123: kupujesz taniej od innych zamiast drożej od swoich, później swoje firmy upadają a zagraniczną konkurencja która żyła z Twoich zakupów podnosi ceny a wręcz dyktuje warunki. Później jest tak że w Polsce większość firm to zagraniczny kapitał który wyprowadza podatki za granicę zamiast przynosić zyski u siebie
  • Odpowiedz
ArtyQ
ArtyQ
27.04.2026, 06:28:57 via Wykop
  • 46
A może podkarmianie suwerena solą drogową odbija się czkawką, tylko to pośrednicy sobie dorabiali, a teraz branża w szoku.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ty_O
ty_O
ty_O
27.04.2026, 08:33:02 via Android
  • 38
No patrz, Anglia stała na węglu ale stwierdziła że bardziej się opłaca zamknąć kopalnie i importować całość z zagranicy. I żyją.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Danuel
Danuel
27.04.2026, 08:42:17 via Wykop
  • 17
@Jare_K: Zdajesz sobie sprawę z istnienia takich nic nie znaczących ekonomicznych pojęć jak: opłacalność i koszty produkcji?
  • Odpowiedz
kossmann
kossmann
27.04.2026, 10:24:36 via Wykop
  • 3
@VZee: jak zlikwidujesz związki zawodowe oraz ZUS i KRUS oraz US to węgiel sam będzie wyplywać na powierzchnię.

  • Odpowiedz
kayleigh1507
kayleigh1507
27.04.2026, 09:08:26 via Wykop
  • 24
Rozmawiałam z chłopem, który pracował z firmie przepakowującej i dystrybuującej takie zdrowe produkty, jak sól himalajska, słodziki z agawy itd. Kiedyś przyjechała do nich delegacja z Azji, żeby zobaczyć włości kontrahenta, który im najwięcej tej różowej soli kupuje. Oczywiście trzeba ich było zabrać na jakąś wycieczkę, więc padło na kopalnię soli. Azjaci z uwagą studiowali wszystko, co im opowiadano i pokazywano, analizowali proces produkcyjny itd. Na końcu wyjazdu, już po podpisaniu kontraktu
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fonderal
fonderal
fonderal
27.04.2026, 09:59:31 via Wykop
  • 10
@kayleigh1507: cóż, to się nazywa marketing. Jest sztuką sprawiania, żeby ludzie przepłacali za bezwartościowe byle co i się cieszyli, że zrobili świetny interes. W zasadzie jest to nieuczciwe wobec kupujących, ale spowszedniało na tyle, że nikt się tym nie przejmuje, łącznie z samymi kupującymi.
  • Odpowiedz
zmarnowany_czas
zmarnowany_czas
zmarnowany_czas
27.04.2026, 12:18:48 via Wykop
  • 5
@kayleigh1507: no, tak na pewno było i sobie tego nie zmyśliłeś xD
  • Odpowiedz
dict
dict
27.04.2026, 09:16:25 via Wykop
  • 17
Bo ludzie chcą kupiwać sól "Himalajską" z Pakistanu...
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

deeprest
deeprest
27.04.2026, 09:48:07 via Wykop
  • 25
@dict: A kupują często różową z Kłodawy, którą handlarz przemianował na himalajską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bo prócz Pakistanu, Polska to drugi kraj posiadający różową sól.
  • Odpowiedz
Polski_Partyzant
Polski_Partyzant
27.04.2026, 11:21:16 via Wykop
  • 4
@dict: kupuję zwykłą białą sól produkcji włoskiej, bo w opisie do produktu była informacja, że sól nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, takich jak E536.
  • Odpowiedz
mariusz_z_blighttown
mariusz_z_blighttown
27.04.2026, 10:03:04 via Wykop
  • 10
polacy akurat preferują sól drogową, po aferze nikogo nie skazano i nawet nie opublikowano wszystkich firm które ją stosowały ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

KingaM
KingaM
27.04.2026, 09:19:40 via Android
  • 9
cały pisowski patriotyzm gospodarczy w pigułce. na banerach husaria i wielka polska a pod stołem import wszystkiego co się da bo tak wygodniej dla kolesi z zarządów.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

projektant_doktorant
projektant_doktorant
27.04.2026, 09:37:10 via Wykop
  • 2
@KingaM: Wieliczka soli nie wydobywa, ale ją sprzedaje nadal - odparowuje solankę, którą i tak trzeba z kopalni odpompowywać. Jak się dowiedziałem lata temu złoża solne występują od Wieliczki aż do Tarnowa, ale nikt nie prowadzi ich eksploatacji, bo w obecnych warunkach jest to nieopłacalne. Jedyne chyba czynne wydobycie soli w Polsce jest obecnie w Kłodawie.
Patrząc po wpisach wypoków, to ich nie interesuje patriotyzm gospodarczy, zwłaszcza, gdy za "polską"
  • Odpowiedz
FeyNiX
FeyNiX
27.04.2026, 15:23:39 via iOS
  • 0
@KingaM: od stycznia 2024 rządzi KO z Tuskiem, tak tylko przypomnę
  • Odpowiedz
Danuel
Danuel
27.04.2026, 06:17:30 via Wykop
  • 8
Ta k---a sól surowiec strategiczny w XXI w. :D
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

osetnik
osetnik
27.04.2026, 07:48:01 via Wykop
  • 14
@Danuel: Jak wejdą baterie sodowe, zamiast litowych, to będzie potrzebna.
  • Odpowiedz
soon
soon
27.04.2026, 08:30:57 via Wykop
  • 47
@Danuel: usiądziesz do niedosolonych ziemniaków to zajdzie Ci ten uśmieszek (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง
  • Odpowiedz
text
text
27.04.2026, 08:25:29 via Wykop
  • 6
Wystarczy zobaczyć jak cokolwiek produkują w Indiach, Pakistanie itp by sobie dać spokój.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ikov
ikov
28.04.2026, 05:35:05 via Android
  • 0
@text: Ja tam uwielbiam to oglądać. Gram wtedy w bingo. Są tam takie pola do odhaczenia jak rzucanie surowce, półproduktem i gotowym wyrobem na brudną podłogę, są klapki bhp, wrzucania całego śmiecia do pieca w podłodze, dzieci pracujące w fabrykach, toksyczne substancje oraz dym z wypalania opon, plastików czy lakierów wraz z osłoną głowy i dróg oddechowych w postaci szaty (lub zupełne go braku ochrony), nawoływanie muezzina w tle, operowanie
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3000
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2425
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2015
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1787
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1789
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #prawo
  • #europa
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #heheszki
  • #4konserwy
  • #swiat
  • #policja
  • #historia
  • #usa
  • #neuropa
  • #niemcy
  • #warszawa

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking