Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko176
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

551

Perplexity AI oszukuje w trybie incognito! Miliony prywatnych chatów sprzedane

Perplexity AI oszukuje w trybie incognito! Miliony prywatnych chatów sprzedane

Platforma Perplexity AI jest oskarżona w pozwie zbiorowym o przekazywanie rozmów użytkowników (nawet w trybie "incognito") gigantom jak Meta i Google wbrew obietnicom prywatności. Użytkownicy dzielą się tam wrażliwymi danymi o zdrowiu, finansach czy podatkach, a te trafiają do systemów reklamowych

grajkoo
grajkoo
z
ithardware.pl
dodany: 03.04.2026, 09:39:33
  • #
    perplexity
  • #
    cyberbezpieczenstwo
  • #
    internet
  • #
    rodo
  • #
    google
  • #
    facebook
  • 90
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (90)

najlepsze

newseo
newseo
03.04.2026, 09:58:41 via Wykop
  • 189
Ah, tryb incognito i prywatność
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nirvikalpasamadhi
nirvikalpasamadhi
03.04.2026, 14:45:52 via Wykop
  • 55
@newseo: Po perplexity to się akurat spodziewam wszystkiego już, to ścierwo jest wyładowane wszystkimi mozliwymi dark patternami, jak nie masz konta to będzie ci blokował stronę waląc ci w ryj formularzem do logowania i więcej sobie nie popiszesz, nawet na innej przeglądarce. A jak się zalogujesz, to blokuje ci i zamyka możliwość pisania żebyś kupił to ich zasrane pro. Wciska ci "super research" gdy go nie chcesz i każe ci
  • Odpowiedz
CKNorek
CKNorek
03.04.2026, 17:44:02 via Wykop
  • 22
Ah, tryb incognito i prywatność


@newseo:
CKNorek - >Ah, tryb incognito i prywatność

@newseo:

źródło: GnJteI2aMAEuMJi

Pobierz
  • Odpowiedz
r.....f
konto usunięte 03.04.2026, 14:41:03 via Wykop
  • 71
Żeby się nie okazało, że czaty AI okażą się jeszcze lepszym patentem na pozyskanie danych od użytkowników (tak by poszerzyć profilowanie pod kątem reklam) niż social media: w końcu są takie dziedziny życia których nie opublikujesz na fejsie albo nie wprowadzisz w messenger czy wyszukiwarkę a wprowadzić w AI. Tak, głównie kwestie intymne i zdrowotne.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kaktus_z_ostrymi_kolcami
kaktus_z_ostrymi_kolcami
kaktus_z_ostrymi_kolcami
03.04.2026, 14:52:22 via Wykop
  • 44
@rflstf: to jest oczywiste. Czego nie dali rady pozyskać ze śledzenia, indeksowania profili ludzi i czytania maili, teraz ci ludzie im podają na tacy. Wystarczy powiązać to ze sobą, o czym jestem przekonany, że tak właśnie robią.

Mamy za oceanem pozakładane takie teczki, o których najgorsze komuchy w historii mogły tylko pomarzyć.
  • Odpowiedz
rebobs
rebobs
03.04.2026, 15:04:56 via Wykop
  • 2
@rflstf: mocno bym się zdziwił gdyby było inaczej. AI to teraz dziki zachód bez kontroli czy regulacji, więc będą trenować te modele na wszystkim i starać się wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy, między innymi z profilowania, bo do tego się AI nadaje.
  • Odpowiedz
grajkoo
grajkoo
Autor
03.04.2026, 09:41:34 via Android
  • 37
W ramach eksperymentu tytuł i opis znaleziska stworzyło perplexity. Przy tej okazji nie odniósł się do zarzutów ;)
grajkoo - W ramach eksperymentu tytuł i opis znaleziska stworzyło perplexity. Przy te...

źródło: 6580

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

twixster
twixster
03.04.2026, 16:19:55 via Wykop
  • 15
Przy tej okazji nie odniósł się do zarzutów ;)


@grajkoo: bo nie napisałeś, żeby to llm zrobił
  • Odpowiedz
jakis_login
jakis_login
jakis_login
03.04.2026, 16:04:25 via Wykop
  • 16
Perplexity to już dawno powinno zostać zakopane, zasypane i spalone za swoje podejście. Ostatnio anulowali subskrypcje PRO wszystkim ludziom, którzy np. dostali kod razem z jakaś usługą (pomijam tych, co kupili kody gdzieś na Eneba czy innym podobnym, bo ci to akurat złamali regulamin). Na pytanie wysłane na oficjalnie dostępną skrzynkę mailową odpowiada... a jakże - AI a w dodatku nie chce udzielić informacji dlaczego subskrypcja została anulowana. Nie i już, koniec
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

neo78
neo78
03.04.2026, 16:54:21 via Wykop
  • -4
Ostatnio anulowali subskrypcje PRO wszystkim ludziom, którzy np. dostali kod razem z jakaś usługą (pomijam tych, co kupili kody gdzieś na Eneba czy innym podobnym, bo ci to akurat złamali regulamin).


@jakis_login: Np. mi dałem 9,20zł chyba, na allegro, ale 2 msc. chodziło. Miało być na rok... chyba zareklamuje
  • Odpowiedz
smallboobslover
smallboobslover
04.04.2026, 09:44:18 via Wykop
  • -1
etyka przy AI nie ma zadnego urzeczywistnienia od samego początku. openai i midjourney scrapowali cały internet obrazkami i dali w łapę EU na 'opt in' rbiąc największą kradzież w historii ludzkości xd a teraz za kasę na garbie milionów artystów generują sobie profity.

@jakis_login:
  • Odpowiedz
UczesanyPedryl
UczesanyPedryl
03.04.2026, 15:04:55 via Wykop
  • 16
Copilot już ma całą moją dokumentację medyczną i historię życia xD ale w------e, moje życie nic nie jest warte a pomaga mi w nawigowaniu w biurokacji, nie raz pokonał logicznie urzędników którzy nie mieli podstawowej wiedzy na dany temat, udało mi się parę tysięcy odzyskać od Revoluta i Airbnb i teraz walczę przez sąd za pomocą AI z UDT by mi przywrócili uprawnienia na wózki widłowe, ciekawy jestem jaki tego będzie wynik.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lisek1256
lisek1256
lisek1256
03.04.2026, 16:04:59 via Wykop
  • 7
@UczesanyPedryl: Jak można stracić uprawnienie na wózki? Da się?
  • Odpowiedz
chilon
chilon
chilon
03.04.2026, 16:48:25 via Wykop
  • 11
@lisek1256: jak przejedziesz kierownika wózkiem po pijaku to pewnie zabierają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ThinkBackwards
ThinkBackwards
03.04.2026, 11:31:06 via Wykop
  • 16
A dlaczego wszędzie to można dorwać praktycznie za darmo? Gdy coś jest darmowe to płacisz swoimi danymi. Przecież nie udostępnili tego wszystkim bez sprawdzania pro bono
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Hamza
Hamza
03.04.2026, 14:38:15 via Wykop
  • 21
@ThinkBackwards: linux, blender, silniki do gier, gimp, veracrypt, libreoffice, programy związane z programowaniem i masa innych rzeczy, twierdzisz, że w każdym z tego typu programów "nie ma nic za darmo"?
  • Odpowiedz
Wiotq
Wiotq
Wiotq
03.04.2026, 15:01:16 via Wykop
  • 24
@Hamza: tylko zwroc uwagę, że te programy były robione w ramach "hobby" a nie jest to miliardowy obszar jakim jest AI, skala utrzymania takiego LLM jest nie wyobrażalna dla normalnego cżłowieka.
  • Odpowiedz
tubkas12
tubkas12
03.04.2026, 14:49:13 via Wykop
  • 10
Powinno być powtarzane milion razy:
- rzeczy wrzucone do internetu nigdy nie są ani anonimowe ani prywatne
- podejście "trust me bro" jest absurdalnie głupie. jak chcesz prywatności i anonimowość to albo oprogramowanie z audytami od jakiś renomowanych firm albo/i open source ale też kod przez kogoś przeanalizowany (przeważnie wcale nie jest)
- dane wychodzą poza unię do usa i chin gdzie nie ma odpowiednika RODO co oznacza, że firma z twoimi
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

neo78
neo78
03.04.2026, 16:27:12 via Wykop
  • 0
lokalne AI też dużo potrafi, ale jest zdecydowanie wolniejsze, a do prawidłowego i efektywnego działania często wymaga absurdalnej mocy obliczeniowej


@jakis_login: Pełna zgoda - te 35B jak je testowałem to zadania z matmy z liceum rozwiązuje bardzo dobrze (100 na 100 z gemini) - tylko w trybie myślącym to pracuje po 2 min, a taki gemini odpowie ci w 10s

To się opłaca, jeśli zależy ci na prywatności informacji, ale
  • Odpowiedz
fervi
fervi
03.04.2026, 19:29:02 via Wykop
  • 0
Kiedyś to może się zmieni ale na RTX 5060TI 16GB VRAM mam na tych modelach 35B skwantowanych do 12GB po jakieś 30-35 tok / s. Na procku R7 8700f na 8 rdzeniach jest tylko 3-4 tok/s. Na telefonie by to nie wiem jak chodziło...


@neo78: Ciężko mi powiedzieć, bo Gemma 4 E4B (najnowszy model, wczoraj wyszedł) działa szybko (ale "klient" Google nie podaje wartości tokenów. Strzelam, że z 10). Natomiast
  • Odpowiedz
blargotron
blargotron
04.04.2026, 01:24:17 via Wykop
  • 3
XD co za debilem trzeba być, aby zaufać takiej obietnicy?
Chcesz prywatności i bawić się z LLM to sobie sam odpal w domu.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

autotldr
autotldr
03.04.2026, 09:40:00 via Wykop
  • 3
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 68% (jestem botem)

Zarzuty wobec Perplexity o naruszenie prywatności

Platforma Perplexity jest oskarżona w pozwie zbiorowym o niewłaściwe udostępnianie rozmów użytkowników firmom Google i Meta, co jest sprzeczne z obietnicą prywatności. Skarga podkreśla, że pomimo korzystania z trybu incognito, użytkownicy mogą nie być świadomi, że ich konwersacje są przesyłane do zewnętrznych systemów reklamowych. Szczególnie alarmujące jest powiązanie zapytań niezalogowanych użytkowników z danymi umożliwiającymi ich późniejsze
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

piotr_aaa
piotr_aaa
piotr_aaa
03.04.2026, 20:15:19 via Wykop
  • 2
Korzystałem długi czas z perplexity pro, głównie z dostępnych tam najnowszych (niby) modeli Gemini i GPT. Kiedy zbliżał się koniec mojej subskrypcji postanowiłem że zakupię Gemini pro, jakie było moje zdziwienie jak porównałem sobie takie same zapytania do (niby) tego samego modelu (Gemini 3 pro) tylko że z perplexity…
Odpowiedź z subskrypcji tego modelu bezpośrednio z Google była nieporównywalnie lepszej jakości i objętości niż to co odpowiedziała apka perplexity niby korzystając z
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

geronimo80
geronimo80
geronimo80
03.04.2026, 23:10:27 via Wykop
  • 1
To przypadek czy może ktoś jeszcze spotkał się z takim zjawiskiem?


@piotr_aaa: oczywiście ze nie przypadek.
odpowiedz jakiegokolwiek chata zależy mocno od system prompta i ustawień (łatwo sprawdzić po api dostaniesz zupełnie inną odp. niż przez web)
Perplexity płacąc za tokeny nie chce żeby model spędzał za dużo czasu na myśleniu i nie wypłuwał bardzo dużo tokenów.
  • Odpowiedz
kaname85
kaname85
kaname85
04.04.2026, 11:00:52 via Android
  • 0
@piotr_aaa Tez mam pro z jakiesj promocji i juz od dawna to jakas lipa. Niby sa te modele ale nie dziala to. Jedyne w czym to bylo dobre ze mozna bylo ladowac pdf ale reszta to dramat.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Najlepszy patrol w Polsce
Najlepszy patrol w Polsce
3230
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
3016
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
2509
Łatwogang stał się nietykalny. Sięga po nasze pieniądze na lek, który nie działa
Łatwogang stał się nietykalny. Sięga po nasze pieniądze na lek, który nie działa
2523
W PRL-u jeździła Porsche, a dziś narzeka na emeryturę...
W PRL-u jeździła Porsche, a dziś narzeka na emeryturę...
2357
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #chatgpt
  • #sztucznainteligencja
  • #ai
  • #tmobile
  • #gielda
  • #gemini
  • #perplexitypro
  • #pytaniedoeksperta
  • #kiciochpyta
  • #openai
  • #ciekawostki
  • #wykop
  • #llm
  • #heheszki
  • #programista15k

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking