Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko181
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

468

Czy Lem przewidział zagładę ludzkości, która odbywa się na naszych oczach?

Czy Lem przewidział zagładę ludzkości, która odbywa się na naszych oczach?

"Gorzki język, ironia i złośliwość biją z każdego lemowego zdania. [...] Nowotwory, których nieodwracalne wytrzebienie pisma fachowe i niefachowe ogłaszały już kilkanaście tysięcy razy, będą się, niestety, nadal miały doskonale." "Okamgnienie"

wieslaw-seweryn
wieslaw-seweryn
wieslaw-seweryn
z
eksperymentmyslowy.pl
dodany: 08.02.2025, 19:50:57
  • #
    lem
  • #
    futurologia
  • #
    sensacja
  • #
    ciekaowstki
  • 94
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (3)

Wywiad ze Stanisławem Lemem przeprowadzony przez Grzegorza Brauna
Kam3l
z youtu.be
  • 22
odnośnie clickbaitowego tytułu :)
sfman
z pl.wikipedia.org
  • 5

Komentarze (94)

najlepsze

KajakDrewniany
KajakDrewniany
08.02.2025, 22:59:55 via Wykop
  • 213
Tak.

Obca krzemowa inteligencja - jest
Zidiocenie - jest
Cyfrowa inwigilacja - jest
Cyfrowe niewolnictwo - będzie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

qajajaj
qajajaj
08.02.2025, 23:49:56 via Wykop
  • 62
Obca krzemowa inteligencja - jest


@KajakDrewniany: ani ona obca, ani inteligencja, to po prostu sprawniejsze algorytmy

Zidiocenie -
  • Odpowiedz
graf_zero
graf_zero
graf_zero
09.02.2025, 10:20:30 via Wykop
  • 1
@qajajaj:

Cyfrowa inwigilacja - jest

Dodałeś słowo cyfrowa, poza tym zawsze była.


Nie zgodzę się. ZADEN totalitarny system nawet nie zbliżył się do poziomu totalnej kontroli naszej aktywność jaka jest teraz możliwa i jaka jest czesciowo stosowana (na razie na potrzeby sprzedaży produktów).
  • Odpowiedz
omgzpwnd
omgzpwnd
omgzpwnd
09.02.2025, 00:26:04 via Wykop
  • 60
ciekawe ile skutecznych leków na raka już schowali do szuflady.
omgzpwnd - ciekawe ile skutecznych leków na raka już schowali do szuflady.

źródło: goldman-1024x646

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

h.....o
h.....o
konto usunięte 09.02.2025, 16:50:12 via Wykop
  • 3
@omgzpwnd: "Rak" to nie jest jedna choroba, żeby w ogóle mógł istnieć taki lek. :)
  • Odpowiedz
omgzpwnd
omgzpwnd
omgzpwnd
09.02.2025, 17:02:59 via Wykop
  • 1
@hoodoovoodoo: to prawda, wciąż ciekawe ile takich leków na różne rodzaje raka schowali do szuflady :)
  • Odpowiedz
TupacSzakur
TupacSzakur
09.02.2025, 00:25:28 via Android
  • 29
Ja wiem, że Lem,
Lem jest fantastą
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bylem_bordo
bylem_bordo
09.02.2025, 02:55:55 via Wykop
  • 13
@TupacSzakur: pisze, że przybysze są zieloni jak...
  • Odpowiedz
zikomdc
zikomdc
zikomdc
09.02.2025, 09:08:27 via Wykop
  • 10
@bylem_bordo: ciasto kiwi, dla mnie obrzydliwi @m_ney
  • Odpowiedz
Gieekaa
Gieekaa
09.02.2025, 06:15:25 via Wykop
  • 17
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MoszeRotszyld
MoszeRotszyld
09.02.2025, 09:16:55 via Wykop
  • 3
Taki Lem to by się sprzedał na całym świecie


@Gieekaa: Teza niestety dyskusyjna. Jak Soderbergh nakręcił "Solaris" to studio filmowe reklamowało film tym, że Clooney pokazuje gołą dupę. Film ostatecznie okazał się klapą finansową.
  • Odpowiedz
NocnikDzienny
NocnikDzienny
09.02.2025, 09:29:16 via Wykop
  • 5
@Gieekaa: Widać trafił się tam ktoś, kto docenił potencjał tego opowiadania. Polska szkoła filmowa obecnie zaproponowałaby co? Karolaka w roli pilota Pirxa? Może napiszę coś kontrowersyjnego, ale Lem nie jest wybitnie filmowym autorem. To znaczy moim skromnym zdaniem oczywiście, jego utwory mają umiarkowaną warstwę rozrywkową, która jest pretekstem do rozważań bardziej głębokich, których raczej nie da się przedstawić w formie filmu. Można nakręcić komedyjki na podstawie Dzienników Gwiazdowych na przykład,
  • Odpowiedz
konsument
konsument
09.02.2025, 10:06:17 via Wykop
  • 15
Lem żył i tworzył w epoce socjalizmu. Dokonując wnikliwych obserwacji doszedł do wniosku, że w tym ustroju normalny rozwój życia nie jest możliwy, co w perspektywie czasu oznacza po prostu jego zanik.
Dzisiaj dalej żyjemy w socjalizmie, tylko marketing XXI wieku stara się to ubrać jako utopię. Także tak, Lem jak widać miał rację.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

konsument
konsument
09.02.2025, 22:10:25 via Wykop
  • 0
@Uuroboros: Ja się nie wypowiadam na temat kapitalizmu, czy innych ustrojów gospodarczych poza socjalizmem. Po prostu stwierdziłem, że Lem doszedł do takich a nie innych konstatacji mają doświadczenia życia w socjalizmie. Biorąc powyższe pod uwagę, mnie jego wnioski nie dziwią.

  • Odpowiedz
Uuroboros
Uuroboros
09.02.2025, 22:57:55 via Wykop
  • 0
@konsument: czyli, mamy socjalizm, socjalizm mieliśmy też w prl. uważasz że nie zmieniło się nic w polsce od 80lat?
  • Odpowiedz
Polozna504
Polozna504
09.02.2025, 00:14:00 via Wykop
  • 11
Było to ładnie przedstawione w Powrocie z gwiazd - totalna kontrola, władza wie o każdym wszystko, kasa jest, rozrywki wszelakie zapewnione, życie nic nie kosztuje ;)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

smiechulec
smiechulec
smiechulec
09.02.2025, 01:09:54 via Android
  • 10
A łągiewka został zabity przez CIA
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tubkas12
tubkas12
08.02.2025, 23:30:52 via Wykop
  • 8
A ja powiem przewrotnie - spodziewam się regresu. Na zachodzie historia i wizja świata jest linowa i oparta na wierze w progres, mi bliżej do wschodu który uważa, że historia jest cyklem, natura jest cyklem i tak i tak dalej. Uważam, że wkraczamy w powolny regres mimo wszystko częściowo spowodowany również zmianami klimatycznymi ponieważ już teraz widać, że przyszłość to będą susze, powodzie, wichury i tornada. Samo utrzymywanie infrastruktury będzie z roku
tubkas12 - A ja powiem przewrotnie - spodziewam się regresu. Na zachodzie historia i ...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tubkas12
tubkas12
09.02.2025, 00:04:38 via Wykop
  • 13
@Piotszak:

a oglądasz chińskie bajeczki dla przygłupów xD

tak a moja ulubione dzieła popkulturalne obok władcy pierścieni to neon genesis evangelion i berserk.

Anime i Mangi potrafią być ultra dziecinne ale potrafią też poruszać naprawdę ciekawe kwestie których brakuje w
  • Odpowiedz
WillyJamess
WillyJamess
09.02.2025, 00:51:47 via Wykop
  • 22
Ty się gościu mądrzysz o przyszłości, a oglądasz chińskie bajeczki dla przygłupów xD


@Piotszak: Pozwoliłem sobie zerknąć na aktywność wybitnego inteligenta. Pamiętam już, jesteś tym łebkiem od chwalenia się swojego czasu codziennie, że jesteś n----------y. Gratuluję osiągnięć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
WillyJamess - >Ty się gościu mądrzysz o przyszłości, a oglądasz chińskie bajeczki dla...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
T.....1
T.....1
konto usunięte 09.02.2025, 15:42:03 via Wykop
  • 2
Jeżeli ktoś myśli, że ludzkość będzie trwała wiecznie to chyba jest niedorozwinięty, albo ma braki z historii. Każdy gatunek na Ziemi wymarł/wymarzę.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fakty_i_faktury
fakty_i_faktury
09.02.2025, 08:03:08 via Wykop
  • 2
Raczej nie, to tylko bajki z lekkim zabarwieniem sci fi
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Poszukiwany KOZANECKI PAWEŁ, jak to możliwe, że nawiał?
Poszukiwany KOZANECKI PAWEŁ, jak to możliwe, że nawiał?
4023
Setki skarg na Polsat po programie o znanym youtuberze. "Brak bezstronności"
Setki skarg na Polsat po programie o znanym youtuberze. "Brak bezstronności"
3955
Drogowy szeryf w Porsche.
Drogowy szeryf w Porsche.
3068
Bartosz Walaszek kończy dzisiaj 49 lat
Bartosz Walaszek kończy dzisiaj 49 lat
2899
Parkomat mówi że jest dzień wolny, a Gdynia wlepia mimo tego opłatę dodatkową
Parkomat mówi że jest dzień wolny, a Gdynia wlepia mimo tego opłatę dodatkową
2746
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #cytatywielkichludzi
  • #ksiazki
  • #scifi
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #pdk
  • #stanislawlem
  • #literatura
  • #ksiazka
  • #fantastyka
  • #sciencefiction
  • #cytaty
  • #leguin
  • #wydawnictwoliterackie
  • #poezja
  • #ciekawostki

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking