@NetworkCartoon: dodaj do tego, że w takich miastach często mieszkania to są tańsze o 2-3 tysiące za metr niż w jakimś Poznaniu albo Wrocławiu,a rynek pracy to j-----e u janusza za 4k netto z premiami
@Victor_Manzon: Może na parę lat, bo potem taki emeryt nie jest w stanie już jeździć autem, a komunikacji publicznej tam w praktyce nie ma. Brak również lekarzy specjalistów, do których emeryci chodzą nonstop.
Chętnie kupie dom na prowincji. Ale nie PRL kostke za 700k tylko cena ma być adekwatna do tego co oferuje wieś. Inaczej nie ma się co dziwić, że młody woli miasto wojewódzkie.
Powtarzam i będę powtarzać. Dawny podział administracyjny sprzyjał zrównoważonemu rozwojowi a dziś miasta wojewódzkie funkcjonują jak czarne dziury, które zasysają potencjał kapitałowo-ludzki z reszty obszaru danego województwa
@jajcek: uja sie znasz. akurat jestem z takiego miasta co bylo kiedys wojewodzkie i wiem jak wygladala degradacja miasta. Zaczelo sie od wciskania kitu ze bedzie jak na zachodzie miasta wojewodzkie beda dbaly o pozostale w regionie a skonczylo sie tak, ze praktycznie od razu zaczeto przenosic wszystkie isntytucje panstwoe, pozniej firmy jak np telekomunikacja. W pewnym momencie bywalo tak ze miasto wojewodzkie wstrzymywalo dodatcje do budrzetow miast powiatowych zeby
To i tak jest nic. W pierwszej połowie XX Wieku z wiosek zniknęło około 90% mieszkańców w porównaniu z końcem XIX Wieku. To dopiero była katastrofa dla "prowincji". Powstały na to miejsce miasta zamieszkałe przez miliony ludzi. Prawdziwy dramat!
ale to przez 30 lat nie zrobiono alternatywy do etatu, czyli działalności bez zus dla jednoosobowej działalności gospodarczej, będąc samozatrudnionym. Zrobiono tylko krętaczom na b2b z jedną fakturką :D ale kuźwa prawdziwym małym firmom dopierdzielają.
Zus jest liczony procentowo OD ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!!!!!!! i co roku jest podwyższany. Weź wystartuj z lokalnym biznesem i zbierz 2500 zł miesięcznie i to bez lokalu i jego kosztów. Jak na wioskach i w powiatowych może być
@PanieAreczku: przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Co twoje pierwsze zdanie ma do mojego tekstu? Co z tego, ze będziesz miał ten sklep- jak będziesz sprzedawał drobnicę za 50-200 zł (zysk)? Musiałbyś mieć OD RAZU 15-50 stałych klientów CO MIESIĄC aby tylko na zus i skałkę zarobić. Drugie tyle klientów, żeby zarobić odpowiednik minimalnej... a nawet i nie xd
Sam otworzyć działalności nie mogę, bawię się w NDG od kilku lat
ale to przez 30 lat nie zrobiono alternatywy do etatu, czyli działalności bez zus dla jednoosobowej działalności gospodarczej,
@smallboobslover: Brakuje czegoś takiego dla ludzi którzy chcą sobie dorobić, albo prowadzą naprawdę małe biznesy. Czyli niewielkie dochody (niech sobie będzie jakiś próg, powiedzmy poziom płacy minimalnej na miesiąc), do tego liniowy zus, zwolnienie z vatu, prosta księgowość do ogarnięcia samodzielnie i rozliczenie kwartalne. Masz lepszy miesiąc? płacisz więcej zusu, masz dość
@kommie: Świetny przykład dobrałeś. Średnia wieku niższa niż w kraju, liczba ludności zbliżona od blisko 30 lat, wskaźniki dzietności lepsze niż w kraju, bliskość Zakopanego więc i z atrakcjami nie jest najgorzej... https://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czarny_Dunajec Chciałbym, żeby każda gmina na prowincji miała takie staty jak Czarny Dunajec! xD
Biorąc po uwagę demografię to powinniśmy zacząć prowincję zacząć zwijać systemowo i konsolidować starzejące się społeczeństwo w dużych ośrodkach miejskich gdzie będzie łatwiej i taniej zadbać o tych wszystkich staruszków i zapewnić im infrastrukturę. Tymczasem my na siłę pchamy pieniądze w kanalizację, gazociągi czy asfalt na wsiach, które będą się wyludniać, a utrzymanie kilometrów infrastruktury będzie kosztować dużo więcej niż w miastach.
Ale do czego ludzie maja wracac? Do bezrobocia i r---------h kostek postprl z niejasnym stanem prawnym za 600 000 zl? XDDDD
Przeciez im wieksza dziura, tym bardziej "siedlisko" i cena odklejona.
Jak mam wybor miedzy mieszkaniem w np. Wroclawiu, a r-------a rudera w tej samej cenie gdzies 20 km od Walbrzycha, ale za to na ogloszeniu bylo napisane "siedlisko". No to k---a wybieram Wroclaw. Dywaguje, ze 90% ludzi wybierze podobnie, a 10%
@xDchybazciebie: Dobre ceny nieruchomości w miastach powiatowych i wioskach mogłyby zachęcać kupców nawet kosztem częstszych dojazdów ale niestety te ceny są straszne. PRLowa kostka z obśrupaną elewacją, ostatnim remontem w 2008 roku i aluminiowymi przewodami w ścianach to koszt 650 000zł. Jak człowiek by chciał kupić coś tańszego to do kostki za 500 000zł ciężko się na start wprowadzić bo w środku lata 90-te Więc dzieje się tak jak napisałeś.
"Polska doświadcza głębokiego kryzysu demograficznego, wyludniając się w rekordowym tempie. Na koniec 2025 roku liczba ludności spadła do ok. 37,33 mln, o 157 tys. mniej niż rok wcześniej. Prognozy GUS są alarmujące: w 2060 roku populacja może spaść do 28,4 mln, a w 2080 r. nawet o 10 mln. Główną przyczyną jest bardzo niska dzietność" Prowincja zawsze sie wyludniała geniusze ale kiedyś była wysoka dzietność i to sie jakoś trzymało cała Polska
Komentarze (155)
najlepsze
Wszystkie okoliczne Janusze się znają, więc jak podpadniesz jednemu, to nie masz tam czego szukać.
Wszędzie daleko, nawet durnego kebsa w dostawie nie zamówisz.
Egzystencja w takim miejscu to śmierć za życia.
źródło: 1000020698
Pobierzźródło: 9858
Pobierz@mikolaj-von-ventzlowski: wielkości Oleśnicy (35k) to on mógł być.... ale w 1835 według tego wykresu... tochę duże to "przed wojną" ;)
Zus jest liczony procentowo OD ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!!!!!!! i co roku jest podwyższany. Weź wystartuj z lokalnym biznesem i zbierz 2500 zł miesięcznie i to bez lokalu i jego kosztów. Jak na wioskach i w powiatowych może być
Co z tego, ze będziesz miał ten sklep- jak będziesz sprzedawał drobnicę za 50-200 zł (zysk)? Musiałbyś mieć OD RAZU 15-50 stałych klientów CO MIESIĄC aby tylko na zus i skałkę zarobić. Drugie tyle klientów, żeby zarobić odpowiednik minimalnej... a nawet i nie xd
Sam otworzyć działalności nie mogę, bawię się w NDG od kilku lat
@smallboobslover: Brakuje czegoś takiego dla ludzi którzy chcą sobie dorobić, albo prowadzą naprawdę małe biznesy. Czyli niewielkie dochody (niech sobie będzie jakiś próg, powiedzmy poziom płacy minimalnej na miesiąc), do tego liniowy zus, zwolnienie z vatu, prosta księgowość do ogarnięcia samodzielnie i rozliczenie kwartalne. Masz lepszy miesiąc? płacisz więcej zusu, masz dość
źródło: 6ed45b418f7382a2c31e29390d1290376fbba0562f421c5a1f3da2f55e555e7a
Pobierzhttps://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czarny_Dunajec
Chciałbym, żeby każda gmina na prowincji miała takie staty jak Czarny Dunajec! xD
Przeciez im wieksza dziura, tym bardziej "siedlisko" i cena odklejona.
Jak mam wybor miedzy mieszkaniem w np. Wroclawiu, a r-------a rudera w tej samej cenie gdzies 20 km od Walbrzycha, ale za to na ogloszeniu bylo napisane "siedlisko". No to k---a wybieram Wroclaw. Dywaguje, ze 90% ludzi wybierze podobnie, a 10%
PRLowa kostka z obśrupaną elewacją, ostatnim remontem w 2008 roku i aluminiowymi przewodami w ścianach to koszt 650 000zł. Jak człowiek by chciał kupić coś tańszego to do kostki za 500 000zł ciężko się na start wprowadzić bo w środku lata 90-te
Więc dzieje się tak jak napisałeś.
Prowincja zawsze sie wyludniała geniusze ale kiedyś była wysoka dzietność i to sie jakoś trzymało cała Polska