Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko156
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

484

GlobalEye zastąpi AWACSa w NATO? Boeing przegrywa z Saabem w Europie

GlobalEye zastąpi AWACSa w NATO? Boeing przegrywa z Saabem w Europie

Sojusz Północnoatlantycki przygotowuje się do fundamentalnej zmiany we flocie samolotów wczesnego ostrzegania. Według najnowszych doniesień, NATO zamierza zrezygnować z zakupu amerykańskich maszyn Boeing E-7A Wedgetail, na rzecz europejsko-kanadyjskiego rozwiązania

Portal_Obronny
Portal_Obronny
z
portalobronny.se.pl
dodany: 23.04.2026, 19:54:52
  • #
    nato
  • #
    militaria
  • #
    samoloty
  • #
    lotnictwo
  • #
    informacje
  • 55
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Why South Korea Chose L3Harris over Boeing: A Strategic Analysis
Octarine
z youtu.be
  • 0
Will the Canadian-Swedish GlobalEye replace NATO's 14 E-3 AWACS planes?
Octarine
z youtu.be
  • 0

Komentarze (55)

najlepsze

NaMoment
NaMoment
NaMoment
23.04.2026, 20:11:31 via Wykop
  • 162
Oby ta nauczka nie przepadła jak wybiorą nowego za oceanem..
NaMoment - Oby ta nauczka nie przepadła jak wybiorą nowego za oceanem..

źródło: obraz

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

NaMoment
NaMoment
NaMoment
24.04.2026, 13:07:31 via Wykop
  • 6
Co ty gadasz. Abrams był projektowany na zimnowojenny konflikt. Abrams i Leo mają ten sam rodowód.


@H_Moody: I ktoś uznał, że turbina będzie idealna :)

To że założenia wstępne były podobnie nie oznacza, że nie brali innych wymagań. Niemcy potrzebują tłuc się w europie wschodniej, a amerykanie tam gdzie im cccp zagrażał, stąd pewnie założenia, potem zatoka i kolejne upgrady. Obecny abrams to nie maszyna skrojona tylko na walkę w
  • Odpowiedz
neo78
neo78
24.04.2026, 19:23:58 via Wykop
  • 20
tak bym się nie rozpędzał z tymi nauczkami. O ile taki Airbus skutecznie może konkurować z Boeingiem, to w technologiach wojskowych już nie jest tak kolorowo. Wiadomo że można kupić coś gorszego żeby tylko kogoś zabolała d--a, albo odmrozić sobie uszy na złość mamie :> Poza tym te dwa systemy są ciut inne, więc zmiana na ten drugi implikuje więcej zmian.


@animuss: Jako Europa zostaliśmy do tego zmuszeni. Dalej chcesz
  • Odpowiedz
real_scoria
real_scoria
24.04.2026, 08:25:59 via Wykop
  • 82
Polska lata już Saabami 340 AEW więc ta decyzja to logistyczna ulga - ta sama platforma, ci sami serwisanci, mniej bałaganu. Zakładam że Waszyngton nie będzie zachwycony że Europa coraz częściej omija ich zbrojeniówkę.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

TomdeX
TomdeX
24.04.2026, 19:25:57 via Wykop
  • 61
Waszyngton nie będzie zachwycony że Europa coraz częściej omija ich zbrojeniówkę.


@real_scoria: sami sobie są winni, olewając dostawy, strasząc Europę wyjściem z NATO, bo nie dołączyła do walki z Iranem... To nie jest partnerstwo.
  • Odpowiedz
T.....s
T.....s
konto usunięte 25.04.2026, 11:42:34 via Wykop
  • 0
Na tym polegają sojusze


@H_Moody: Nie, sojusze nie polegają na "partnerstwie". Kto ci takich bredni naopowiadał?
  • Odpowiedz
FuzzyWuzzy_
FuzzyWuzzy_
24.04.2026, 15:33:06 via Wykop
  • 57
Znakomita wiadomość. Nie dość, że bliżej, to znacznie pewniejsze dostawy. Stany Zjednoczone pod rządami Mango Mussoliniego vel Trumpa są kompletnie nieobliczalne, a jak wygląda wywiązywanie się z kontraktów, widzimy właśnie na przykładzie innego uzbrojenia.

https://wykop.pl/link/7933381/usa-zawiesza-dostawy-broni-do-europy-tak-dlugo-jak-potrwa-wojna-z-iranem
@matixrr 1650

USA zawiesza dostawy broni do Europy "tak długo, jak potrwa wojna z Iranem"

więcej
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

marpic
marpic
marpic
24.04.2026, 17:05:49 via Wykop
  • 16
Tak powinno być z każdym złomem który chcą wcisnąć do europy. Pasuje jeszcze dogadać się z francuzami w sprawie elektrowni atomowej, można zaprosić też koreańców. USA jest skończone, nikt z nimi interesów nie chce robi.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

marpic
marpic
marpic
25.04.2026, 09:08:41 via Wykop
  • 4
@vanvolf: wybudowała ale nie działa :D
  • Odpowiedz
vanvolf
vanvolf
vanvolf
25.04.2026, 09:14:24 via Android
  • 2
@marpic: w sumie to nawet jedyny reaktor wykończylismy bo osoba która robiła specyfikację umarła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz

Wykopek_Jeden
Wykopek_Jeden
24.04.2026, 19:41:03 via Wykop
  • 7
ale NATO nie kupuje samolotów tylko państwa członkowskie. W zasadzie trza zakopać za informację nieprawdziwą.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Galvay
Galvay
25.04.2026, 07:58:28 via Android
  • 3
@Wykopek_Jeden: nie do końca. Jest przecież sprzęt, który został kupiony przez NATO jako sojusz i tym samym nie należy do żadnego konkretnego państwa członkowskiego. Nie wiem czy tak jest z tymi samolotami, ale no tak bywa przecież
  • Odpowiedz

etherway
etherway
24.04.2026, 19:28:03 via Wykop
  • 7
a gdzie ja bede jezdzil na ladowania Awacsa...

https://streamable.com/1ssoih
etherway - a gdzie ja bede jezdzil na ladowania Awacsa...

https://streamable.com/1ss...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

arct2
arct2
25.04.2026, 18:34:06 via Wykop
  • 1
@etherway: Tinker AFB niestety
  • Odpowiedz
etherway
etherway
25.04.2026, 20:29:02 via Wykop
  • 0
@arct2: no tam na rowerze raczej nie dojade tak jak do Geilenkirchen :P
etherway - @arct2: no tam na rowerze raczej nie dojade tak jak do Geilenkirchen :P

źródło: DSC07646

Pobierz
  • Odpowiedz
Yurusenai
Yurusenai
24.04.2026, 20:23:16 via Android
  • 5
Wiele firm w USA powinny wytoczyć pozwy wobec Trumpa i powinien bulić ze swego majątku aż został by goły i niewesoły.
Szybko by się kolejni prezydenci ogarniali ;)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wuadek
wuadek
24.04.2026, 21:13:31 via Wykop
  • 0
@Yurusenai: Co ich hamuje?
  • Odpowiedz
ordynarny_cham
ordynarny_cham
24.04.2026, 19:42:23 via Wykop
  • 2
No ale powiedzcie mi czy trampek nie osiąga tego co sobie założył? Europa właśnie zaczyna się zbroić xD
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wuadek
wuadek
24.04.2026, 21:12:32 via Wykop
  • 0
@ordynarny_cham: Na dodatek wszystko ma lepsze. Nasze ałkasy największe.
  • Odpowiedz

kamil-dre
kamil-dre
kamil-dre
25.04.2026, 07:59:23 via Wykop
  • 1
Śmieszą mnie te wszystkie komentarze mówiące o tym jak to Europa powinna się usamodzielnić, sama się bronić, bo Trump jest zły, bo Ameryka jest zła, i ogólnie po co nam Ameryka, więc jedynie przypomnę, dwie ostatnie wojny rozpętane przez Europejczyków w Europie dopiero interwencja Amerykanów sprawiła że dobiegły końca, zaś Sowieci tylko przez to że Amerykanie byli w Europie to po zdobyciu Berlina nie poszli dalej na zachód, tylko obecność i determinacja
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Elaviart
Elaviart
25.04.2026, 08:32:50 via Wykop
  • 3
@kamil-dre: Wszystkie te peany zachwytów nad Potężnymi USA opierają się wyłącznie na założeniu, że żaden członek NATO ani sojusznik nie pomoże Polsce ani krajom bałtyckim, bo nie, za to USA pomogą bo będą odstraszać Rosję - pomimo tego, że NATO nawet bez USA jest silniejsze od Rosji to już nie da rady ich odstraszyć bo i tak nie pomogą, bo nie xD

Masz trzy linijki do wklejania antyeuropejskiej propagandy zamiast
  • Odpowiedz
Elaviart
Elaviart
26.04.2026, 08:32:14 via Wykop
  • 2
podobnie jak ty myśleli Polacy w 1939


@kamil-dre: Nie jesteś w stanie ogarnąć, że od 1939 roku upłynęło ponad 80 lat, prawda? Na takich wyrwanych szczątkach wiedzy opierasz cały swój światopogląd.
Już ci wyżej wkleiłem templatke do uprawiania antyeuropejskiej propagandy, po co ją powtórzyłeś? Nikt poza USA nam nie pomoże bo nie będzie chciał ginąć, za to USA będzie chciało, nikt się nie odważy ruszyć palcem tylko USA, NATO bez
  • Odpowiedz
Octarine
Octarine
25.04.2026, 04:40:14 via Android
  • 1
Saab GlobalEye zapewne się świetnie sprawdzi ale jeśli miły by być rozwijane krajowe radary między innymi PIT-RADWAR w tej dziedzinie to wspułpraca z L3Harris mogła by znacznie więcej wnieść. Akurat tutaj nie ma złej decyzji, kwestia jak szerszej perspektywy i wypracowania możliwosci uczestnictwa w rozwoju czy modyfikacji. Sab ma już teraz gotowe i działające rozwiązanie dobrze jak by dostali zastrzyk gotówki iwsparcie na dalszy rozwój.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3150
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2967
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2575
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2285
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2065
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #usa
  • #europa
  • #polska
  • #trump
  • #geopolityka
  • #militaria
  • #heheszki
  • #ue
  • #szwecja
  • #swiat
  • #niemcy
  • #russiahateclub
  • #uniaeuropejska
  • #bezpieczenstwo
  • #grenlandia

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking