Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko182
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

372

Valve przyspiesza gry na Linuksie. Nowy Proton 11 także dla kultowych klasyków

Valve przyspiesza gry na Linuksie. Nowy Proton 11 także dla kultowych klasyków

Valve wykonało kolejny mocny ruch, który może jeszcze bardziej umocnić pozycję Linuksa jako platformy do grania.

ochucki
ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 18.04.2026, 20:16:56
  • #
    valve
  • #
    steam
  • #
    gry
  • #
    komputery
  • #
    linux
  • #
    opensource
  • 108
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

ostrzenie linuxa
Wykopek_Jeden
z youtube.com
  • -19

Komentarze (108)

najlepsze

UczesanyPedryl
UczesanyPedryl
19.04.2026, 08:42:11 via Wykop
  • 100
Oby to g---o Windows zdechło za naszego życia.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kaser
Kaser
19.04.2026, 22:58:42 via Wykop
  • 2
@UczesanyPedryl: amen
  • Odpowiedz
Obrzydzenie
Obrzydzenie
23.04.2026, 23:05:15 via Android
  • 0
@Kaser: no
  • Odpowiedz
Defined
Defined
19.04.2026, 08:09:31 via Android
  • 65
Ostatnio zainstalowałem Steama na Ubuntu 24 i byłem zdziwiony jak to dobrze działa. Odpaliłem Path of Exile, Kroniki Myrtany, Gothic 3 i Stellar Blade. Żadnych innych rzeczy doinstalowywać nie trzeba. Po prostu instalujecie Steama i gracie.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

trebeter
trebeter
19.04.2026, 08:21:53 via Wykop
  • 68
@Defined:
trebeter - @Defined:

źródło: NcKYjSUFE0zwovdb

Pobierz
  • Odpowiedz
moocker
moocker
19.04.2026, 09:31:11 via Android
  • 3
Pytasz pewnie, po co mi serwerowy Rocky na desktopie? Nie wiem, coś mi odbiło.


@zdjecie_z_wenszem: są powody. Np jest to chyba jedyna dystrybucja z oficjalnym wsparciem pod Davinci Resolve. Jeśli u kogoś 90% używania kompa to montaż wideo, to byłby to zrozumiały wybór.
  • Odpowiedz
Therionn
Therionn
19.04.2026, 08:45:02 via iOS
  • 43
Z ostatniego badania Steam wychodzi 5% udziału linuxa. To bardzo duży wzrost. Za chwilę deweloperzy nie będą w stanie przejść obok tego obojętnie. Już wiadomo że gry z anticheatem w kernelu Windowsa mają mieć swoje odpowiedniki. Gog już szuka dewelopera pod ich apke na linuxa.
Sam mam SteamDeck i Nobara na PC. Z uwagi na dosłownie 3 gry mam też dualboot na Win11 IoT LTSC.
W pracy patrząc na to jak płacisz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

salvadhor
salvadhor
19.04.2026, 09:09:33 via Wykop
  • 16
@Wykopek_Jeden: patrząc na to z drugiej strony, dla nędznych paru gier nie będę rezygnował z Linuksa, albo pieprzył się z jakimś dual bootem.
  • Odpowiedz
Therionn
Therionn
19.04.2026, 14:11:50 via iOS
  • 4
@cebulowy_krezus: nie miałem ani razu. Wytłumacz mi to.
  • Odpowiedz
Plp_
Plp_
Plp_
19.04.2026, 08:29:22 via Wykop
  • 43
Osobiście byłem w szoku gdy postanowiłem zainstalować na steam decku starego NFS:MW z 2004r. Oczywiście najpierw się naszukałem bo wszędzie jest nowa wersja. W końcu udało mi się znaleźć na chomiku, zainstalowałem normalnie na kompie i sam, surowy folder z grą wrzuciłem na steam decka. I to k---a działa. Windows po takich manewrach wywaliłby mi masę błędów za brak wpisów w rejestrze, za brak pliku twojstarypijany.dll w folderze Win32 itd. a proton?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

reference
reference
19.04.2026, 10:00:17 via Wykop
  • 8
@Plp_: szkoda że trzeba niestety przez to przejść. To samo miałem z NSFU1 i 2. Instalator nie dojdzie do końca i trzeba przenosić z Windowsa pliki.
  • Odpowiedz
Plp_
Plp_
Plp_
19.04.2026, 18:05:14 via Wykop
  • 4
@Damntrain: Bo zarabiam na tym pieniądze, ludzie od protona mnie wynajęli.
  • Odpowiedz
Enso_
Enso_
19.04.2026, 09:04:55 via Wypiek
  • 40
Nikt nie zrobił tyle dobrego dla Linuxa ile przez ostatnie lata zrobił Valve. Linuxowi deweloperzy mogliby sie od nich uczyć co oznacza współpraca i "granie na tą samą bramke".
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

czupakadabra
czupakadabra
19.04.2026, 11:34:39 via Wykop
  • 9
@Enso_: Fakt jest taki - Valve płaci swoim developerom dobrze i ma ciśnienie na osiągnięcie pewnych celów. Reszta projektów stricte linuxowych to albo pasjonaci (nie umniejszam ich zdolnością - będą może nawet większe), którzy często pracują sami, albo "fundacje" opłacane z datków - jednych i drugich łączy to, że zwyczajnie nie mają ciśnienia na osiągnięcie tego czy tamtego.
Pierwszy nie ma sił przerobowych i na ogół ma inną robotę na
  • Odpowiedz
dafto
dafto
dafto
19.04.2026, 14:23:10 via Wykop
  • 8
@Enso_: pozwolę się nie zgodzić. Cały proton mocno bazuje na wine, a sam wine to wynik kilkudziesięciu lat pracy, debugowania appek windowsowych, domyślania się jak OS działa, tysiące programistów dostarczających łatki itp.
I z wersji na wersję coraz więcej gierek dało się odpalić.
Obecne przyspieszenie to zasługa nawet bardziej AMD niż Valve. Valve umiejętnie skleja ze sobą wiele elementów,by wszystko działało i buduje mosty pomiędzy interfejsami.
  • Odpowiedz
Foris
Foris
Foris
19.04.2026, 08:30:03 via Wykop
  • 8
Tylko że z wydajnością ciągle nie jest idealnie. Taki stellar blade na w10 (karta amd) średnio 160 (stabilny fps, +/- 10 fps) max 220, na cachyos (niby ten najszybszy do gier) 80-140 (cały czas skacze) max 180.
Na w10 ograniczam do 144 i mam stabilnie jak skala na linuxie musiałbym zejść do 60 by mieć stabilnie.
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Izanagi013
Izanagi013
19.04.2026, 08:48:05 via Wykop
  • 23
@Foris: idealnie nie jest, ale jest na tyle dobrze, a windows jest ostatnio tak w---------y, że decyzja o systemie już nie jest taka oczywista. Jeszcze z rok updejtów i Linux będzie najlepszym wyborem, coraz więcej ludzi się nim interesuje i coraz szybciej jest on usprawniany
  • Odpowiedz
dafto
dafto
dafto
19.04.2026, 08:58:46 via Wykop
  • 9
@Foris: nadchodzi sporo zmian czy to w komponentach protona, dxvk, mesy czy kernela które prędzej czy później zrównają wydajność.
Co mnie bardziej zaskakuje to to,że w linuxowych projektach cały czas pracuje armia ludzi, by poprawić wydajność. A w MS? Windows wygląda powoli jak abandonware.
Ostatnia duża zmiana architektury to win xp. Ostatnia duża zmiana samego OS-a - Vista.
Microsoft powoli wywala jaja na Windowsa. Nie ma z tego już takiej
  • Odpowiedz
autotldr
autotldr
18.04.2026, 20:17:26 via Wykop
  • 5
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 57% (jestem botem)

Wprowadzenie Proton 11 dla Linuksa

Valve opublikowało wersję beta Proton 11, nową warstwę kompatybilności, która znacząco polepsza uruchamianie gier Windows na Linuksie. Aktualizacja przynosi poprawę wydajności i stabilności, redukując potrzebę modyfikacji ustawień dla wielu tytułów. Umożliwiając lepszą obsługę systemu Windows dzięki Wine 11 i mechanizmowi NTSync, nowa wersja obniża zużycie procesora i stabilizuje framerate.


Wsparcie dla starszych gier
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

iluro332
iluro332
iluro332
19.04.2026, 09:21:11 via Wypiek
  • 2
W sumie jedyne co nowe wersje Protona potrafią zepsuć to wsparcie dla starszych visual novelek, które w większości przypadków trzeba odpalać dużo starszymi protonami. Ciekawe czy kiedyś Valve coś pogrzebie w tej sprawie bo to w zasadzie chyba jedyny gatunek gier przy ktorym trzeba się jeszcze czasami napocić żeby odpalić na Steamdecku/Linuxie.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Armanz
Armanz
19.04.2026, 15:26:57 via Wykop
  • 2
które w większości przypadków trzeba odpalać dużo starszymi protonami


@iluro332: Akurat to nie jest wielki problem, wystarczy w opcjach zaznaczyć wersję i bzikasz.
  • Odpowiedz
cacum3
cacum3
19.04.2026, 12:18:13 via Wykop
  • 1
Akurat wymieniłem płytę, postawie Nobare od nowa i zobacze co daje prptpn 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eSUBA94
eSUBA94
19.04.2026, 11:57:08 via Wykop
  • -9
do tego jeszcze przydałaby się oficjalna emulacja instrukcji na ARM aby móc używać wydajność nowych telefonów i tabletów
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dot88
dot88
dot88
19.04.2026, 17:23:40 via Wykop
  • 6
@eSUBA94: przecie jest. Proton 11 wspiera arm.
  • Odpowiedz
Rustyyyy
Rustyyyy
19.04.2026, 20:50:02 via Wykop
  • 1
@eSUBA94: musiałbyś poszukać czegoś co nie używa Qemu tylko FEX
Chociaż trzymając się newsa, to chodzi o cały SteamOS na urządzenia arm
Coś widziałem że ktoś na switcha 1 go zainstalował, ale nie wchodziłem w szczegóły
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4528
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3278
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2750
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2075
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
1916
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #steam
  • #gry
  • #halflife
  • #csgo
  • #gaben
  • #heheszki
  • #pcmasterrace
  • #halflife3
  • #ankieta
  • #steamdeck
  • #konsole
  • #deadlock
  • #hl3
  • #wedkarstwo
  • #tf2

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking