Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko146
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

381

Ankieta na Steam zaskakuje. Gracze wracają do starszych kart, Linux rośnie

Jedną z największych niespodzianek jest wyraźny wzrost udziału Linuxa. Po raz pierwszy przekroczył on poziom 5%, co wcześniej było trudne do osiągnięcia. Jednocześnie udział systemów Windows spadł do nieco ponad 92%. Taka zmiana jest nietypowa, bo jeszcze niedawno Linux utrzymywał się na poziomie 2%

ochucki
ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 03.04.2026, 11:31:31
  • #
    steam
  • #
    gry
  • #
    linux
  • #
    windows
  • #
    komputery
  • #
    kartygraficzne
  • 137
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Wyjaśnienie sytuacji oraz dlaczego Marcin Jeż nie umie czytać prostych wykresów
Vraagno
z wykop.pl
  • 6

Komentarze (137)

najlepsze

zapomnialem_hasla_do_konta
zapomnialem_hasla_do_konta
zapomnialem_hasla_do_konta
03.04.2026, 17:19:09 via Wykop
  • 190
Gracze wracają do starszych kart

Co to znaczy? Że mieli nowsze karty, ale wolą montować te starsze?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kopacz_Rowow
Kopacz_Rowow
04.04.2026, 08:30:59 via Wykop
  • 99
Co to znaczy? Że mieli nowsze karty, ale wolą montować te starsze?


@zapomnialem_hasla_do_konta: Instalują Linuxa na starych laptopach, żeby go przetestować. Później już zostają.
  • Odpowiedz
jandiabeldrugi
jandiabeldrugi
04.04.2026, 09:25:15 via Wykop
  • 48
Co to znaczy? Że mieli nowsze karty, ale wolą montować te starsze?


@zapomnialem_hasla_do_konta: raczej ci, którzy mieli jeszcze starsze przeszli na karty z serii 30 zamiast 50. Stąd liczba użytkowników takiej 3060 się zwiększa szybciej niż nowych kart. Nagłówek taki, żeby szukać sensacji.
  • Odpowiedz
tiritto
tiritto
04.04.2026, 09:28:05 via Wykop
  • 78
Zakop za informację nieprawdziwą. G---o od ithardware jak zwykle na najniższym poziomie. Nie "gracze wracają" tylko ilość wyników z Chin, które pompowały wyniki, zmalała. Patrze sobie w autora tego artykułu, a tam w opisie: "Pisaniem zajmuję się od 16 roku życia". Weź se Pan branże zmień, bo z pisaniem rzetelnych artykułów to ewidentnie nie ma już nadziei. Pomyślałby ktoś, że tam powinni artykuły pisać ludzie, którzy mają jakieś zdolności statystyczne oraz do
tiritto - Zakop za informację nieprawdziwą. G---o od ithardware jak zwykle na najniżs...

źródło: obraz

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tiritto
tiritto
04.04.2026, 09:42:07 via Wykop
  • 19
@milten-mages: Słyszałeś o czymś takim jak kontekst?
  • Odpowiedz
blargotron
blargotron
04.04.2026, 12:58:52 via Wykop
  • 7
@tiritto: Możesz szerzej napisać? W Chinach mają starsze karty?
  • Odpowiedz
psiversum
psiversum
03.04.2026, 12:16:56 via Wykop
  • 42
Jeżeli 5% na Stream to będzie z 8% ogółem.
psiversum - Jeżeli 5% na Stream to będzie z 8% ogółem.

źródło: dog - happy

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rustyyyy
Rustyyyy
04.04.2026, 15:12:18 via Wykop
  • 0
@voldi: SteamDeck nie był aż takim sukcesem by mieć znaczny % udziału w komputerach klasy PC :D
  • Odpowiedz
Rustyyyy
Rustyyyy
04.04.2026, 16:08:55 via Wykop
  • -1
@voldi: Steam to nie jest żadne źródło niczego. Równie dobrze mogła powstać nowa farma botów, do na przykład hostowania scam botów, czy botowania jakiejś losowej gry ze steam.
Wszystkie te "dane" powinny być traktowane na równi z domysłami losowych internautów
  • Odpowiedz
Wjt2012
Wjt2012
Wjt2012
04.04.2026, 10:39:33 via Wykop
  • 26
Kupiłem steam decka, jestem linuksiarzem xD
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MilionoweMultikonto
MilionoweMultikonto
04.04.2026, 11:45:25 via Wykop
  • 11
@Wjt2012: mam smartfona z Androidem, jestem linuksiarzem xD
  • Odpowiedz
MilionoweMultikonto
MilionoweMultikonto
04.04.2026, 11:46:33 via Wykop
  • 8
@j----w----: dowcip w tym że nie możesz się nazywać linuksiarzem dopóki samodzielnie nie skompilujesz j---a
  • Odpowiedz
STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
04.04.2026, 10:01:54 via Wykop
  • 18
Ja tam Już 3 Kompy na Linux i 2 na Windows i od kilku dni MacOS najtanśzy M1 8GB/128GB za 1799zł.

Zostaje na Windows 10, Windows 11 wyleciał już z lapka Gejmingowego dla Linuxa.

W życiu Windows 12 nie zagości, w 11 już tego Copilota ociężałego załadowali co tylko jeszcze bardziej spowalnia system.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

EnderWiggin
EnderWiggin
EnderWiggin
04.04.2026, 10:04:47 via Android
  • 11
@STEFAN_n00b: Windows się skończył na 7.
  • Odpowiedz
Adiqus
Adiqus
Adiqus
04.04.2026, 12:54:14 via Wykop
  • 6
@FAQGAG: statystyczny użytkownik pc nie ogarnie też instalacji Windowsa ;)
  • Odpowiedz
czupakadabra
czupakadabra
04.04.2026, 10:07:26 via Wykop
  • 5
Ciekaw jestem ile tak realnie jest tych komputerów na Linuxie. Internet podaje różne dane, od 4% do 7%, z czego w zasadzie spora grupa urządzeń to "inny system operacyjny"... który to prawdopodobnie w dużej mierze też jest jakąś specyficzną wersją Linuxa.

Tak czy inaczej - nawet w tych najmniej optymistycznych scenariuszach, od dwóch lat udział tego systemu praktycznie się potroił i spora w tym zasługa Valve i Steam Decka... ale też samego
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dzem_z_rzodkiewki
dzem_z_rzodkiewki
04.04.2026, 10:43:19 via Wykop
  • 14
@czupakadabra: powoli zaczyna wszystko działać na linuxie w pewnym momencie może nastąpić bardzo szybka tranzycja. W szczególności jak Windows zaczyna być coraz bardziej upierdliwy. A rynek tabletów i telefonów przegrali
  • Odpowiedz
blargotron
blargotron
04.04.2026, 13:02:08 via Wykop
  • 8
@MilionoweMultikonto: Ja miałem problem na windows z drukarkami. Zależy od modelu? Drukarki to nadal ogólnie strasznie problematyczny sprzęt.
  • Odpowiedz
stefan_1971
stefan_1971
04.04.2026, 10:02:14 via Wykop
  • 4
Do przeglądania internetu do oglądania filmów, podstawowe pisma i arkusze do prowadzenia budżetu. Jakieś amatorskie projekty we FreeCAD do druku 3D. Do gier 1996-2020 spokojnie się linux nadaje
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

carahiluk
carahiluk
carahiluk
04.04.2026, 19:47:57 via Wykop
  • 2
@stefan_1971: grałem w dying light the beast a gra jest z 2025 r na Linuxie. Jak to możliwe że to działa ?
  • Odpowiedz
auto-bot
auto-bot
auto-bot
04.04.2026, 22:26:58 via Wykop
  • 0
Do przeglądania internetu do oglądania filmów, podstawowe pisma i arkusze do prowadzenia budżetu. Jakieś amatorskie projekty we FreeCAD do druku 3D. Do gier 1996-2020 spokojnie się linux nadaje


@stefan_1971: Jeżeli udział użytkowników Linuxa na rynku wzrośnie to i wzrośnie wsparcie i zaraz okaże się, że Windows nie jest taki kolorowy bo w sumie nie oferuje za bardzo nic. Windows był napędzany gamingiem od jego najwcześniejszych lat
  • Odpowiedz
7XEN
7XEN
04.04.2026, 09:41:25 via Wykop
  • 4
Jakoś 9 lat po premierze 1080Ti a bestia dalej działa, ma się świetnie i radzi sobie ze sporą gier w 4K, dziś do dorwania za śmieszne pieniądze...
7XEN - Jakoś 9 lat po premierze 1080Ti a bestia dalej działa, ma się świetnie i radzi...

źródło: 33%20(1)

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

czupakadabra
czupakadabra
04.04.2026, 10:03:30 via Wykop
  • 4
@7XEN: Nie wiem kto Cie minusuje, ale fakt faktem, ta karta mimo prawie 10 lat na karku dalej ma niezłą wydajność.
Jak dzisiaj już raczej nie ma większego sensu się w nią pakować, tak ktoś kto już ją ma w sumie spokojnie jeszcze może przesiedzieć do następnej generacji kart graficznych bo wydajnościowo spokojnie ogarnia większość gier w 1080p bez RayTracingu, a i niektóre starsze pozycje bez problemu pójdą w tym
  • Odpowiedz
STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
04.04.2026, 10:04:49 via Wykop
  • 1
@7XEN: Najlepiej wydane 2500zł za Zotaca 1080TI :). Drugie najlepiej to RTX3080 za 3900zł który jest prawie 100% lepszy od niej.
  • Odpowiedz
MadJack47
MadJack47
04.04.2026, 11:45:59 via Wykop
  • 3
A czemu mają nie wracać do starszych kart. Dobrze się sprawdzają, dają radę w grach i przynajmniej może nie palą wtyków jak nowsze podzespoły. Sam siedzę na RTX 3060 i nie widzę potrzeby zmian a starszy komp śmiga na poczciwym GTX 1060.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ragnarok-asgartus
ragnarok-asgartus
ragnarok-asgartus
03.04.2026, 16:03:43 via Android
  • 3
No tak. Było sporo artykułów o jakiejś dystrybucji Linuxa ze środowiskiem graficznym podobnym do Windowsa. Część ciekawskich sprawdziła co to takiego i... Jakiś procent z nich został już przy Linuxie. Sam od wielu lat korzystam z Linuxa i nie da się zaprzeczyć, że przy starszych komputerach takie przykładowo Xubuntu działa dużo płynniej niż Windows.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

emesc
emesc
emesc
04.04.2026, 12:02:50 via Android
  • 2
@ragnarok-asgartus: tutaj pewnie to wpływ użytkowników handheldów którzy mają SteamOS albo Bazzite
  • Odpowiedz
00_Twoj_Tata_wiec_badz_grzeczny
00_Twoj_Tata_wiec_badz_grzeczny
00_Twoj_Tata_wiec_badz_grzeczny
04.04.2026, 12:11:39 via Wykop
  • 2
@ragnarok-asgartus: Polecam Lubuntu, Jest też jednym z tak zwanych smaków Linuxa.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3086
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2453
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2034
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1793
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1798
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #gry
  • #pcmasterrace
  • #csgo
  • #rozdajo
  • #pytanie
  • #konsole
  • #steamdeck
  • #komputery
  • #gog
  • #valve
  • #heheszki
  • #kiciochpyta
  • #steamsummersale
  • #darmowegrysteam
  • #cebuladeals

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking