Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko175
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

849

Lekarze, myjcie ręce, czyli historia doktora Ignáca Semmelweisa

Lekarze, myjcie ręce, czyli historia doktora Ignáca Semmelweisa

Jeszcze w XIX w. lekarze opiekowali się rodzącymi kobietami i operowali w surdutach brudnych od krwi i ropy, byli dumni z tego, że nie myją rąk, a śmiertelność z powodu zakażeń przypisywali działaniu fluidów i miazmatów. Wezwanie do przestrzegania higieny traktowali jako wymysł wariata.

Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
z
eksperymentmyslowy.pl
dodany: 24.04.2026, 07:34:08
  • #
    medycyna
  • #
    semmelweis
  • #
    poloznictwo
  • #
    zakazenia
  • #
    gruparatowaniapoziomu
  • #
    historianauki
  • 136
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (4)

The Knick.
FrankDelgado
z filmweb.pl
  • 21
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth nie mył rąk od 10 lat.
rzaden_problem
z rp.pl
  • 4

Komentarze (136)

najlepsze

Aleale2
Aleale2
Aleale2
24.04.2026, 08:45:51 via Wykop
  • 233
wyobrażam sobie jaka ciemnota wtedy była i to wśród samych lekarzy, to musiało być straszne
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

soon
soon
24.04.2026, 08:51:08 via Wykop
  • 273
@Aleale2: a wyobraź sobie to oburzenie: „to JA jestem LEKARZEM, nie będziesz mnie pouczał”
  • Odpowiedz
osetnik
osetnik
24.04.2026, 08:54:23 via Wykop
  • 259
@soon: to tak jak dzisiaj.
  • Odpowiedz

Kanusz_Morwin_Jikke
Kanusz_Morwin_Jikke
24.04.2026, 08:59:25 via Wykop
  • 116
Jeżeli konsensus medyczny zakładał niemycie rąk, to szarlatanów pocierających się mydełkiem, powinno się wtedy od razu relegować z każdej możliwej uczelni medycznej. System gdzieś zawiódł. Jeden wariat nie może korumpować tysiąc uczonych umysłów swoimi szaleństwami.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mindy-moo
mindy-moo
mindy-moo
24.04.2026, 09:40:53 via Wykop
  • 16
@Ogau: Owszem system był, nawet identyczny jak teraz - uczelnie kształciły po swojemu a absolwenci kształcili kolejne pokolenia w duchu tego czego sami się nauczyli.
  • Odpowiedz
Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
Autor
24.04.2026, 09:41:13 via Wykop
  • 62
@Ogau: Nauka była już całkiem nieźle rozwinięta, ale środowisko lekarskie było konserwatywne i zwykle niechętne wobec potrzeby zmian. Terapie oceniano "na oko", rzadko zastanawiając się nad badaniem ich skuteczności. Pierwsze prawdziwe badanie kliniczne leku (streptomycyny) z grupą kontrolną, randomizacją i analizą statystyczną przeprowadzono dopiero w 1946 r.
  • Odpowiedz

Gprre
Gprre
24.04.2026, 10:01:21 via Wykop
  • 61
Teraz się odpalają wszyscy fani wszelakich szarlatanów, „niezależnych lekarzy” itp.
A właśnie że ten artykuł jest przeciwko nim. Dziś medycyna działa inaczej niż 200 lat temu. Mamy evidence-based medicine - decyzje opiera się na badaniach i danych, a nie na tym, co komu się wydaje.

Historia z niemyciem rąk nie pokazuje, że "jeden wariat miał rację przeciw systemowi", tylko że wtedy nie było jeszcze metod, żeby to sensownie sprawdzić. Jak pojawiły się
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
24.04.2026, 10:16:27 via Wykop
  • 15
Dziś medycyna działa inaczej niż 200 lat temu. Mamy evidence-based medicine - decyzje opiera się na badaniach i danych, a nie na tym, co komu się wydaje.


@Gprre:
To na czym opierano się masowo propagując szczepienia na covid i twierdząc, że zapobiegają transmisji wirusa i wdrażając obostrzenia, które jeszcze bardziej szkodziły (ograniczenie świadczeń zdrowotnych)?
Niektórzy lekarze do dzisiaj są ciągani po
  • Odpowiedz
cation
cation
24.04.2026, 14:06:38 via Wypiek
  • 7
@Gprre Jakich badań człowieku? Przecież to bylo klasyczne rozpoznanie bojem. No i szczepoenie wszystkich jak leci nie sprawdzając chocby IgG i IgM. To właśnie był okres bez evidence based medicine i przypominał polowanie na czarownice.
  • Odpowiedz
Brzesiooo
Brzesiooo
Brzesiooo
24.04.2026, 09:02:17 via Wykop
  • 42
To jest kwestia epoki. Ludzie stale się uczą mimo poprzednich pokolen które znają prawdy całego świata. Podejrzewam że za 50-100 lat ludzie się będą za głowę chwytać jakimi jesteśmy teraz prostakami i jakie mamy barbarzyńskie metody leczenia. Ja tu nie widzę winnych ale progres ludzkości.
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fillion
fillion
24.04.2026, 10:34:00 via Wykop
  • 23
@Brzesiooo: kiedyś zastanawiałem się, która ze współczesnych metod leczenia będzie w przyszłości postrzegana jako szaleństwo i moim zdaniem jest to chemioterapia. Tak, r----------y pół organizmu, może akurat te chore tkanki też padną!
  • Odpowiedz
pwone
pwone
24.04.2026, 11:30:51 via Wykop
  • 23
chemioterapia. Tak, r----------y pół organizmu, może akurat te chore tkanki też padną!


@fillion: ale jaką mamy alternatywę? Pozwolić umrzeć? Jak znajdziemy bardziej precyzyjne metody usuwania komórek rakowych to obecną chemioterapię porzucimy pewnie natychmiast. Więc jakie tu szaleństwo?
  • Odpowiedz
BohunChleba
BohunChleba
24.04.2026, 10:22:06 via Wykop
  • 20
Zwykłe umycie rąk nawet i w normalnej czystej wodzie, do tego wysterylizowanie narzędzi nad ogniem. Motywy które metaforycznie, ale jednak przewijały się przez najważniejsze święte księgi - łącznie z Biblią.. Dwie najprostsze metody do ogarnięcia brudu, a to trzeba było kilku tysięcy lat by czlowiek ogarnął że jak się je naniesie do obowiązków medyka, to zwiększają przeżywalność po operacji o 90%.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Hodofca
Hodofca
24.04.2026, 10:28:30 via Wykop
  • 14
Polecam "Stulecie Chirurgów" (i inne jego książki, takie jak o początkach policji). Tu fragment na początek:
Hodofca - Polecam "Stulecie Chirurgów" (i inne jego książki, takie jak o początkach p...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Skurviduplo
Skurviduplo
24.04.2026, 11:50:12 via Wykop
  • 2
@Hodofca: a po tym serdecznie polecam "Triumf Chirurgów", tego samego autora ʕ•ᴥ•ʔ
  • Odpowiedz
Kubson6186
Kubson6186
Kubson6186
24.04.2026, 16:40:26 via Wykop
  • 2
@Hodofca: a ja polecę film Medicus, w bardzo ciekawy sposób pokazujący początki medycyny w średniowieczu i nauki o niej. Np w jaki sposób ludzie mieli się wtedy uczyć o narządach jak za zbezczeszczenie zwłok groziła kara śmierci i nie było mowy o jakieś sekcji zwłok np
  • Odpowiedz
madziabesos
madziabesos
24.04.2026, 08:54:10 via Wykop
  • 10
Polecam książkę Dżuma Alberta Camus'a.
madziabesos - Polecam książkę Dżuma Alberta Camus'a.

źródło: 1000034801

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

osetnik
osetnik
24.04.2026, 10:00:36 via Wykop
  • -14
@madziabesos: komunisty?
  • Odpowiedz
hung
hung
hung
24.04.2026, 10:31:12 via Android
  • 8
W Indiach nadal się śmieją
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lubiecie
lubiecie
lubiecie
24.04.2026, 15:51:28 via iOS
  • 2
@hung tam ludzie są bardziej odporni niż karaluch
  • Odpowiedz
Faszola
Faszola
24.04.2026, 19:44:21 via Wykop
  • 3
@hung: W Indiach mieli kanalizację jak twoi przodkowie byli na poziomie chodzenia po drzewach. To wina anglików, że w Indiach jest taki syf.
  • Odpowiedz
Rad-X
Rad-X
24.04.2026, 10:12:35 via Wykop
  • 6
Teraz czekamy na odważnego który przekona lekarzy ze pełnienie dyżurów 12 godzinnych w 3 miejscach naraz, nie poprawia sytuacji pacjentow ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Krynioslaw
Krynioslaw
25.04.2026, 19:06:49 via Wykop
  • 0
@Rad-X: ...jakich pacjentów?
  • Odpowiedz
heinrich-von-spychow
heinrich-von-spychow
heinrich-von-spychow
24.04.2026, 09:42:14 via Wykop
  • 5
Na tym polega progres, 200 lat temu gruźlika leczono upuszczaniem krwi i w rezultacie miałeś gruźlika i do tego z anemią albo zakażeniem, dziś już poznano tą chorobę po tylu latach i są leki oraz terapie
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3147
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2951
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2561
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2503
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2264
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #zdrowie
  • #lekarz
  • #ciekawostki
  • #nauka
  • #lekarski
  • #pytanie
  • #polska
  • #szpital
  • #nfz
  • #pytaniedoeksperta
  • #leki
  • #kiciochpyta
  • #psychologia
  • #farmacja
  • #pracbaza

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking