Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko133
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

359

Tak umiera polska prowincja. W 25 lat zniknęło nawet 25 proc. mieszkańców

Z obszarów peryferyjnych emigruje aż 30 procent mieszkańców.

SilesianPill
SilesianPill
z
innpoland.pl
dodany: 16.03.2026, 19:31:19
  • #
    demografia
  • #
    nieruchomosci
  • #
    polska
  • #
    pracbaza
  • #
    ekonomia
  • #
    ciekawostki
  • 155
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (155)

najlepsze

NetworkCartoon
NetworkCartoon
16.03.2026, 20:01:50 via Android
  • 245
Nic dziwnego. W takich miejscach są dwie opcje: praca na gospodarce albo w kołchozie, gdzie Janusz zwolni za pierwsze l4.

Wszystkie okoliczne Janusze się znają, więc jak podpadniesz jednemu, to nie masz tam czego szukać.

Wszędzie daleko, nawet durnego kebsa w dostawie nie zamówisz.

Egzystencja w takim miejscu to śmierć za życia.
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

CrytekPL
CrytekPL
CrytekPL
17.03.2026, 06:51:32 via Wykop
  • 82
@NetworkCartoon: dodaj do tego, że w takich miastach często mieszkania to są tańsze o 2-3 tysiące za metr niż w jakimś Poznaniu albo Wrocławiu,a rynek pracy to j-----e u janusza za 4k netto z premiami
  • Odpowiedz
NetworkCartoon
NetworkCartoon
17.03.2026, 12:50:00 via Android
  • 62
@Victor_Manzon: Może na parę lat, bo potem taki emeryt nie jest w stanie już jeździć autem, a komunikacji publicznej tam w praktyce nie ma. Brak również lekarzy specjalistów, do których emeryci chodzą nonstop.
  • Odpowiedz
dsomgi00
dsomgi00
16.03.2026, 19:38:21 via Wykop
  • 93
Chętnie kupie dom na prowincji. Ale nie PRL kostke za 700k tylko cena ma być adekwatna do tego co oferuje wieś. Inaczej nie ma się co dziwić, że młody woli miasto wojewódzkie.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

masta-fix
masta-fix
masta-fix
16.03.2026, 21:39:34 via Android
  • 54
@Chris_Karczynski: młodzi to nie bardzo mają wybór.
  • Odpowiedz
Pokaczu
Pokaczu
Pokaczu
17.03.2026, 18:18:14 via Android
  • 45
@witos: Koszty poniesione przez osobę budującą nikogo nie interesują. Liczą się realia. A realia są takie jakie opisane w artykule.
  • Odpowiedz
vanschout
vanschout
17.03.2026, 17:41:51 via Wykop
  • 60
Powtarzam i będę powtarzać. Dawny podział administracyjny sprzyjał zrównoważonemu rozwojowi a dziś miasta wojewódzkie funkcjonują jak czarne dziury, które zasysają potencjał kapitałowo-ludzki z reszty obszaru danego województwa
vanschout - Powtarzam i będę powtarzać. Dawny podział administracyjny sprzyjał zrówno...

źródło: 1000020698

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jajcek
jajcek
17.03.2026, 17:49:20 via Android
  • 40
@vanschout: Taaa zrównoważony rozwój poprzez rozrost masy urzędniczej bo tylko taki byłby efekt.
  • Odpowiedz
malkontent2023
malkontent2023
malkontent2023
17.03.2026, 18:26:42 via Wykop
  • 57
@jajcek: uja sie znasz. akurat jestem z takiego miasta co bylo kiedys wojewodzkie i wiem jak wygladala degradacja miasta. Zaczelo sie od wciskania kitu ze bedzie jak na zachodzie miasta wojewodzkie beda dbaly o pozostale w regionie a skonczylo sie tak, ze praktycznie od razu zaczeto przenosic wszystkie isntytucje panstwoe, pozniej firmy jak np telekomunikacja. W pewnym momencie bywalo tak ze miasto wojewodzkie wstrzymywalo dodatcje do budrzetow miast powiatowych zeby
  • Odpowiedz
tenloginnieistnieje
tenloginnieistnieje
tenloginnieistnieje
16.03.2026, 19:41:24 via Wykop
  • 56
To i tak jest nic. W pierwszej połowie XX Wieku z wiosek zniknęło około 90% mieszkańców w porównaniu z końcem XIX Wieku. To dopiero była katastrofa dla "prowincji". Powstały na to miejsce miasta zamieszkałe przez miliony ludzi. Prawdziwy dramat!
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mikolaj-von-ventzlowski
mikolaj-von-ventzlowski
17.03.2026, 09:59:34 via Wykop
  • 18
@tenloginnieistnieje: Wystarczy popatrzeć na Kraków który kończył jak bardzo rozrósł się Kraków po wojnie który przedtem był wielkości Oleśnicy
mikolaj-von-ventzlowski - @tenloginnieistnieje: Wystarczy popatrzeć na Kraków który k...

źródło: 9858

Pobierz
  • Odpowiedz
Ligniperdus
Ligniperdus
17.03.2026, 20:30:15 via Wykop
  • 3
Kraków po wojnie który przedtem był wielkości Oleśnicy


@mikolaj-von-ventzlowski: wielkości Oleśnicy (35k) to on mógł być.... ale w 1835 według tego wykresu... tochę duże to "przed wojną" ;)
  • Odpowiedz
smallboobslover
smallboobslover
17.03.2026, 18:39:32 via Wykop
  • 36
ale to przez 30 lat nie zrobiono alternatywy do etatu, czyli działalności bez zus dla jednoosobowej działalności gospodarczej, będąc samozatrudnionym. Zrobiono tylko krętaczom na b2b z jedną fakturką :D ale kuźwa prawdziwym małym firmom dopierdzielają.

Zus jest liczony procentowo OD ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!!!!!!! i co roku jest podwyższany. Weź wystartuj z lokalnym biznesem i zbierz 2500 zł miesięcznie i to bez lokalu i jego kosztów. Jak na wioskach i w powiatowych może być
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

smallboobslover
smallboobslover
17.03.2026, 18:49:07 via Wykop
  • 5
@PanieAreczku: przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Co twoje pierwsze zdanie ma do mojego tekstu?
Co z tego, ze będziesz miał ten sklep- jak będziesz sprzedawał drobnicę za 50-200 zł (zysk)? Musiałbyś mieć OD RAZU 15-50 stałych klientów CO MIESIĄC aby tylko na zus i skałkę zarobić. Drugie tyle klientów, żeby zarobić odpowiednik minimalnej... a nawet i nie xd

Sam otworzyć działalności nie mogę, bawię się w NDG od kilku lat
  • Odpowiedz
mocoloco
mocoloco
mocoloco
17.03.2026, 21:24:02 via Wykop
  • 4
ale to przez 30 lat nie zrobiono alternatywy do etatu, czyli działalności bez zus dla jednoosobowej działalności gospodarczej,


@smallboobslover: Brakuje czegoś takiego dla ludzi którzy chcą sobie dorobić, albo prowadzą naprawdę małe biznesy. Czyli niewielkie dochody (niech sobie będzie jakiś próg, powiedzmy poziom płacy minimalnej na miesiąc), do tego liniowy zus, zwolnienie z vatu, prosta księgowość do ogarnięcia samodzielnie i rozliczenie kwartalne. Masz lepszy miesiąc? płacisz więcej zusu, masz dość
  • Odpowiedz
kommie
kommie
17.03.2026, 08:57:56 via Wykop
  • 20
Kto chce mieszkać w Ciemnogrodzie?
kommie - Kto chce mieszkać w Ciemnogrodzie?

źródło: 6ed45b418f7382a2c31e29390d1290376fbba0562f421c5a1f3da2f55e555e7a

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

plackojad
plackojad
17.03.2026, 18:45:22 via Wykop
  • -5
@kommie: Świetny przykład dobrałeś. Średnia wieku niższa niż w kraju, liczba ludności zbliżona od blisko 30 lat, wskaźniki dzietności lepsze niż w kraju, bliskość Zakopanego więc i z atrakcjami nie jest najgorzej...
https://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czarny_Dunajec
Chciałbym, żeby każda gmina na prowincji miała takie staty jak Czarny Dunajec! xD
  • Odpowiedz
mocten
mocten
16.03.2026, 20:32:54 via Wykop
  • 19
Wszyscy won, będę miał spokój wreszcie.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

sedros
sedros
17.03.2026, 18:22:40 via Wykop
  • 14
Biorąc po uwagę demografię to powinniśmy zacząć prowincję zacząć zwijać systemowo i konsolidować starzejące się społeczeństwo w dużych ośrodkach miejskich gdzie będzie łatwiej i taniej zadbać o tych wszystkich staruszków i zapewnić im infrastrukturę. Tymczasem my na siłę pchamy pieniądze w kanalizację, gazociągi czy asfalt na wsiach, które będą się wyludniać, a utrzymanie kilometrów infrastruktury będzie kosztować dużo więcej niż w miastach.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

elena-mary
elena-mary
17.03.2026, 21:07:01 via Wykop
  • 2
@sedros: już zaczeli
  • Odpowiedz
xDchybazciebie
xDchybazciebie
xDchybazciebie
17.03.2026, 22:29:44 via Android
  • 11
Ale do czego ludzie maja wracac? Do bezrobocia i r---------h kostek postprl z niejasnym stanem prawnym za 600 000 zl? XDDDD

Przeciez im wieksza dziura, tym bardziej "siedlisko" i cena odklejona.

Jak mam wybor miedzy mieszkaniem w np. Wroclawiu, a r-------a rudera w tej samej cenie gdzies 20 km od Walbrzycha, ale za to na ogloszeniu bylo napisane "siedlisko". No to k---a wybieram Wroclaw. Dywaguje, ze 90% ludzi wybierze podobnie, a 10%
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pawel_Jumper
Pawel_Jumper
18.03.2026, 09:43:04 via Wykop
  • 3
@xDchybazciebie: Dobre ceny nieruchomości w miastach powiatowych i wioskach mogłyby zachęcać kupców nawet kosztem częstszych dojazdów ale niestety te ceny są straszne.
PRLowa kostka z obśrupaną elewacją, ostatnim remontem w 2008 roku i aluminiowymi przewodami w ścianach to koszt 650 000zł. Jak człowiek by chciał kupić coś tańszego to do kostki za 500 000zł ciężko się na start wprowadzić bo w środku lata 90-te
Więc dzieje się tak jak napisałeś.
  • Odpowiedz
Moonlight20
Moonlight20
17.03.2026, 19:21:28 via Wykop
  • 9
"Polska doświadcza głębokiego kryzysu demograficznego, wyludniając się w rekordowym tempie. Na koniec 2025 roku liczba ludności spadła do ok. 37,33 mln, o 157 tys. mniej niż rok wcześniej. Prognozy GUS są alarmujące: w 2060 roku populacja może spaść do 28,4 mln, a w 2080 r. nawet o 10 mln. Główną przyczyną jest bardzo niska dzietność"
Prowincja zawsze sie wyludniała geniusze ale kiedyś była wysoka dzietność i to sie jakoś trzymało cała Polska
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3118
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2471
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2480
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2444
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2052
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #polska
  • #dzieci
  • #nieruchomosci
  • #zwiazki
  • #ekonomia
  • #rozowepaski
  • #gospodarka
  • #takaprawda
  • #spoleczenstwo
  • #logikarozowychpaskow
  • #ciekawostki
  • #antynatalizm
  • #p0lka
  • #dzietnosc
  • #przemyslenia

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking