"Widziałem odkurzacz, który miał 60 lat i działał. Teraz psują się po pięciu"
Producenci celowo tworzą sprzęty, które szybko się psują. Naprawa często jest niemożliwa, bo części są za drogie lub trudno dostępne. Przykładowo Bosch kupił markę Zelmer, która była znana z trwałości. Po przejęciu zmieniono minimalnie wymiary części, co sprawiło, że naprawa stała się niemożliwa.
cragganmore z- #
- #
- #
- #
- #
- 248
- Odpowiedz
Komentarze (248)
najlepsze
@fullmonty: A klienci oczekują że będzie tanio. Tyle w temacie - kapitalizm się kłania.
A żeby być precyzyjnym, to oczekują zwyczajnie zysków a nie magicznego "ciągłego wzrostu" - branża AGD to nie dolina krzemowa że z 1 dolara ma Ci Elon zrobić 1000 :)
@ZostaneMistrzem: Nie, oczekują rozsądnego jakościowo sprzętu bez zbędnych bajerów w rozsądnej cenie. Wiadomo, że tanie to w 99% g---o i człowiek liczy się z tym, że to nie będzie chodziło jak powinno.
Ale to Twój "ślad węglowy" robaczku i podróże prywatnym samochodem oraz jedzenie mięsa odpowiadają za zanieczyszczanie środowiska i ocieplenie klimatu.
@dzyndzla: albo prosta kalkulacja, po co marnować pół dnia na rozkręcanie sprzętu, ryzykować połamanie zatrzasków, skoro za 200 zł można kupić nowy, pachnący, lśniący, z gwarancją na dwa lata.
Zazwyczaj w sprzęcie, w którym padły szczotki w silniku, jest dużo więcej defektów (dla odkurzacza np.: wygnieciona rura, pogubione końcówki szczotek, zacinający się zwijacz, porysowana obudowa, brud którego nie da się już usunąć
Jedyną zaletą tego gówna była dostępność części i schematy dodane wraz instrukcją obsługi.
I nie zapominajmy o super niezawodnych radziecki odbiornikach marki Rubin które miały tendencję do samoczynnego wybuchania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W przypadku urządzeń mechanicznych stosowanie odpowiednich materiałów na elementy : o których wiadomo, że zniosą określoną ilość cykli pracy. To się da obliczyć i zasymulować a inżynieria materiałowa pozwala dziś zrobić element, który padnie po dokładnie zaplanowanym czasie. Albo można zrobić nieodpowiedni projekt, który będzie powodował zmęczenie materiału :)
Sztuczne zwiększanie cykli pracy za pomocą różnych "automatycznych czynności", które wykonuje urządzenie nie używane ale