Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko153
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

518

Lex Matysiak odpala dym. Epodpisy mogą wywrócić inicjatywy obywatelskie

Lex Matysiak odpala dym. Epodpisy mogą wywrócić inicjatywy obywatelskie

Projekt Lex Matysiak otwiera drogę do zbierania podpisów pod inicjatywami obywatelskimi w pełni elektronicznie. Eksperci wskazują, że zmiana może całkowicie odmienić tempo i skalę akcji społecznych, ale też rodzi pytania o bezpieczeństwo danych i kontrolę procesu. Dyskusja dopiero się rozkręca.

Nick7C5
Nick7C5
z
rp.pl
dodany: 04.04.2026, 08:08:33
  • #
    prawo
  • #
    lexmatysiak
  • #
    inicjatywy
  • #
    epodpis
  • #
    rzeczpospolita
  • #
    polityka
  • 79
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (79)

najlepsze

kotas_przesmiewca
kotas_przesmiewca
04.04.2026, 12:37:30 via Wykop
  • 271
Ciekawe jak to technicznie wyjdzie. Nie mniej już dawno powinno być zrealizowane - mamy profil zaufany, mamy mobywatela - tam dodać odpowiednie opcje, możliwość zalinkowania i po sprawie.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Willux
Willux
04.04.2026, 17:37:22 via Wykop
  • 51
@kotas_przesmiewca: Już teraz możesz zobaczyć jak to może wyglądać. Myślę nawet że tak powinno wyglądać. Wejdź w poniższy link i kliknij na odnośnik "Ankieta" . I ta dam, właśnie współtworzysz prawo które mniej lub bardziej będzie Cię dotyczyło.
https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTOWANY_PROJEKT&NrProjektu=RPW%2F10875%2F2026

Aż się prosi aby tak robić referenda.
  • Odpowiedz
17loginbylzajety
17loginbylzajety
04.04.2026, 18:03:14 via Wykop
  • 29
i myślicie ze władza pozwoli na ty obywatele głosowali bezproblemowo?


@hijack5671: nie, ale marzenia jeszcze nie są zakazane ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
yuuuuuuiii
yuuuuuuiii
yuuuuuuiii
04.04.2026, 13:31:43 via Wykop
  • 118
Wszystkie narzędzia są już przecież gotowe. Mobywatel wraz z możliwością podpisu, wystarczy dodać moduł takich inicjatyw i tyle, to bezpieczeniejsze niż klasyczne listy bo siedzi zaszyfrowane na serwerach i nie ma nawet pośrednika podrodze który mógłby jakies dane kopiować. Nie wyklucza to zbieranie klasycznie (bo zaraz będzie klasyczny argument o "wykluczeniu" seniorów i wszystkich nie posiadających smartfonów, internetu, bieżacej wody itp.).
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

17loginbylzajety
17loginbylzajety
04.04.2026, 18:04:35 via Wykop
  • 15
zaraz będzie klasyczny argument o "wykluczeniu" seniorów i wszystkich nie posiadających smartfonów, internetu, bieżacej wody itp


@yuuuuuuiii: godności, uczciwości, kibli (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  • Odpowiedz
amilab
amilab
amilab
04.04.2026, 18:56:53 via Wykop
  • 20
@yuuuuuuiii: Może być ciekawie... Może nagle okazać się że "dopuszeni do głosu" ludzie wywrócą niejeden stolik w najmniej spodziewanym miejscu przestrzeni politycznej gdzie próbowano grać na polaryzacje.
  • Odpowiedz
Famine
Famine
04.04.2026, 16:54:34 via Android
  • 73
Jeszcze dodać coś na wzór Gita żeby można było podglądać zmiany i osobę z Ministerstwa nanoszacą uwagi to już byłaby bajeczka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

oOobywatel
oOobywatel
oOobywatel
05.04.2026, 07:42:54 via Wykop
  • 5
@Famine: chciałbyś agenturze na ręce patrzeć? nie za dużo obywatelu sobie pozwalasz :)?
  • Odpowiedz
PanJelonek
PanJelonek
PanJelonek
04.04.2026, 17:23:33 via Wykop
  • 37
Lewica ma już niezłę osiągnięcia w sprawach, gdzie juz teraz były głosowania online ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
PanJelonek - Lewica ma już niezłę osiągnięcia w sprawach, gdzie juz teraz były głosow...

źródło: image

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

statystyczny_yt
statystyczny_yt
05.04.2026, 07:44:41 via Wykop
  • 7
@PanJelonek: ale kocha pieski więc Julki na niego głosują
  • Odpowiedz
Dropson71
Dropson71
05.04.2026, 07:48:29 via Wykop
  • 2
@PanJelonek: Spokojnie prawica nie jest lepsza ( ͡° ʖ̯ ͡°)
https://www.fakt.pl/polityka/afera-wokol-podpisow-marka-jakubiaka-nowy-glos-w-sprawie/2hz0512
Dropson71 - @PanJelonek: Spokojnie prawica nie jest lepsza ( ͡° ʖ̯ ͡°)
https://www.fa...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
Rekonesans
Rekonesans
04.04.2026, 16:56:40 via Wykop
  • 13
A dlaczego nie możemy głosować w wyborach za pomocą profilu zaufanego?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

43567uhytdr6nh
43567uhytdr6nh
43567uhytdr6nh
04.04.2026, 17:07:49 via Wykop
  • 60
@Rekonesans: bo nie gwarantuje tajności.
  • Odpowiedz
Ogau
Ogau
Ogau
04.04.2026, 18:16:28 via Wykop
  • 38
które wybory gwarantują tajność?


@17loginbylzajety: będziesz miał 18 lat to zobaczysz jak obecnie wygląda proces wyborczy w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
hesushuta
hesushuta
hesushuta
04.04.2026, 21:13:03 via Wykop
  • 10
Przecież to wywróci cały świat psl-pis. Wyobraźcie sobie referendum na temat depenalizacji marii... toż to będzie krzyk, że sam szatan głosował. Dobra, to się dzieje - już można się wypowiedzieć w ankiecie: ANKIETA NA TEN TEMAT
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Mojrer
Mojrer
Mojrer
05.04.2026, 08:41:39 via Wykop
  • 2
@yannikto: możliwość odwołania posła i senatora to podstawa, lud wybrał reprezentanta a ten się od niego odwraca? Won. A jak byłoby można zrobić to online to by dopiero był szacuneczek a nie pogarda dla obywatela.
  • Odpowiedz
Zwiedzam
Zwiedzam
05.04.2026, 11:05:07 via Wykop
  • 1
@hesushuta: politycy że wszystkich partii boją się referendum nie tylko PiS-PSL ale i platformy zobacz jak się boją w Krakowie
  • Odpowiedz
pomaranczowyogorek
pomaranczowyogorek
04.04.2026, 17:19:06 via Wykop
  • 9
Ja myślę ze fajnie by było aby opinie społeczne projektów ustaw także moglibyśmy z mobywatela mogli przejrzeć i zaopiniować. A nie dziwni ludzie i oponkę pod ustawę.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Drzepetto
Drzepetto
Drzepetto
04.04.2026, 19:44:55 via Wykop
  • 5
@pomaranczowyogorek: daj szaremu człowiekowi projekt ustawy albo gotową ustawę do przeczytania i zapytaj czy zrozumiał z niej cokolwiek. Najśmieszniejsze, że przeciętny człowiek nie rozumie ustaw i kodeksów (nie ma się co dziwić), natomiast musi ich przestrzegać (ʘ‿ʘ)
  • Odpowiedz
slawek_s
slawek_s
slawek_s
06.04.2026, 07:44:38 via Wykop
  • 0
@Drzepetto: przeciętny człowiek nie rozumie przeczytanego artykułu w gazecie a ty chcesz, żeby rozumiał jakiś kodeks.
  • Odpowiedz
bidzej
bidzej
04.04.2026, 18:15:23 via Wykop
  • 8
Pfff, czyli teraz w razie czego zamiast niszczarki wystarczy Shift + Delete (ʘ‿ʘ)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Lorneta_z_meduza
Lorneta_z_meduza
Lorneta_z_meduza
04.04.2026, 18:38:31 via Wykop
  • 6
@bidzej: Rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. Nie będzie trzeba generować makulatury, przesłać jej i utylizować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jan998
Jan998
Jan998
05.04.2026, 11:00:10 via Wykop
  • 4
To w Polsce nie przejdzie. Nie po to polityk tyle lat dopychał się do koryta, żeby to plebs decydował o tym jak np. rozporządzać miejskim funduszem. A firma szwagra i kolega lobbysta z czego będą żyć?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lshxhx-uegdbhxh
lshxhx-uegdbhxh
lshxhx-uegdbhxh
04.04.2026, 19:57:11 via Android
  • 3
Jeśli nasze głosy mają zmienić Polskę na lepsze i godne wynagrodzenie pracując w pl jestem na tak
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3110
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2472
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2435
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2046
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1806
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #polska
  • #policja
  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #pytanie
  • #kryminalne
  • #pieniadze
  • #afera
  • #prawojazdy
  • #kiciochpyta
  • #motoryzacja
  • #praca
  • #podatki
  • #pytaniedoeksperta
  • #samochody

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking