System podatkowy może nie musi być mały, ale zdecydowanie powinien być przejrzysty by człowiek z podstawowym wykształceniem mógł się odnaleźć. Dlaczego jedną stawka podatkowa nie może być na wszystko?
@8kiwi: Bo produkty i usługi mają różne marże, różne poziomy luksusowosci/podstawowosci i różną wielkość sprzedaży. Bo lepiej zeby o nizszy podatek tansza byla zywnosc i ubrania, a nie jachty, wille i baseny. I dziesiątki innych tego typu czynników... Swiat nie jest czarno-biały jak twierdzą szury i doktrynerzy w rodzaju korwina. Odpowiedz sobie też choćby na pytanie, czy 5 minut przed wojną powinno być 23% VAT na drony i baterie do
@Marek_B: dlaczego ma być jakiś VAT? Co mi robi różnicę tymczasowy 23%, 8%, czy 100% jeśli coś jest tanie jak barszcz? Skąd te liczby, gdzie modele, symulacje którymi dobrali te parametry? Jeśli twoje plany na wypadek wojny obracają się wokół pozyskiwania dronów na rynku komercyjnym, to coś poszło nie tak w trakcie planowania.
Ale jak jest auto w trybie mieszanym to przecież każdą fakturę daje się do księgowości lecz odlicza z niej tylko część (vat bądź vat i pit w koszty, w zależności czy ktoś jest na ryczałcie czy np. na liniowce). O czym oni gadają 🫣
Każdy niech będzie na działalności gospodarczej, tylko niech Państwo narzuca wzory podstawowych umów i gdy ktoś pełni rolę typowego pracownika to pracodawca niech mu zapewnia bhp, wyposazenie itd.
Dodatkowo jezeli ktos chce cos wrzucic w koszty to na fakturze i rozliczeniu z US powinien byc jego komentarz dlaczego dany koszt jest kosztem uzyskania przychodu.
Mówię to jako exprzedsiębiorca.
system można zrobić szczelny, ale w polskim bagienku zawsze są furki dla "dorobkiewiczów". Podejrzewam,
No i co to za zbrodnia? Rozdajecie dziesiątki miliardów na pińcetplusa rocznie. Dzietność leży na glebie i kwiczy, a miała kwitnąć. Nigdy nie było tak niskiej. Dla około 5-10% ludzi z tego grona jest to suma na waciki. Ich dzieci wrzucają takie kwoty jako donejty na patostreamy albo jeden z biletów na koncert. Argumentem było to, że trzeba rozdawać wszystkim bo koszty biurokracji będą większe.
Jest tu jakaś różnica? Przedsiębiorca w odróżnieniu
@Marek_B: programy plus to takie nieudolne próby wpływania bna rzeczywistość które prowadzą tylko do zmniejszenia wartości pieniadza. Gdyby państwo chciało prowadzić politykę prorodzinną, lub pomóc emeryta to by wprowadziło niemonetarne benefity dla bycia rodzicem, a dla emerytów zbudowaliśmy fabryki leków i sprzedawali je po kosztach syntezy.
Heh, że Polska jest republika bananowa, tj rajem podatkow dla przedsiębiorców i pseudoprzedsiebiorcow to chyba każdy kto cokolwiek wie o świecie powinien być świadom. Oczywiście na wykopie ciezko się o tym dowiedzieć bo większość korzysta z tego systemu kosztem innych, tacy górnicy tylko z dostępem do internetu...
Pan redaktor typowy polski przedsiębiorca - wszystko bierze na fakturę. W trakcie studiów, gdy pracowałem w sklepie to ludzie brali na fakturę nawet ściereczki czy serwetki za 3 zł...a raz facet kupując leżak pytał czy jest możliwość żeby na fakturze nie było informacji, że to jest leżak, a jak się dowiedział, że nie to uznał że jednak weźmie zwykły paragon ( ͡°͜ʖ͡°)
Co tam paliwo - niektorzy "przedsiębiorcy" mają po kilka samochodów osobowych w leasingu, a użytkuje je rodzina do celów prywatnych. Co więcej, znam i takich, którzy kupują meble, czy nawet środki czystości i wrzucają je w koszty. I nikt nad tym nie panuje ¯\(ツ)/¯
Komentarze (99)
najlepsze
Dodatkowo jezeli ktos chce cos wrzucic w koszty to na fakturze i rozliczeniu z US powinien byc jego komentarz dlaczego dany koszt jest kosztem uzyskania przychodu.
Mówię to jako exprzedsiębiorca.
system można zrobić szczelny, ale w polskim bagienku zawsze są furki dla "dorobkiewiczów". Podejrzewam,
Jest tu jakaś różnica? Przedsiębiorca w odróżnieniu
Oczywiście na wykopie ciezko się o tym dowiedzieć bo większość korzysta z tego systemu kosztem innych, tacy górnicy tylko z dostępem do internetu...
#nieruchomosci
Na ryczałcie nie ma pojęcia kosztów - więc nic nie odlicza.
Ewentualnie połowę VATu.