Chińscy naukowcy opracowali nową metodę wytopu żelaza, szybszą 3600 razy
Wytapianie błyskowe polega na wdmuchiwaniu do silnie rozgrzanego pieca hutniczego sproszkowanej rudy żelaza. W tradycyjnym piecu hutniczym wytop żelaza zajmuje 5 do 6 godzin. Nowa metoda redukuje ten czas do około 3-6 sekund. Oprócz oszczędności czasu pozwala też oszczędzać energię i węgiel.
Jossarian z- #
- #
- #
- #
- 126
- Odpowiedz
Komentarze (126)
najlepsze
Te 5-6 godzin trwa przetop całego wsadu pieca, czyli w zależności od wielkości pieca, zazwyczaj jakieś 50-120 ton żelaza.
I Chinczycy robią to niby w 5 sekund.
Zadanie: oblicz jaką energię trzeba dostarczyć w czasie 5 sekund, żeby podgrzać 100 ton żelaza (gęstość 7,2[t/m3]) do temperatury 1700 stopni.
A
Czyli rozważają budowę reaktorów przetwarzających 3*450 = 1350 ton rudy na godzinę. Pewnie mają tyle energii żeby to zasilić.
https://www.economist.com/china/2024/02/22/why-fake-research-is-rampant-in-china
@Entroop: cały czas wszystko tanieje, tylko podatki idą w górę i przybywa pasożytów
No i pytanie - ile energii i czasu potrzeba na sproszkowanie rudy żelaza?
@Jossarian: Fajne, tylko to nie działa. Nawet nie metalurg, a każdy chemik ci to powie. Podgrzanie samej rudy nie zmieni jej w stal. Do tego potrzebny jest proces redukcji, a przy okazji węgiel zostaje w stali i jest tam baaardzo potrzebny. Bez bez atomów węgla pomiędzy atomami żelaza mielibyśmy... żelazo, a
@HuGho: to jest towar dla zachodu. Dla siebie mają z pewnością bardzo dobrą stal. A jeśli na zachodzie głupcy kupują - to dlaczego mieli by nie sprzedawać ?
Mają miliard ludzi i jedno z najwyższych średnich IQ na świecie. Mają więcej inżynierów, niż niejeden kraj ma populacji ogółem.
Jeżeli ktoś dostaje g---o z Chin, to dlatego że płaci najniższą możliwą cenę, do której zachód się nie może nawet zbliżyć, bo zwija swój przemysł.
No, ale żeby ubiegać się o kasę trzeba było mieć podkład w postaci projektu.