Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko198
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

1672

"Latami po prostu przepłacaliśmy". Dlatego Chińskie samochody szturmują rynek.

"Latami po prostu przepłacaliśmy". Dlatego Chińskie samochody szturmują rynek.

Chińscy producenci wchodzą na nasz rynek z samochodami jakości nieodbiegającej od marek europejskich, ale znacznie od nich tańszymi. Wychodzi na to, że latami po prostu przepłacaliśmy - mówi money.pl Grzegorz Tracz, prezes firmy Vehis.

Dorodny_Wieprz
Dorodny_Wieprz
z
money.pl
dodany: 31.08.2025, 19:21:32
  • #
    samochody
  • #
    motoryzacja
  • #
    ekonomia
  • #
    europa
  • 628
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Ja tam wolę żyć w moim starym gruzie
DEMONzSZAFY
z youtu.be
  • 12
Chińczycy przejmują niemieckie firmy.
konto usunięte
z forsal.pl
  • -4

Komentarze (628)

najlepsze

ArnoldZboczek
ArnoldZboczek
31.08.2025, 20:17:05 via Wykop
  • 1168
Jak przepłaciliśmy? To nowy passat czy też skoda superb nie są warte po 200 tys zł? Ale przecież półprzewodników brakuje więc samochody muszą tyle kosztować i nigdy nie będą tańsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SepulkoZnawca
SepulkoZnawca
31.08.2025, 20:28:53 via iOS
  • 741
@ArnoldZboczek Jasne że są. I gniazdo zapalniczki w bagażniku jest warte 1500 netto. Serio. A już inny lakier niż biały też jest wart 5k. No bo przecież barwnik za darmo nie jest.
  • Odpowiedz
Opryskus69
Opryskus69
31.08.2025, 21:10:11 via Wykop
  • 289
@SepulkoZnawca: biały lakier też ma barwnik
  • Odpowiedz
Erk700
Erk700
31.08.2025, 21:09:16 via Wykop
  • 914
Plan jest prosty
1. Zaorać konkurencję w Europie
2. Europejczycy będą przepłacali, ale już nie europejskim firmom
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

zwirz
zwirz
31.08.2025, 21:24:36 via Wykop
  • 555
Zaorać konkurencję w Europie


@Erk700: Mają farta, bo żeby im ułatwić europejska konkurencja postanowiła zaorać się sama. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
sad-sadowski
sad-sadowski
01.09.2025, 04:54:10 via Wykop
  • 157
@Erk700: Wystarczy się cofnąć o kilka lat i przeczytajmy takie coś:

"Latami po prostu przepłacaliśmy". Dlatego Chińskie telefony szturmują rynek. Chińscy producenci wchodzą na nasz rynek z telefonami jakości nieodbiegającej od marek takich jak Apple czy Samsung, ale znacznie od nich tańszymi.


I zweryfikujmy sobie jak po tych kilku latach wygląda ten rynek. Gdzie te Xiaomi czy jakiś OnePlus nie odbiegający jakością w cenie połowy iPhone'a? Ale nadal "Xioami lepsze"
  • Odpowiedz
FrasierCrane
FrasierCrane
31.08.2025, 21:10:40 via Wykop
  • 488
Z tym nieodbieganiem jakością od europejskich to OPa poniosło, ale co do zasady racja. Ceny są absurdalne.
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

KaiserBrotchen
KaiserBrotchen
31.08.2025, 21:17:55 via Wykop
  • 418
@FrasierCrane: ceny są absurdalne, ale też nie ma co ukrywać, że chińczycy, jak to mają w zwyczaju, robią dumping. Ich firmy działają na wielkich dopłatach od swojego rządu, żeby w Europie sprzedawać jak najtaniej i przejąć rynek. A jak już pozbędą się konkurencji, to zaczną podnosić ceny i ostatecznie będzie gorzej niż jest teraz.
  • Odpowiedz
Tylow
Tylow
Tylow
31.08.2025, 21:26:51 via Wykop
  • 124
@FrasierCrane: Nasz rację, takich gniotów jakie wypuszczają ww, audi, BMW i mercedes już dawno nie widziałem. Jakoś materiałów i ilość taniego plastiku jest porażająca. Dodatkowo łączenia różnych elementów, podzespołów w jedno. Kolektor z przepustnicą i czujnikami jako jeden element cena jedyne 15 k.
  • Odpowiedz
yebiedienko
yebiedienko
31.08.2025, 21:12:14 via Android
  • 302
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

archi999
archi999
archi999
31.08.2025, 21:33:02 via Wykop
  • 90
@yebiedienko: na zachodzie ceny aut nie są niższe wiec to nie kwestii wartości pieniądza.
  • Odpowiedz
russo
russo
russo
31.08.2025, 22:05:59 via Wykop
  • 101
@yebiedienko: A co przeciętnego kowalskiego obchodzi czy Chiny przejmą rynek czy nie. Jest taniej i tyle. Niech se kraje EU też dotują i trzymają za ryj europejskich producentów. Żeby najtańsze auta były po 100k to jest przecież granda. Już pominę pakowanie coraz droższych elementów i bajerów tylko p oto żeby było drożej.
  • Odpowiedz
Dorodny_Wieprz
Dorodny_Wieprz
Autor
31.08.2025, 19:23:13 via Wykop
  • 164
Z tego względu zakładamy, że niskie ceny chińskich aut biorą się z kalkulacji, uwzględniających rzeczywiste koszty produkcji i odpowiednią marżę. Proszę zauważyć, co się zdarzyło na rynku motoryzacyjnym w czasie pandemii. Podaż spadła, bo łańcuchy dostaw zostały zaburzone. Co zrobili producenci? Wykorzystali to i podnieśli ceny w sposób całkowicie nieuzasadniony. Ofiarami tej praktyki byli indywidualni klienci, a także przedsiębiorcy.
Dorodny_Wieprz - >Z tego względu zakładamy, że niskie ceny chińskich aut biorą się z ...

źródło: image

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mleko3-2procent
mleko3-2procent
31.08.2025, 21:11:42 via Wykop
  • 104
@Dorodny_Wieprz: chiński rząd wpompował 230 miliardów dolarów w chińską motoryzację.
Do tego dopłaca do produkcji baterii
Dopłaca im do prądu
Ale też lokalne samorządy dopłacają. Nie mówiąc już o przymusowej pracy ujgurów.
Europa też musi niestety powinna dopłacać.
  • Odpowiedz
Ilythiiri
Ilythiiri
31.08.2025, 21:19:49 via Wykop
  • 24
chiński rząd wpompował 230 miliardów dolarów w chińską motoryzację.

Do tego dopłaca do produkcji baterii

Dopłaca im do prądu

Ale też lokalne samorządy dopłacają. Nie mówiąc już o przymusowej pracy ujgurów.

Europa też musi niestety powinna dopłacać.


@
  • Odpowiedz
Robson86pn
Robson86pn
31.08.2025, 21:13:19 via Wykop
  • 153
Daliśmy komunistom pieniądze i technologie, nadal dajemy im pieniądze. Ciekawe jak to się skończy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Aleale2
Aleale2
Aleale2
31.08.2025, 21:17:58 via Wykop
  • 6
@Robson86pn: wiadomo że źle
  • Odpowiedz
Arrrggh
Arrrggh
Arrrggh
01.09.2025, 09:07:45 via Wykop
  • 30
komunizm nie ma prawa się utrzymać i zaraz upada sam z siebie


@Karbostyryl: Komunizm w oryginalnym znaczeniu (kolektywizacja i wspólna własność) w Chinach upadł już dawno. Mają co prawda dyktaturę, która opowiada bajki o towarzyszu Mao - ale w gospodarce panuje coś bardzo przypominającego działanie UE. Co z tego, że mają dopłaty? U nas też nie ma pełnego kapitalizmu, od dawna sztucznie pompuje się niektóre branże. Tylko oni są inteligentniejsi
  • Odpowiedz
m.....1
m.....1
konto usunięte 31.08.2025, 22:52:49 via Wykop
  • 129
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jegertilbake
jegertilbake
01.09.2025, 01:27:09 via Wykop
  • 33
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
donadnrew
donadnrew
01.09.2025, 08:31:38 via Wykop
  • 36
@muflon331: Mam BMW z 2023 roku, kupione w styczniu 2024. Samochód po przejechaniu 60 tys km jeździ jakby miał z 200 tys. Kierownica zaczęła stukać, podwiezie jakieś takie rozjechane, jakby się miało rozpaść, ekrany zaczęły się wyłączać podczas jazdy, a na klapie od bagażnika zaczął mi lakier puchnąć xD
  • Odpowiedz
dos_badass
dos_badass
31.08.2025, 21:48:19 via Wykop
  • 80
Chińscy producenci wchodzą na nasz rynek z samochodami jakości nieodbiegającej od marek europejskich

aha xD

mówi money.pl Grzegorz Tracz, prezes firmy Vehis

aha ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eSUBA94
eSUBA94
01.09.2025, 06:03:50 via Wykop
  • 12
@dos_badass: money pl ostatnio pisze o wszystkim aby tylko pisać
  • Odpowiedz
dos_badass
dos_badass
01.09.2025, 06:23:51 via Wykop
  • 2
@eSUBA94: zauważyłem. ;)
  • Odpowiedz
Escalade
Escalade
31.08.2025, 22:12:24 via Wykop
  • 72
A prawda jak zawsze jest pośrodku. Z jednej strony producenci z innych krajów ruch**i klientów aż trzeszczało, po covidzie strasznie windując ceny, przy jakości co najwyżej takiej samej (jak nie niższej). Z drugiej Chińczycy są znani z tego, że lubią sprzedawać po kosztach, żeby wykończyć konkurencję, a potem zaczyna się wyciskanie cytryny.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jakub-dolega
jakub-dolega
01.09.2025, 05:46:36 via Wykop
  • 30
@Escalade: O nie nie. Producenci innych krajów przenosili masowo fabryki do Chin i liczyli na to, że głupi Chińczycy będą przez tysiąc lat stać przy ich taśmach.
  • Odpowiedz
Escalade
Escalade
01.09.2025, 08:51:42 via Wykop
  • 11
@jakub-dolega: Dokładnie tak. Tak samo jak chcieli załatać dziurę demograficzną emigrantami ale okazało się, że wolą szarpać socjal niż zapieprzać w fabrykach za pół darmo. A że w międzyczasie społeczeństwo drastycznie zmieniło poglądy na dyskryminację itd. to wywalenie ich czy zmiany co do przydzielania tego socjalu też już nie przejdą. Piękna pułapka chciwości.
  • Odpowiedz
thomcios
thomcios
31.08.2025, 22:35:43 via Wykop
  • 62
Mój kolega na zderzak do Omody czeka już 3 miesiąc (spotkanie ze zwierzyną), przyciski też już poprzecierane a ma auto od pół roku.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jegertilbake
jegertilbake
01.09.2025, 01:24:14 via Wykop
  • 54
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
thomcios
thomcios
01.09.2025, 01:34:32 via iOS
  • 20
@jegertilbake Mi tego nie mów. ;) Zaniedługo się okaże że przyciski to najmniejszy problem. Nie ma nic za darmo.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 12
  • Strona 1 z 12
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4325
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3200
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3101
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2669
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2367
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #motoryzacja
  • #carboners
  • #mechanikasamochodowa
  • #ciekawostki
  • #pytanie
  • #wykop
  • #polskiedrogi
  • #samochodyelektryczne
  • #heheszki
  • #bmw
  • #prawojazdy
  • #auta
  • #kiciochpyta
  • #polska
  • #kierowcy

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking