Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko211
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

386

Poseł Lewicy: Niech roboty płacą podatki na nasz dochód gwarantowany

Poseł Lewicy: Niech roboty płacą podatki na nasz dochód gwarantowany

Maszyny zaczynają zastępować ludzi, ale nie odprowadzają składek. Musimy to zmienić mówi Arkadiusz Sikora.

Darekson
Darekson
Darekson
z
wroclawskiefakty.pl
dodany: 23.04.2026, 06:14:38
  • #
    technologia
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    rynekpracy
  • #
    wiadomosci
  • #
    ciekawostki
  • #
    polityka
  • 235
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Tu jest scenariusz bez takiej daniny. Z 1952 roku
Darekson
z pl.wikipedia.org
  • 1

Komentarze (235)

najlepsze

dziacha
dziacha
dziacha
23.04.2026, 06:55:06 via Wykop
  • 316
Skończy się tak, że nieopodatkowane roboty w Azji będą produkowały wszystko ;)
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

100piwdlapiotsza
100piwdlapiotsza
23.04.2026, 10:18:44 via Android
  • 81
@dziacha: na to jest sposób... podatek przychodowy, nie dochodowy, cit, itp...
1-1,5% przychodu dla firm z przychodaminpowyzej np. 500 mln I nie będzie kombinowania, jak to robią korporacje.
  • Odpowiedz
BrakWolnegoLoginu
BrakWolnegoLoginu
BrakWolnegoLoginu
23.04.2026, 12:40:19 via Wykop
  • 88
@dziacha: I kto to kupi jak kazdy bedzie bezrobotny?
  • Odpowiedz

deathlef
deathlef
23.04.2026, 13:14:51 via Wykop
  • 128
deathlef

źródło: file_00000000cf9072438012b386c8f8da79

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

geringxes
geringxes
geringxes
23.04.2026, 14:40:17 via Wykop
  • 9
@deathlef: to może miseczką Soylent Green przynajmniej się podzielą
  • Odpowiedz
NihilistRealmV
NihilistRealmV
23.04.2026, 06:42:47 via Wykop
  • 99
Interesujący pomysł i ma ręce i nogi. Tym bardziej, ze nikt nie będzie kwiczał, że jego podatki idą na niepracujących.
Nigdy apogeum rozwoju nie zostało osiągnięte. Najpierw była rewolucja przemysłowa, potem informatyczna, czas pracy skrócono z 16 do ośmiu godzin. Obecnie myśli się nad czterema dniami pracy lub sześcioma godzinami dziennie. W zasadzie biorąc pod uwagę jak bardzo postęp optymalizuje i zwraca człowiekowi najcenniejszą walutę, która nie podlega przekonwertowaniu na inne waluty-
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

towarzysz-eko
towarzysz-eko
23.04.2026, 09:14:09 via Android
  • 8
@Chris_Karczynski: Jak to inaczej rozwiążesz jeśli nie będzie popytu na proste prace?
  • Odpowiedz
wesolymaluch
wesolymaluch
wesolymaluch
23.04.2026, 09:47:37 via Wykop
  • 46
Interesujący pomysł i ma ręce i nogi.


@NihilistRealmV: Miałby gdyby Polska gospodarka była 100% odizolowana i samowystarczalna.
W obecnym systemie fabryki uciekną za granice gdzie nie ma tego podatku.
Już EU ma najdroższą energię, teraz jeszcze chcesz dodać podatek od optymalizacji i rozwoju.
(tyle w TV płakali że polscy przedsiębiorcy mało efektywni są, a tu jak bedą to jeb w nich podatkiem)
  • Odpowiedz
jagoslau
jagoslau
jagoslau
23.04.2026, 10:08:56 via Wykop
  • 66
Typowy pomysł lewizny: pięknie brzmi na papierze, a w praktyce spowoduje więcej problemów niż korzyści.

Ot, na przykład: co jest tym "robotem"? Roboty spawające w fabryce samochodowej (stosuje się je na szeroką skalę od lat 80 ubiegłego wieku)? Pralka przemysłowa z funkcjami AI jest taką maszyną czy nie? Claude Code jest robotem czy modelem AI? Czy inteligentny robot przemysłowy np. do pakowania, ale którym steruje i którego nadzoruje człowiek nadal jest tym
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
23.04.2026, 10:34:43 via Wykop
  • 23
@jagoslau: po prostu przeniosą fabrykę w której pracują roboty do innego kraju, przy okazji likwidując "prawdziwe" miejsca pracy. Jedyny zawód który nie jest zagrożony to posły i poślice, więc się bawią...
  • Odpowiedz
niktopan
niktopan
niktopan
23.04.2026, 13:30:16 via Wykop
  • 8
@jagoslau: Podzial na lewice i prawice to jest poprzednia epoka.
Obecnie juz praktycznie kazdy powinien zauwazac co sie dzieje, ilosc etatow na obecnym poziomie jest nie do utrzymania.
Agenci AI, niedlugo roboty, doslownie kazdy juz slyszal o tym, ze nadchodza masowe zwolnienia.

Lepiej szukac rozwiazan teraz, niz obudzic sie z reka w nocniku.
  • Odpowiedz
Townsend
Townsend
Townsend
23.04.2026, 09:25:57 via Wykop
  • 47
Pilotażowo zacznijmy od opodatkowania robotów koszących ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

misk4cy
misk4cy
misk4cy
23.04.2026, 09:36:01 via Wykop
  • 38
@Townsend: mulczowanie +30% składki
  • Odpowiedz
wujcio_dobra_rada
wujcio_dobra_rada
23.04.2026, 12:57:34 via Wykop
  • 14
@misk4cy: robot kuchenny na pełnym zusie
  • Odpowiedz

Zenon_Zabawny
Zenon_Zabawny
23.04.2026, 11:49:25 via Wykop
  • 44
"Ja ci dam podatki..."
Zenon_Zabawny - "Ja ci dam podatki..."

źródło: -1x-1

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

neo78
neo78
23.04.2026, 15:05:53 via Wykop
  • 3
@Zenon_Zabawny: Masz racje nie daj się Arnold. Na moje 800+ robią biologiczne roboty.
  • Odpowiedz
ostatni
ostatni
ostatni
23.04.2026, 11:13:41 via Wykop
  • 19
Lewica. Zawsze łapa w cudzej kieszeni. "Dla dobra uciśnionych" musisz nam oddać co twoje. Już my to rozdamy komu trzeba.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

FAQGAG
FAQGAG
FAQGAG
23.04.2026, 14:49:53 via Android
  • -3
@ostatni: kapitalisci za to zawsze łapy w państwowej kasie jak jest jakiekolwiek kryzys. Za to przynajmniej rozwijają nam nasi przedsiębiorcy innowacje w postaci sprowadzania imigrantów robiących za pół darmo te ich high tech produkty (meble ze sklejki)
  • Odpowiedz
M.....k
konto usunięte 24.04.2026, 06:42:28 via Wykop
  • 0
@ostatni: skończ lizać buty bogatym. Nawet Musk powiedział że UBI może być nieuniknione w dobie automatyzacji AI.
  • Odpowiedz
nixodus
nixodus
nixodus
23.04.2026, 13:00:35 via Wykop
  • 16
Spokojnie na szczęście nie mamy zbyt dużo robotów bo bioroboty są u nas tańsze.

To teraz jeszcze porównajmy wskaźniki gęstości robotyzacji, czyli ile robotów przemysłowych przypada na 10 000 zatrudnionych w przemyśle wytwórczym. Średnia światowa wynosi 162. Ale u liderów wygląda to tak:

Korea Południowa – 1 012
Singapur - 770
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kot_w_butach7
Kot_w_butach7
Kot_w_butach7
23.04.2026, 14:33:13 via Wykop
  • 1
W niektórych krajach eu chyba są opakowane np. przestrzenie magazynowe które są autonomiczne.


@fraciu: Przestrzenie magazynowe? Phi... W Chinach są dark factories. Fabryki, w których wszysto obsługują roboty...więc oświetlenie całych hal jest niepotrzebne.
  • Odpowiedz
mocten
mocten
23.04.2026, 15:01:40 via Wykop
  • 2
no których nikt nie widział.


@fraciu: a jak ma zobaczyć skoro tam jest ciemno
  • Odpowiedz

PIAN--A_A--KTYWNA
PIAN--A_A--KTYWNA
23.04.2026, 13:23:28 via Wykop
  • 11
Co za bzdury XD Już widzę jak kapitaliści oddają swoje roboty aby pracowały za darmo na nierobów.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jurant91
jurant91
jurant91
23.04.2026, 13:51:32 via Wykop
  • 4
@PIAN--A_A--KTYWNA: w takiej przyszłości jaka się szykuje też będziesz takim nierobem ;)
  • Odpowiedz
FAQGAG
FAQGAG
FAQGAG
23.04.2026, 14:47:20 via Android
  • 2
@PIAN--A_A--KTYWNA: skoro i tak nic jako społeczeństwo nie będziemy mieli z takiej fabryki to ck to za różnica, gdzie ona będzie stała. I tak nikt u nas tego póki co nie postawi, bo jest droga energia.
  • Odpowiedz
KrosseQ
KrosseQ
KrosseQ
23.04.2026, 13:01:59 via Wykop
  • 10
Pomysł ciekawy w teorii, a jak będzie w praktyce? Przeniesienie robotów do krajów trzeciego świata i brak ściągania jakichkolwiek podatków, a jedynie czysty zysk dla "przetsiembiorcuf". Zresztą to samo dzieje się dzisiaj, ale z "ludzkimi robotami-niewolnikami" za mniej niż jednego dolara na godzinę pracy.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

chmiels
chmiels
23.04.2026, 13:22:51 via Wykop
  • 5
@KrosseQ: cło 100%
  • Odpowiedz
neo78
neo78
23.04.2026, 15:09:23 via Wykop
  • 1
Pomysł ciekawy w teorii, a jak będzie w praktyce? Przeniesienie robotów do krajów trzeciego świata i brak ściągania jakichkolwiek podatków, a jedynie czysty zysk dla "przetsiembiorcuf". Zresztą to samo dzieje się dzisiaj, ale z "ludzkimi robotami-niewolnikami" za mniej niż jednego dolara na godzinę pracy.


@KrosseQ: W takim systemie jak kapitalizm to nie wyjdzie, tu bedzie potrzebny komunizm.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 8
  • Strona 1 z 8
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4211
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3152
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3080
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2644
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2357
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #nauka
  • #komputery
  • #zainteresowania
  • #stacjakosmiczna
  • #wydarzenia
  • #polska
  • #informatyka
  • #sztucznainteligencja
  • #ai
  • #internet
  • #swiat
  • #rozrywka
  • #motoryzacja
  • #programowanie

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking