Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko143
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

790

Badani Kyushu University: starsze auta lepsze dla planety niż kupno nowych?

Badani Kyushu University: starsze auta lepsze dla planety niż kupno nowych?

Okazuje się, że szybka wymiana starego samochodu na nowy w związku z troską o ekologię wcale nie musi być taka ekologiczna. Udowodniły to badania prowadzone na Kyushu University.

francuskie
francuskie
z
francuskie.pl
dodany: 25.11.2024, 08:59:30
  • #
    samochody
  • #
    motoryzacja
  • #
    nauka
  • #
    ciekawostki
  • #
    ekologia
  • 132
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (132)

najlepsze

andrzej67
andrzej67
25.11.2024, 10:56:40 via Wykop
  • 383
Przecież wiadomo, że ekologiczne to jest jak najdłuższe korzystanie z każdej rzeczy. Nie tylko aut.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

albin_kolano
albin_kolano
25.11.2024, 11:10:45 via Wykop
  • 132
Przecież wiadomo, że ekologiczne to jest jak najdłuższe korzystanie z każdej rzeczy. Nie tylko aut.

Odpowiedz

Obserwuj dyskusję


@andrzej67: ale wtedy producent nie zarobi a klient nie zapłaci za to podatków, kar, marży i prowizji. Do tego sie nie będzie zadłużać w jakiejś formie finansowania... Wiec nikomu nie zalezy poza klientem zeby cos było dobre i trwałe lub tanie w naprawie...
  • Odpowiedz
Mjakson84
Mjakson84
Mjakson84
25.11.2024, 13:37:04 via Wykop
  • 83
W przypadku nowego samochodu spalinowego o zużyciu paliwa wynoszącym około 6,7 litra na 100 km, korzyści mogą być widoczne dopiero po siedmiu latach użytkowania.


No to powiem, że mam 22-letniego diesla co pali ok. 6l/100km, a robię nim 5 tys. km rocznie. W tym przypadku zamiana na nowe auto, nawet super oszczędne zwróciłaby się w środowisku po 30 latach. A zapewne bateria w elektryku tyle nie pożyje.
  • Odpowiedz
Norskee
Norskee
25.11.2024, 11:50:25 via Wykop
  • 202
przyjeżdża do nas do firmy czasem taki gość ramem podkręconym. Spalanie jak depcze po mieście pod 80/100, ale to ja swoim clio nie wjadę do centrum jak pali 6,5 latem, bo jest nieekologiczne XD
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

obuwiecieplezimowe
obuwiecieplezimowe
obuwiecieplezimowe
25.11.2024, 13:44:40 via Wykop
  • 97
@MajkiFajki: Może nawet niekoniecznie wykręcił lepsze wyniki. Po prostu Clio nie mogło spełniać normy, której 20 lat temu jeszcze nie było :) Piękne czasy!
  • Odpowiedz
GeraltRedhammer
GeraltRedhammer
25.11.2024, 14:49:06 via Wykop
  • 18
@MajkiFajki:

Jak poszperasz i znajdziesz wyniki badań, to stare auta wydalają więcej niż nowe wg testów. Al


Trudno żeby było inaczej skoro teraz jest tyle różnych filtrów. Nadal jednak Clio czy inny samochód Kowalskiego będzie mniej zanieczyszczać niż terenowe, duże suvy, czy limuzyny palące grubo ponad 10l na 100 km.
  • Odpowiedz
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
tomasz-aleksander-barania
25.11.2024, 12:21:50 via Wykop
  • 139
tu nie chodzi o ekolgię - nigdy nie chodziło. Tak samo jak z SCT, ograniczeniami prędkości do 20km/h w mieście czy mieszaniu benzyny z biokomponentami.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

CzasemTuZerkam
CzasemTuZerkam
25.11.2024, 14:57:38 via Wykop
  • 43
O co chodzi z 20kmh?


@kiupik: żeby ci obrzydzić jazdę samochodem, bo zbiorkom ma za niską jakość usług żeby potrafił konkurować fair play.
  • Odpowiedz
Gozd
Gozd
Gozd
25.11.2024, 15:22:05 via Wykop
  • 20
ograniczeniami prędkości do 20km/h w mieście


@tomasz-aleksander-barania: to jest strasznie ekologiczne. Nie ma to jak powoli smrodzić ludziom pod oknami. I tak nagle z 10 aut powolnej jazdy. Geniusz na to wpadł.
  • Odpowiedz
Czytelnik30
Czytelnik30
25.11.2024, 11:41:14 via Android
  • 61
Kolejna oczywistość, która musi być potwierdzona "naukowo" by zostać zauważona...¯_(ツ)_/¯
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hitherto
hitherto
hitherto
25.11.2024, 15:44:07 via Wykop
  • 2
@Czytelnik30: zobacz sobie w instrukcji swojego auta ile produkuje CO2 na kilometr, pomnóż przez 100 i porównaj z zuzyciem paliwa na te 100 km.
  • Odpowiedz
T.....e
konto usunięte 25.11.2024, 16:20:32 via Wykop
  • 5
@Czytelnik30: jak wspomniał Kolega @hitherto podałeś wartość na 1 km a nie na 100 km. Spalenie litra diesla produkuje 2,7 kg CO2. Łatwo sprawdzić w Google. Litr diesla waży zaś około 0,85 kg, co daje 3,17 kg CO2 z kilograma paliwa. Jak nie spałeś na chemii w szkole, to powinieneś też pamiętać, że węglowodory mają masę głównie z węgla, bo atom węgla waży 12 u, a atom wodoru tylko
  • Odpowiedz
albin_kolano
albin_kolano
25.11.2024, 10:25:12 via Wykop
  • 48
W przypadku nowego samochodu spalinowego o zużyciu paliwa wynoszącym około 6,7 litra na 100 km, korzyści mogą być widoczne dopiero po siedmiu latach użytkowania.


7 letni elektryk, dopiero zaczyna byc bardziej eko a tu utylizowac trzeba bo uzywanego malo kto chce...

Co do spalinowych, tez tak rozowo wcale nie jest. Producenci sie wycwanili i juz silnikow nie robia na całe zycie auta. Nie da sie ich remontowac, mozna jedynie wymienic w całosci
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

monty16k
monty16k
monty16k
25.11.2024, 11:24:56 via Wykop
  • 24
dobre diesle wsadziliby w hybrydy


@zygfryd0815-zygfryd:

Hybrydy też potrzebują baterii (tylko malutkiej) a tego Niemcy nie potrafią robić i nie chcieli inwestować ich
  • Odpowiedz
Uaephean
Uaephean
25.11.2024, 14:34:06 via Wykop
  • 2
@PiotrFr: Ja bym też przygarnął. I te akumulatory które składa się w lesie bo nie ma jak ich utylizować. Ludzie nadal wierzą w bajki w których każdy samochód jest idealnie serwisowany w białych rękawiczkach, wszystko działa. Wtryski nowe, kat/dpf/gpf/adblue itp nie są wycięte. A realia takie, że mało kogo stać na utrzymanie tych wszystkich systemów filtracji w idealnym stanie
  • Odpowiedz
borsuk321
borsuk321
25.11.2024, 14:26:09 via Wykop
  • 31
Najwięcej by dało ograniczenie konsumpcji. Kupujcie mniej, używane, naprawiajcie, kupujcie tańsze i prostsze rzeczy. Zamiast produkować na masę odnawialne źródła energii, zużywajcie mniej energii itd.
Światowa gospodarka by upadła w tydzień od czegoś takiego, więc trzeba konsumować dalej.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Aaa12345
Aaa12345
Aaa12345
25.11.2024, 14:54:01 via Wykop
  • 4
@borsuk321: Tylko jeśli nagle wszyscy zaczną tak robić (i nie mówię tylko o autach, ale też ubraniach, agd, elektronice), to firmy będą plajtować bezrobocie wyskoczy w kosmos a budżet państwa skurczy się, że tylko na policję wystarczy (dla bezpieczeństwa polityków oczywiście)
  • Odpowiedz
mr87
mr87
mr87
26.11.2024, 08:44:53 via Wykop
  • 1
@bregath: ok, gwarancja na lodówkę 15 lat, ale cena lodówki 20 000 zł. Gwarancja na auto 20 lat, ale cena za Golfa 500 000 zł. Tak będzie lepiej?
Może i obecnie nie jest idealnie, ale ta masowa produkcja dóbr zapewnia ich dostępność nawet dla mniej majętnych. Bo czy lepiej mieć samochód który rozsypie się po 150kkm, czy lepiej nie mieć go wcale?
  • Odpowiedz
S0Cool
S0Cool
25.11.2024, 15:25:47 via Wykop
  • 17
Na co dzień jeżdżę Focusem z 2000 r. I będę nim jeździł do śmierci.

  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

OgolnieRzeczBioracGeneralnie
OgolnieRzeczBioracGeneralnie
25.11.2024, 16:14:03 via Wykop
  • 3
@S0Cool: Uważaj tam na drodze
  • Odpowiedz
intri
intri
25.11.2024, 17:29:43 via Wykop
  • 7
ja mam opla z 2005


@Uuroboros: ten opel to do sprzedania?
  • Odpowiedz
Mknobek1
Mknobek1
25.11.2024, 14:36:30 via Wykop
  • 14
Auto z lat 80 i 90 które jeździ do dziś osiągając przebieg 800tyś
Vs
Auto z lat obecnych które musisz wymienić po 100-200tyś bo się wszystko w nim sypie i nie opłacalna jest naprawa
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Desseres
Desseres
25.11.2024, 14:50:01 via Wykop
  • 17
@stasek85: Przykład Audi A6 i konstrukcji silnika. Moje stare Audi A6 z silnikiem 2.4 V6 przejechało ze mną prawie 600k bez żadnego problemu, poza bieżącą konserwacją typu opony, tarcze/klocki, olej, filtry. Nowe Audi posypało się po niecałych 120k ponieważ ... w silniku użyto aluminiowe śruby. Silniki są wykonywane z gorszych materiałów, których żywotność jest przeliczona na krótszy okres. Najważniejsze żeby samochód przeżył 2 lata leasingu i 150k kilometrów a potem
  • Odpowiedz
GULO666
GULO666
25.11.2024, 14:50:45 via Wykop
  • 7
@stasek85: i tak i nie, dawniej auta też się psuły, ale byle kto mógł naprawić, dziś ciężko naprawiać w nieskończoność, bo po jakimś czasie jest to już nieopłacalne
  • Odpowiedz
K.....y
K.....y
konto usunięte 25.11.2024, 15:02:53 via Wykop
  • 10
Jest to logiczne że jeśli coś już zostało wyprodukowane to najlepiej wykorzystać dany pojazd do granic możliwości a dopiero potem wymieniać na nowy. No ale wiadomo globaliści chcą żeby każdy kogo będzie w ogóle stać w przyszłości na samochód wymieniał go co 3 lata a biedota do autobusów lub na rower z wypożyczalni.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ATAT-2
ATAT-2
ATAT-2
25.11.2024, 15:43:23 via Wykop
  • 8
Poważnie trzeba badań i naukowców co by się dowiedzieć, że ekologiczniej eksploatować sprzęt przez 5-10-15 lat niż go wyrzucić i wyprodukować nowy?
Wow
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Harnol
Harnol
25.11.2024, 20:35:52 via Android
  • 0
@ATAT-2 Ludzie mają już tak wyprane mózgi przez marketing, że te badania są jednak potrzebne.
  • Odpowiedz
ATAT-2
ATAT-2
ATAT-2
26.11.2024, 08:10:42 via Wykop
  • 0
@Harnol: zasze inaczej brzmi jak dodasz w artykule, że tak powiedzieli 'Naukowcy'
A jak będa to amerykańscy to już w ogóle
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
3326
Najlepszy patrol w Polsce
Najlepszy patrol w Polsce
3158
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
3112
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
2965
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
2473
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #motoryzacja
  • #carboners
  • #mechanikasamochodowa
  • #ciekawostki
  • #pytanie
  • #wykop
  • #heheszki
  • #polskiedrogi
  • #samochodyelektryczne
  • #bmw
  • #prawojazdy
  • #auta
  • #kiciochpyta
  • #polska
  • #kierowcy

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking