Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko153
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

415

O tym, jak kafejki internetowe rozwinęły gaming w Polsce

O tym, jak kafejki internetowe rozwinęły gaming w Polsce

Pod tym śmiałym tytułem kryje się szczypta wspomnień, przemyśleń i należnego docenienia. Wszakże kafejki internetowe na przełomie XX i XXI wieku oswajały polskie społeczeństwo z internetem....

sventevith
sventevith
sventevith
z
ppe.pl
dodany: 02.04.2026, 19:57:47
  • #
    internet
  • #
    polska
  • #
    retrogaming
  • #
    ciekawostki
  • #
    wspomnienia
  • #
    2000s
  • 124
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

A ja jestem druidem i walę z różdżki
Cesarz_Polski
z youtu.be
  • 9

Komentarze (124)

najlepsze

OkruszekBojowy
OkruszekBojowy
02.04.2026, 19:59:36 via Wykop
  • 213
Kto chodził do kafejki, pograć w csa i d2, palec pod budkę!
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

roman999
roman999
roman999
02.04.2026, 21:17:41 via Wykop
  • 24
@OkruszekBojowy: Jeszcze medal od honor na lanie i tibia ehh.
  • Odpowiedz
lucky_cookie
lucky_cookie
lucky_cookie
02.04.2026, 22:09:02 via iOS
  • 53
@Porzeczkowewino: bzdura, razem z kolegami pomimo, że mieliśmy już wszyscy „stałe” łącze chodziliśmy nadal do kafejek. Tu nie chodziło o samo granie, a spędzanie ze sobą czasu.
  • Odpowiedz
Bercik_Van_Fafaq
Bercik_Van_Fafaq
03.04.2026, 00:06:35 via Android
  • 62
Wspaniałe to były czasy. Przychodziło się grać w MOH:AA, Quake 3, Warcrafta 3, Battlefield 1942, CS 1.6, później w CS Source. Do tego MU Online i inne podobne tytuły. Pamiętam jak w moim mieście przy weekendzie kafejki robiły "nocki". Chyba za 10 zł siedziało się całą noc. Przed wejściem zamawiało się pizzę, do tego butla coli z biedronki i więcej do szczęścia nic nie było trzeba.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Khon
Khon
03.04.2026, 08:18:16 via iOS
  • 5
@Bercik_Van_Fafaq: ja to zaczynałem od warcrafta 2:) a potem przesiadka na starcrafta i pochłonęło niczym galaktyka kurvix
  • Odpowiedz
maciej-kozien
maciej-kozien
03.04.2026, 20:17:28 via Wykop
  • 1
@Khon: dokładnie, jak SC wyszedł to nie grałem w nic innego przez 3 lata.
  • Odpowiedz
kutasoglu
kutasoglu
kutasoglu
02.04.2026, 22:12:53 via Wykop
  • 61
Ja ze wsi jestem, nie mieliśmy kafejek, graliśmy w hirosły gorące krzesła.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

patryk-wuwuw
patryk-wuwuw
03.04.2026, 03:23:52 via Wykop
  • 12
@kutasoglu: Ja jestem z miasta, ale częściej robiłem kamehame pod zardzewiałym trzepakiem, niż siedzialem w kafejkach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
SzumlewiczLover
SzumlewiczLover
SzumlewiczLover
03.04.2026, 05:16:45 via Wykop
  • 6
@kutasoglu: plonace posladki
  • Odpowiedz
Valorcrest
Valorcrest
03.04.2026, 02:59:43 via Wykop
  • 29
Chodziłem do kafejki do momentu aż ktoś na komputery wrzucił keyloggera i okroił mnie z plate seta w Tibii
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Szczuroskoczek_
Szczuroskoczek_
03.04.2026, 05:46:14 via Wykop
  • 29
@Valorcrest: ale plus tego był taki, że gra w Tibię uczyła życia. Ja do dziś pamiętam jak sprzedawałem Knight armor i gościu mi powiedział to położ na ziemię a ja położe kasę ( ͡° ᴥ ͡°)
  • Odpowiedz
irenicus30
irenicus30
irenicus30
03.04.2026, 08:32:52 via Wykop
  • -6
@Szczuroskoczek_: obecnosc keyloggerow to niedoskonalosci technicznie, jesli chodzi o scamy to ofiarami oszustwa na wnuczka czy innych wyludzen najczesciej padaja osoby starsze a wiedzy o zyciu im odmowic nie mozna o co innego chyba chodzi
  • Odpowiedz
slums
slums
slums
02.04.2026, 22:16:09 via Wykop
  • 19
Każdy ma inne wspomnienia tego czasu zgaduje.
Mimo, że też "moje" czasy przypadały niby na peak świetności kafejek to po prawdzie jak pamiętam to w mojej średniej miejscowości wcale nie miały takiego brania.

Pamiętam, że ogólnie było kilka w mieście tak od 2002 może 2001 i ostatnie wymarły chyba przed 2006 ale bardzo krótko miały u mnie czas "pełnego obłożenia", za to długo trwał okress "wymierania" i ostatecznie przez ostatnie może dwa lata w
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

maciej-kozien
maciej-kozien
03.04.2026, 20:18:46 via Wykop
  • 0
@slums: peak cafejek to była końcówka lat 90. Potem już zaczynały umierać. Jak wtedy nie miałeś tak z 15 lat, to raczej Ci to omineło.
  • Odpowiedz
slums
slums
slums
03.04.2026, 20:36:03 via Wykop
  • 0
@maciej-kozien:
Może w (naj)większych miastach, w mojej podłódzkiej średniawce one nawet nie zaczęły istnieć przed 2001.
  • Odpowiedz
obszarnik
obszarnik
02.04.2026, 23:57:34 via Wykop
  • 15
Spojrzałem na mapę google czy nadal istnieje kafejka w mieście w którym studiowałem, niestety nie, ostatnie opinie sprzed 3 lat. Trafiłem tam kiedyś przypadkiem, potrzebując wydrukować coś szybko. Atmosfera w tym miejscu mnie oczarowała. Do tamtej pory korzystałem z komputerów na uczelni, gdzie nie należało to do przyjemnych czynności, pokój był wystroju szpitalnego, bardzo jasne światło, był hałas, itd. W kafejce z ciepłą, przytulną kolorystyką, praca była naprawdę przyjemna, nie brakowało takich
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

obszarnik
obszarnik
03.04.2026, 00:17:04 via Wykop
  • 4
@wkplogin: nie, do grania a gry to miałem wtedy w domu komputer z internetem. Koleś.
  • Odpowiedz
obszarnik
obszarnik
03.04.2026, 00:24:09 via Wykop
  • 8
@wkplogin: nie otwieraj kolejnej flaszki stary bucu
  • Odpowiedz
gl0wa
gl0wa
02.04.2026, 23:11:08 via Wykop
  • 14
z kafejkami to mnie się kojarzy prosiak #pdk
gl0wa - z kafejkami to mnie się kojarzy prosiak #pdk

źródło: prosiak04

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

shyha
shyha
03.04.2026, 00:52:21 via Wykop
  • 0
@gl0wa: pamiętam, jak tym trollowało się ludzi. Śmiechom nie było końca ;)
  • Odpowiedz
P-v-E
P-v-E
03.04.2026, 06:22:09 via Wykop
  • 3
@gl0wa:
P-v-E - @gl0wa:

źródło: 3de6b6d0-1ed8-4d7a-b716-078ff1d922d1

Pobierz
  • Odpowiedz
hellfirehe
hellfirehe
03.04.2026, 00:10:48 via Wykop
  • 9
Ja to jednak pamiętam jakoś wcześniej.
Kafejki internetowe to był hit tak 1996-1998 kiedy pamiętam że koszt był porównywalny z ceną połączenia z 0202122 a jakość stałego łącza kafejki nieporównywalnie lepsza.

Do tego możliwość grania po LAN z minimalnymi opóźnieniami plus tanie opcje dla bywalców na nocki (czesto z własnym sprzętem).

Tak od roku 2000 stałe łącza stały się dostępne może nie dla każdego, ale jak grzyby po deszczu powstawały "trzepakowe" sieci komputerowe gdzie
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wkplogin
wkplogin
wkplogin
03.04.2026, 00:49:11 via Wykop
  • 0
@hellfirehe: Dokładnie, piękne czasy. A jeszcze się nierzadko trochę wcześniej, albo i potem żeby dołączyć jak na nieodpowiedniej oście mieszkałeś, kompy się woziło po mieście żeby współnie zbudować LAN na parę tygodni wakacji i u kumpla siedzieć stadem. To były rozgrywki!

A ile razy kabel nie łapie, zarabiać, coś nie działa, weźcie to w końcu skonfigurujcie idioci a nie p--o pijecie. Quake 3 ogarniał sieć sam bez żadnego sensownego konfigu
  • Odpowiedz
woocash_0
woocash_0
03.04.2026, 20:57:01 via Wykop
  • 0
@hellfirehe: jestem rocznik 87 i dokladnie tak bylo. Najpierw SDI, a potem Neostrada czesto na kilka mieszkan w bloku, po kablu
  • Odpowiedz
Makavlani
Makavlani
03.04.2026, 07:17:50 via Wykop
  • 8
To był chyba…..najlepszy czas mojego życia
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

shyha
shyha
03.04.2026, 00:54:51 via Wykop
  • 7
Pamiętam jak chodziło się na wagary, aby popykać po sieci w AvP, Q3 a potem ET.
To była jedyna szansa czasami, aby przy szybszym łączu cokolwiek na spokojnie wyszukać w sieci (0202122 przypominam, że blokowało linię i kosztowało fortunę + pasek na dupie).
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

janusz-lece
janusz-lece
03.04.2026, 08:09:39 via Wykop
  • 0
Pamiętam jak chodziło się na wagary


@shyha: dokladnie! siedzialo sie na czatach, pozniej gg weszlo :)
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3110
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2468
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2424
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2045
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1806
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #komputery
  • #pytanie
  • #informatyka
  • #technologia
  • #ciekawostki
  • #kiciochpyta
  • #youtube
  • #swiatlowod
  • #internetmobilny
  • #polska
  • #orange
  • #heheszki
  • #router
  • #socialmedia
  • #siecikomputerowe

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking