Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko136
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

462

W przestrzeń kosmiczną wciąż wysyła się sygnały, przed którymi ostrzegał Hawking

W przestrzeń kosmiczną wciąż wysyła się sygnały, przed którymi ostrzegał Hawking

Istnieją organizacje, które aktywnie próbują nawiązać kontakt z potencjalnymi obcymi cywilizacjami, wysyłając w kosmos silne sygnały radiowe. Działania te są prowadzone w kierunku egzoplanet, na których mogłoby istnieć życie. Przed takim postępowaniem ostrzegał jednak zmarły w 2018 roku słynny fizyk

android_com_pl
android_com_pl
z
android.com.pl
dodany: 31.07.2025, 11:54:59
  • #
    stephenhawking
  • #
    kosmos
  • #
    nauka
  • #
    fizyka
  • 291
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (4)

Have They Seen Us? | Space Time | PBS Digital Studios
vandalizmo
z youtu.be
  • 4
Najbliższe nam gwiazdy | Kosmonautyka.pl
yolantarutowicz
z kosmonautyka.pl
  • 0

Komentarze (291)

najlepsze

kwasiu23
kwasiu23
31.07.2025, 12:19:07 via Wykop
  • 739
Niech wysyłają sygnały, później się sprawdzi kto to (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

onelovee
onelovee
01.08.2025, 03:47:40 via Android
  • 79
@kwasiu23 później wprowadzą podatek od obcych ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
DelikatnyTwarog
DelikatnyTwarog
01.08.2025, 06:00:32 via Wykop
  • 81
@kwasiu23: Będą to istoty które szukają swojego miejsca na ziemi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
N.....k
N.....k
konto usunięte 31.07.2025, 12:01:49 via Wykop
  • 407
„Bądźcie cicho, bo was usłyszą!”
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

rabbbit83
rabbbit83
31.07.2025, 12:12:56 via Android
  • 77
@Naparstek Lub już nas usłyszeli i teraz żyjemy w matrixies( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Arkadian
Arkadian
01.08.2025, 06:01:05 via Wykop
  • 44
„Bądźcie cicho, bo was usłyszą!”


@Naparstek: Tam gdzie może być życie to min 100 tys lat świetlnych od nas.
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że jak to odbiorą i przelecą nam wpierdzielić to nas już dawno nie będzie
  • Odpowiedz
Tesseract
Tesseract
31.07.2025, 15:48:29 via Wykop
  • 185
36,400,000. To jest liczba inteligentnych cywilizacji, których możemy się spodziewać w naszej galaktyce- według słynnego równania Drake’a. Od ostatnich 78 lat wysyłamy w kosmos wszystko, co jest związane z naszą cywilizacją- nasze radio, naszą telewizję, naszą historię, nasze największe odkrycia. Wykrzykujemy swoją obecność co sił w płucach, zastanawiając się, czy jesteśmy sami we wszechświecie. 36 milionów potencjalnych cywilizacji, prawie wiek nasłuchiwań i nic. Jesteśmy jedyni.

Tak mi się wydawało jeszcze około 5 minut
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Grizzlycozjadaglizdy
Grizzlycozjadaglizdy
31.07.2025, 19:16:15 via Wykop
  • 74
według słynnego równania Drake’a


@Tesseract: Większość parametrów równania opiera się na czystych spekulacjach, a nie twardych danych. Nie wiemy jaka część planet rzeczywiście rozwija życie. Jeszcze mniej wiadomo o powstaniu inteligencji. Nie wiemy też jak długo może przetrwać cywilizacja technologiczna. To równanie można sobie w tyłek wsadzić, wyciągnąć i odczytać wynik.
W ludziach najgorsze jest to, że jak czegoś nie wiedzą to muszą sobie coś wymyślać, albo w coś wierzyć,
  • Odpowiedz
m4rciniak
m4rciniak
01.08.2025, 02:43:16 via Android
  • 104
@Grizzlycozjadaglizdy zią dyskutujesz z pastą
  • Odpowiedz
Arkass
Arkass
31.07.2025, 12:32:57 via Wykop
  • 109
IMO:
Hipoteza Ciemnego Lasu jest jednym z potencjalnych Wielkich Filtrów w Paradoksie Fermiego.

Ciemny Las to nasz kosmos w tej analogii. Jak jakieś zwierzątko wyje głośno w tym lesie, a jest słabym małym szczeniakiem, to przybiega drapieżnik i szczeniak wygrywa Nagrodę Darwina. Jak to mawiał pewien jedi: "Zawsze znajdzie się większa ryba".
Taki mechanizm ma swoje uzasadnienie: wyeliminować potencjalne zagrożenie, nim stanie się realnym zagrożeniem. Sąsiednia cywilizacja, nawet jak jest mniej zaawansowana od naszej,
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Latarenko
Latarenko
31.07.2025, 12:39:15 via Wykop
  • 187
@Arkass:
Latarenko - @Arkass:

źródło: obraz_2025-07-31_143912208

Pobierz
  • Odpowiedz
milo1000
milo1000
31.07.2025, 14:29:39 via Wykop
  • 25
@Arkass: Albo wszystko to co napisałeś to bzdury.
  • Odpowiedz
enron
enron
enron
01.08.2025, 04:30:10 via Wykop
  • 96
Wielkie panikowanie o nic.
Nadajemy sygnały, które przeszły w najlepszym wypadku 2% rozpiętości Drogi Mlecznej. Za kilkadziesiąt tysięcy lat dopiero ją opuszczą - w najlepszym przypadku do kogoś dotrą za tysiące/dziesiątki tysięcy lat, gdy będziemy zupełnie inną cywilizacją niż obecnie (o ile w ogóle będziemy). Już nie mówiąc o tym, że przypadkowe wykrycie tak skrajnie słabych sygnałów i odróżnienie ich od promieniowania tła jest praktycznie niewykonalne. Nawet po wykryciu trzeba by wymyślić jak
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

arcxa
arcxa
01.08.2025, 06:40:01 via Wykop
  • 10
@enron: kosmici usłyszą nasze wczesne uga buga, przylecą nam w--------c i zastana taka ludzkość

arcxa - @enron: kosmici usłyszą nasze wczesne uga buga, przylecą nam w--------c i zas...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
xistobal
xistobal
xistobal
01.08.2025, 11:22:02 via Wykop
  • 6
@enron: Trochę nie ogarniasz rozwoju. Taka cywilizacja znacznie bardziej rozwinięta niż nasza, będzie rozprzestrzeniona na więcej niż jednej planecie, będzie wysyłać dużo dalej swoje sondy i będzie miała wielokrotnie lepszy sprzęt do wykrywania.
Zwłaszcza taka najgroźniejsza, która jest nastawiona na podbijanie innych cywilizacji i aktywnie ich szuka.
Wyobraź sobie zderzenie naszej cywilizacji z ludzką, zaawansowaną o powiedzmy 500 lat.
  • Odpowiedz
NaczelnyWoody
NaczelnyWoody
31.07.2025, 12:12:08 via Wykop
  • 77
Przecież jakakolwiek pozaziemska cywilizacja, która byłaby zdolna do podróży międzygwiezdnej i tak będzie miała technologię do tego, by samodzielnie wykryć naszą obecność xD
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Arkass
Arkass
31.07.2025, 18:10:16 via Wykop
  • 38
Przecież jakakolwiek pozaziemska cywilizacja, która byłaby zdolna do podróży międzygwiezdnej i tak będzie miała technologię do tego, by samodzielnie wykryć naszą obecność xD


@NaczelnyWoody: IMO:
Dopiero od jakiś 100 lat emitujemy fale radiowe, które mogą zostać wykryte gdzieś w kosmosie, co daje mniej więcej takie pokrycie w naszej galaktyce, jak na obrazku.
Gdyby wziąć pod uwagę przemysł oparty na maszynie parowej, to mielibyśmy około 200 lat, czyli średnica zauważalności naszej działalności przemysłowej byłaby
@Arkass +118
IMO:
Hipoteza Ciemnego Lasu jest jednym z potencjalnych Wielkich Filtrów w Paradoksie Fermiego.

Ciemny Las to nasz kosmos w tej analogii. Jak jakieś zwierzątko wyje głośno w tym lesie, a jest słabym małym szczeniakiem, to przybiega drapieżnik i szczeniak wygrywa Nagrodę Darwina. Jak to mawiał pewien jedi: "Zawsze znajdzie się
więcej
Arkass - >Przecież jakakolwiek pozaziemska cywilizacja, która byłaby zdolna do podróż...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
Arkass
Arkass
31.07.2025, 19:09:06 via Wykop
  • 16
to że nie wiedzą jest mało pocieszające, jeśli jest mocno prawdopodobne że jak się dowiedzą będą wyższą cywilizacją od naszej. To jak mogą nas zniszczyć może nie mieścić się nam w ogóle w glowie, może zrobią to za pomocą urzadsenia z innego wymiaru. Bardzo fajnie takie rozkminy opisane są w "Problem trzech cial"


@maciejoxs: IMO:
Może za dekadę wejdziemy w Technologiczną Osobliwość, i będziemy wtedy posiadać ASI (ogólna/silna superinteligencja AI)
Arkass - > to że nie wiedzą jest mało pocieszające, jeśli jest mocno prawdopodobne że...
  • Odpowiedz
AlbertWesker
AlbertWesker
31.07.2025, 12:48:07 via Wykop
  • 44
Ktokolwiek wszedł w linka przed skomentowaniem? Jest błąd 404.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

teh_m
teh_m
01.08.2025, 04:40:02 via Wykop
  • 38
@AlbertWesker:
teh_m - @AlbertWesker:

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
CipakKrulRzycia
CipakKrulRzycia
01.08.2025, 06:58:40 via Wykop
  • 1
@AlbertWesker:
CipakKrulRzycia - @AlbertWesker:

źródło: IMG_20250801_085726

Pobierz
  • Odpowiedz
JanMocny
JanMocny
JanMocny
01.08.2025, 02:17:39 via Wykop
  • 31
Założenie, że inna cywilizacja jest na tym samym poziomie jest błędne. Jak na niższym, to nie odpowie, jak na wyższym, to jesteśmy dla niej robakami. A może już jesteśmy kontrolowani przez cywilizację na wyższym poziomie, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy? Pomijając fakt, ze inna cywilizacja może chcieć nas unicestwić.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bartqui
bartqui
bartqui
01.08.2025, 04:51:36 via Wykop
  • 13
@JanMocny: to wtedy przyleci ufo i zakręci korbą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
PoteznyMajkel
PoteznyMajkel
PoteznyMajkel
01.08.2025, 17:24:16 via Android
  • 1
@JanMocny nie no jak jest na wyższym to już jacyś naukowcy typu naszych antropologów kulturowych prowadzą badania obserwując nas jest sporo ludzi zajmującymi badaniami robali to czemu rozwinięci kosmici nie mieliby badać nas
  • Odpowiedz
d.....e
konto usunięte 01.08.2025, 03:42:17 via Android
  • 29
Wpuśćcie ich wszystkich, kim są ustali się później. Od czego macie służby?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

okoboji
okoboji
31.07.2025, 15:31:16 via Wykop
  • 28
Ciekawe co by powiedział o wysłaniu w kosmos misji naukowej w postaci jedzenia pieroga z zasmażaną kapstukom filozofowaną czy jak się to tam nazywa
okoboji - Ciekawe co by powiedział o wysłaniu w kosmos misji naukowej w postaci jedze...

źródło: Zrzut ekranu 2025-07-29 o 11.46.10

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

straszny_cham
straszny_cham
01.08.2025, 06:33:55 via Wykop
  • 3
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
auto-bot
auto-bot
auto-bot
01.08.2025, 08:45:56 via Wykop
  • 1
Ciekawe co by powiedział o wysłaniu w kosmos misji naukowej w postaci jedzenia pieroga


@okoboji: Pomyśleliby: "Ja pierdziele. Oni już wszystko zbadali. Nie mamy szans"
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 8
  • Strona 1 z 8
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3118
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2549
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2480
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2481
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2052
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #kosmos
  • #kino
  • #nauka
  • #humorobrazkowy
  • #czarnedziury
  • #przemyslenia
  • #doctorwho
  • #monthypython
  • #youtube
  • #sztucznainteligencja
  • #pdk

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking