Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko178
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

314

Ubuntu 26.04 LTS dostępna do pobrania.

Ubuntu 26.04 LTS dostępna do pobrania.

Najpopularniejsza według mojej ankiety na mirko dystrybucja Ubuntu 26.04 LTS 'Resolute Raccoon' jest dostępna do pobrania. Kernel 7.0, GNOME 50, Wayland, nowy monitor zasobów i inne.

nameisnull
nameisnull
z
omgubuntu.co.uk
dodany: 23.04.2026, 20:53:32
  • #
    linux
  • #
    ubuntu
  • #
    komputery
  • #
    informatyka
  • 329
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (3)

Zmiany względem 24.04
nameisnull
z omgubuntu.co.uk
  • 13
do pobrania
nameisnull
z releases.ubuntu.com
  • 6

Komentarze (329)

najlepsze

noHuman
noHuman
23.04.2026, 20:59:24 via Wykop
  • 75
Dla początkujących polecany jest Linux Mint, Zorin jest promowany też jako przyjazny do przejścia. ale generalnie Linuxa polecam, na windowsa mnie nie stać... Windows jest tani jak Twoje nerwy i godność są bezwartościowe. zainwestuj czas w naukę linuxa i miej już zawsze wyeane na M$
  • 119
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

6xo0009ac7iwdb2
6xo0009ac7iwdb2
6xo0009ac7iwdb2
23.04.2026, 21:28:58 via Wykop
  • 48

Komentarz usunięty przez moderatora

Zielony34
Zielony34
24.04.2026, 03:12:59 via Wykop
  • 28
@noHuman: Niektórym nie wytłumaczysz. Prawda jest taka, że 95% osób nie zauważyłaby przesiadki na takiego Linuxa Mint, ale działa bariera psychologiczna. Jak wchodzą argumenty, że da sie z Linuxa normalnie korzystać, jak z Windowsa do tej pory, to wlatują argumenty o tym, że "zależy do czego używasz systemu" - samo to już świadczy o tym, że nie Linux jest problemem, ale mentalność. Tyle mi wystarczy w rozmowie z entuzjastami z------j,
  • Odpowiedz
murdoc
murdoc
24.04.2026, 07:55:21 via Wykop
  • 31
Ubuntu niestety był dobry przed snapami.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

murdoc
murdoc
24.04.2026, 16:18:41 via Wykop
  • 1
@Opiochoinka: kiedyś kiedyś, dosłownie ze 20 lat temu, kiedy jeszcze Ubuntu można było dostać na CD za darmo, to na forach się brandzlowali że co to te nowe gnome, oni już sto lat mają KDE i działa, a tu przyszli "nowi" i uważają że się znają na Linuxie.

20 lat minęło, gnome ma super interfejsik, fajne apki, wszystko modern, dla ludzi którzy cenią estetykę.

A KDE? Nadal osrane gównem jak
  • Odpowiedz
Opiochoinka
Opiochoinka
Opiochoinka
24.04.2026, 16:25:40 via Wykop
  • 0
@murdoc: Podobne KDE niektore rzeczy ma lepiej przemyslane i obsluguje pod pewnym wzgledem nowszy “tech”, ale probowalem to uzyc pare razy… i nie dla mnie to dla mnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i ja cenie estetyke, uzywam Mac OS.
Gnome widac na kim sie wzoruje.
  • Odpowiedz
Chosen_Fox
Chosen_Fox
24.04.2026, 08:04:55 via Wykop
  • 22
SNAP
Chosen_Fox - SNAP

źródło: obraz

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DEMONzSZAFY
DEMONzSZAFY
24.04.2026, 09:32:27 via Wypiek
  • 5
@7AVA brak przecinka w powyższym memie nie jest przypadkowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
StarszyPanPoTrzydzistce
StarszyPanPoTrzydzistce
25.04.2026, 04:24:21 via Wykop
  • 1
@Gigamesh: tylko, że to dalej instaluje dziesiątą kopię tych samych bibliotek. A potem zdziwienie, dlaczego to wszystko zajmuje tyle miejsca.
Zewnętrzna aplikacja - ok, brak kopania się z zależnościami, na każdej distro po prostu działa. Ale w dystrybucji, gdzie budują ze źródeł??
Przy tych cenach dysków? :)
  • Odpowiedz
KingaM
KingaM
24.04.2026, 09:11:27 via Wykop
  • 16
mainstream w przebraniu pingwina, a to zwykła obrzydliwa korporacja (tak, o tobie mówię Cannonical) która na siłę wciska wszystko w pakiety Snap czyli de facto zamknięty, scentralizowany na ich serwerach ekosystem pod płaszczykiem Open Source A wayland dajcie spokój zamiast surowego, lekkiego środowiska, dostajesz ociężałą kobyłę która zużywa ały ram żeby animacjea okien były płynne. Idzie drogą windowsa z telemetrią ale oczywiście jak powiesz to głośno to kuce cie zaminusują, chociaż faktem
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mk321
mk321
24.04.2026, 11:31:44 via Wypiek
  • 10
@KingaM czyli jak jest takie samo jak Windows, ale za darmo, to po co przepłacać?

Oczywiście dla kogoś bardziej zaawansowanego są inne dystrybucje. Przy Linuxach zawsze było narzekanie, że nie ma prostej dystrybucji prowadzącej za rączkę nieobeznanych użytkowników. To jest Ubuntu, które to robi.
  • Odpowiedz
QBA__
QBA__
24.04.2026, 13:35:40 via Wykop
  • 3
@KingaM: Z tego co napisałaś to jedynie do Waylanda nie ma się co przywalać - to jest przyszłość i nie ma co się rozczulać nad X11, który jest broken-by-design patrząc na dzisiejsze wymagania typu HDPI/HDR/czy multitouch. Zresztą jak temat jest o Ubuntu to Cannonical w tym temacie też wymyślał koło na nowo i mieli swój serwer MIR który chcieli wepchnąć zamiast Waylanda, ale ostatecznie po fali krytyki MIR został kompozytorem
  • Odpowiedz
Paszczoworek
Paszczoworek
Paszczoworek
24.04.2026, 10:58:27 via Wykop
  • 10
Ja osobiście polecam CachyOS. Przesiadłem się po wielu latach korzystania z Ubuntu i okazało się, że na CachyOS wszystko działa... Tak po prostu. Na ubuntu nie pamiętam wersji LTS z którą nie miałbym jakiegoś problemu - nie działające mikrofony, głośniki, Wifi, bluetooth, a instalacja sterowników do kart graficznych za kadym razem wymgała odprawienia rytuałów satanistycznych. Zatem korzystajcie z CachyOS

PS. Steam też lepiej działa
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Obrzydzenie
Obrzydzenie
24.04.2026, 17:41:23 via Android
  • 0
@Paszczoworek: @adam128256 też mam cachyos na kde, świetny system. Jeszcze parę miesięcy temu było u mnie nieuzywalne przez sterowniki nvidii, ale teraz jest pięknie
  • Odpowiedz
StarszyPanPoTrzydzistce
StarszyPanPoTrzydzistce
25.04.2026, 04:35:20 via Wykop
  • 0
@Paszczoworek: Ja nie pamiętam wersji, z którą miałbym problem. Tak wiem hw-specyfic, jak kto dba o system (czytanie manuali, konfiguracja nie konfliktująca z update'ami jak się coś miesza w systemie bardziej).
  • Odpowiedz
Nixxx2000
Nixxx2000
24.04.2026, 08:01:21 via Wykop
  • 9
no i przetestowałem w steamie nie działa menu kontekstowe do tego nie udało mi się odpalić gry która działa na Endeavour OS
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Paszczoworek
Paszczoworek
Paszczoworek
24.04.2026, 11:03:39 via Wykop
  • 2
@Nixxx2000: Żeby działało menu kontekstowe Steam trzeba włączyć w konfiguracji: "Enable context menu focus compatibility mode"
  • Odpowiedz
Nixxx2000
Nixxx2000
24.04.2026, 11:17:48 via Wykop
  • 1
@Paszczoworek: próbowałem nie działa to dobrze, na EOS nie ma zadnego problemu, laptop jest stary z 2015 ale niczego mu nie brakuje, ubuntu od lat ma coraz gorszą opinię. Testowałem na TES IV Oblibion na ubuntu po wybraniu protona 10 nie odpala się a na EOS bez problemu co to jest za shit
  • Odpowiedz
prewenaza
prewenaza
24.04.2026, 12:15:42 via Wykop
  • 8
nie, dzięki.

prawilnie przypominam że 26.04 lts używa uutils, rustowej wersji coreutils, która ni c---a nie jest gotowa na produkcję, z tego tylko powodu że szefostwo canonicala zainwestowało w rusta i musi go wepchnąć gdzie się da. wynikiem tego do tej pory jest 44 CVE: https://discourse.ubuntu.com/t/an-update-on-rust-coreutils/80773
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

StarszyPanPoTrzydzistce
StarszyPanPoTrzydzistce
25.04.2026, 04:36:54 via Wykop
  • 0
@prewenaza: ale co za problem to wymienić? To akurat jest najmniejszy problem. Wayland, snap, bloatware...
  • Odpowiedz
adam128256
adam128256
24.04.2026, 11:46:34 via Wykop
  • 7
Ubuntu skończyło się z chwilą wprowadzenia snapów.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

StarszyPanPoTrzydzistce
StarszyPanPoTrzydzistce
25.04.2026, 04:54:19 via Wykop
  • -2
@adam128256: to je odinstaluj. Co potrzebujesz co ma snapa?
  • Odpowiedz
hitxol
hitxol
24.04.2026, 08:42:46 via Wykop
  • 7
wymaga 6 gb, więcej niż win11
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

olaaloola
olaaloola
olaaloola
24.04.2026, 09:50:20 via Wykop
  • 11
@hitxol: Przecież te 4 GB na Windows 11 to tylko na papierze, nie działa to dobrze na takiej konfigurcji.
  • Odpowiedz
Shamson
Shamson
24.04.2026, 11:44:05 via Wykop
  • 6
@hitxol: win 11 to akurat średnio działa i na 16GB(służbowy lapek).

Kiedyś w ramach testu postawiłem sobie vmke z Lubuntu, odpalając yt na firefoxie całość żarła mniej ramu niż taki sam firefox z yt na windzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
cacum3
cacum3
24.04.2026, 07:57:54 via Wykop
  • 6
Pamiętam moje walki z Ubuntu mate żeby gry działały. Niestety było w kratkę. Odkąd używam Nobary działa mi prawie wszystko.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mariusz_z_blighttown
mariusz_z_blighttown
24.04.2026, 08:05:57 via Android
  • 2
@cacum3: na mincie działa wszystko co do tej pory testowałem
Do gier spoza steam jest heroic games launcher, który obsługuje gog, epic i coś tam z amazona
  • Odpowiedz
cacum3
cacum3
24.04.2026, 09:16:02 via Wykop
  • 0
@mariusz_z_blighttown: używam heroic, steam etc. Po prostu żadne działania nie pomagały. Nie wiem dlaczego @heron grunt że z Nobara jest mi dobrze i już. Po to są różne dystrybucje
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3143
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2928
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2541
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2495
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2219
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #windows
  • #ubuntu
  • #komputery
  • #debian
  • #archlinux
  • #linuxmint
  • #informatyka
  • #programowanie
  • #pcmasterrace
  • #pytanie
  • #heheszki
  • #gry
  • #technologia
  • #apple
  • #fedora

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking