Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko133
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

409

STOP zatruciu środowiska! Strzemieszyce Małe!

STOP zatruciu środowiska! Strzemieszyce Małe!

Strzemieszyce Małe - Dąbrowa Górnicza! Do wody trafia czarna, lepka maź przypominająca smołę. Do tego smród, nocne transporty i brak reakcji mimo zgłoszeń. To nie jest normalne - to jest zagrożenie.

adek1232
adek1232
adek1232
z
wykop.pl
dodany: 17.04.2026, 13:16:35
  • #
    dabrowagornicza
  • #
    strzemieszyce
  • #
    slask
  • #
    zanieczyszczenie
  • #
    ekologia
  • #
    ochronasrodowiska
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DĄBROWA GÓRNICZA – STRZEMIESZYCE MAŁE

STOP ZATRUWANIU ŚRODOWISKA

Piszę to jako mieszkaniec, który ma już zwyczajnie dość.

Od dłuższego czasu w Strzemieszycach Małych dzieje się coś, co nie powinno mieć miejsca w normalnym kraju. W okolicy działa zakład przetwórstwa (ubojnia), który z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej uciążliwy dla ludzi, którzy tu mieszkają.

I nie – to nie jest przesada ani „narzekanie dla zasady”.

W nocy ciężarówki jeżdżą jak chcą, często znacznie przekraczając prędkość.

Drgania są tak duże, że w domach zaczynają pojawiać się pęknięcia ścian.

W powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach, którego nie da się ignorować.

Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz, która najbardziej niepokoi mieszkańców - pojawiająca się w okolicy woda zanieczyszczona czarną, lepką mazią.

I nie, to NIE jest żadna „smoła” ani naturalne zjawisko.

To wygląda jak efekt zanieczyszczeń - możliwe, że ścieków, które nie powinny nigdy trafić do środowiska.

Mieszkańcy zgłaszają sprawę od dawna.

Rozmawiają, piszą, próbują coś zrobić.

I co?

Temat krąży lokalnie

Odbija się od urzędów

I finalnie… nic się nie zmienia

Mamy wrażenie, że ważniejsze są inwestycje w centrum, ścieżki rowerowe i imprezy miejskie niż realne problemy ludzi z dzielnic takich jak Strzemieszyce Małe.

Pojawia się więc pytanie - co jeszcze musi się wydarzyć, żeby ktoś zareagował?

Czy naprawdę jedyną opcją jest nagłośnienie sprawy na całą Polskę?

Bo na ten moment wygląda to tak, że bez rozgłosu:

nikt się tym nie zainteresuje

nikt nie poczuje presji

i wszystko zostanie po staremu

Dlatego wrzucam to tutaj.

Jeśli ktoś z Was ma doświadczenie:

jak zainteresować media ogólnopolskie

gdzie to zgłosić, żeby coś faktycznie ruszyło

jak wywrzeć realną presję

– dajcie znać.

Bo mieszkańcy naprawdę mają dość.

Treści powiązane (7)

rzeka Rakówka (dopływ Bobrka)
adek1232
z facebook.com
  • 5
TVP Katowice
adek1232
z katowice.tvp.pl
  • 3

Komentarze (36)

najlepsze

snorli12
snorli12
18.04.2026, 07:51:58 via Wykop
  • 56
Poczucie zagrożenia w Strzemieszycach potęguje fakt, że ta dzielnica od lat jest traktowana jak "wysypisko" przemysłowe regionu. Jeśli mimo wszczętego śledztwa z art. 182 Kodeksu karnego (zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach) proceder trwa nadal, to mamy do czynienia z rażącą nieudolnością organów kontrolnych. Każdy taki nocny transport to ryzyko, że do gleby i wód gruntowych trafiają substancje, których usunięcie zajmie dziesięciolecia
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

winsxspl
winsxspl
18.04.2026, 09:49:52 via Wykop
  • 43
Mycie samochodu na podwórku z kurzu i pyłu to mandat; zatruwanie rzeki smołopodobnymi substancjami - policja śpi.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

geringxes
geringxes
geringxes
18.04.2026, 09:53:07 via Wykop
  • 5
@winsxspl: są zajęci wymieszaniem "Karty Rodzin Mundurowych", to się nie da wszystkiego na raz
  • Odpowiedz
WladcaPiachu
WladcaPiachu
WladcaPiachu
18.04.2026, 10:05:55 via Wykop
  • 16
Dopóki nie będzie odpowiedzialność osobowej, czyli np. Prezesa firmy, której pracownicy spuszczają/wylewają nieczystości do rzeki/jezior itp. w wymiarze 25 lat pozbawienia wolności, a także odpowiedzialność majątkowej, czyli np. wyceniamy koszt usunięcia odpadów, albo ich wpływ na środowisko,
Po drugie odpowiedzialność karna dla urzędników za jawne zaniedbania/uchybienia,
Po 3 i najważniejsze konsekwentne karanie tych osób przez sądy - nawet w kontekście prawa, które teraz mamy,
To nic się w tym temacie nie zmieni.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bidzej
bidzej
18.04.2026, 12:07:43 via Wykop
  • 1
@WladcaPiachu: nie no, tyle to nie...
  • Odpowiedz
TheMan
TheMan
18.04.2026, 12:27:14 via Wykop
  • 1
@WladcaPiachu: Od razu kara śmierci dla prezesa.
  • Odpowiedz
Hodofca
Hodofca
18.04.2026, 04:55:16 via Wykop
  • 14
jacyś goście tirem podjechali i wylewają zawartość do rzeczki i jedyne co to fotka ich od tyłu? Coś licho. Powinno być od przodu, blokada tira innym autem i telefon na policję i inne służby. Zatrzymanie obywatelskie.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

reveil
reveil
18.04.2026, 09:03:54 via Android
  • 24
@Hodofca: Łatwo powiedzieć ale co jak kierowca tira wyjmie kij bejsbolowy, nóż, albo gnata? Mogą też staranować ten blokujący samochód. Od tego powinna być Policja.
  • Odpowiedz
lisek1256
lisek1256
lisek1256
18.04.2026, 09:31:39 via Wykop
  • 7
@reveil: No i od tego jest policja. Ktoś zadzwonił czy tylko fotka i inba w internecie?
  • Odpowiedz
kajak98
kajak98
18.04.2026, 13:03:52 via Wypiek
  • 10
Ta dzielnica to nieśmieszny żart, dąbrowa to nieśmieszny skorumpowany od dekad żart…

Przejedźcie się po okolicznych lasach, wywrotki tirów ze śmieciami niewiadomego pochodzenia.. odpady z drugiego końca świata? Spoko przywieźcie je do DG. Od 15 lat te same problemy, lokowanie szkodliwych firm, uciążliwych (ubojnia drobiu, wyspiska śmieci) w bliskiej zabudowie jednorodzinnej i gmina rozkłada ręce…

Huciany pył codziennie emitowany do powietrza (dziwnym trafem po południu…), bo nikomu się filtrów nie chce zakładać, syf
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

adek1232
adek1232
adek1232
Autor
18.04.2026, 13:18:23 via iOS
  • 7
@kajak98: Ja to zgłaszałem wielokrotnie już od kilku miesięcy do straży miejskiej. Za każdym razem to samo: „dziękujemy, przyjęliśmy zgłoszenie, podejmiemy interwencję”. I tyle – zero informacji zwrotnej, zero efektu.

Dlatego jak przeczytałem w wiadomościach, że „w zeszłą środę wpłynęło zgłoszenie”, to serio – jakbym dostał starą rybą w twarz. To co, te wcześniejsze zgłoszenia się nie liczą? Przez kilka miesięcy nic się nie działo, a teraz nagle temat istnieje
  • Odpowiedz
Imagination
Imagination
18.04.2026, 18:29:09 via Wykop
  • 0
@kajak98: Tak, Milowice. To niestety przykład gdzie się ludziom chciało, a i tak nic nie wskórali bo wszystkie instytucje udają że smrodu nie ma.
  • Odpowiedz
marcik321
marcik321
marcik321
18.04.2026, 10:08:50 via Wykop
  • 9
A gdzie wody polskie ,wystawiają mandaty za deszczówkę odprowadzaną do rowu melioracyjnegi 5000zł kary ,a smołopodobne można brak reakcji ,pociotki partyjne...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

polski_chinczyk_kek
polski_chinczyk_kek
polski_chinczyk_kek
18.04.2026, 10:03:24 via Wykop
  • 8
Jak to zwykle u nas, dopóki nie ma afery medialnej to instytucje śpią.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

adek1232
adek1232
adek1232
Autor
18.04.2026, 19:17:22 via iOS
  • 1
adek1232

źródło: IMG_1070

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pangia
Pangia
18.04.2026, 12:36:29 via Wykop
  • 1
polecam się przejechać do kupna przed kolbuszową, jak koło fabryki wienerbergera nie zamknę obiegu w autobusie to j---e tak że wysiedzieć nie idzie, jakby dyktami ktoś palił
i też jakiś syf wylewają do rowu ale chyba nikomu to nie przeszkadza bo od zimy wali smrodem (szczególnie po zmroku)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Zwardi
Zwardi
18.04.2026, 09:18:05 via Android
  • 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4478
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3258
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2246
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2060
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
1908
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #sosnowiec
  • #zaglebie
  • #bedzin
  • #katowice
  • #slask
  • #ciekawostki
  • #polska
  • #kolej
  • #pogoria
  • #myslowice
  • #czeladz
  • #kosciol
  • #pytanie
  • #rudaslaska
  • #bytom

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking