Nowym pracownikom nie można płacić więcej. Ważny wyrok sądu

Firma produkcyjna oferowała nowym pracownikom wyższe stawki, by przekonać ich do podjęcia pracy. Zgodnie z wyrokiem sądu takie działanie dyskryminuje zatrudnione wcześniej osoby. ------- Czyżby szykowała się poważna zmiana w wyrównywaniu wynagrodzeń dzięki temu postanowieniu sądowemu?
- #
- #
- #
- #
- #
- 156
Komentarze (156)
najlepsze
Nie ma u nas prawa precedensowego i inny sąd na innej rozprawie dot. tego samego, może zdecydować inaczej.
@napalxx: ile by nie było, to pracodawca do czasu, aż nie musi, to będzie kombinował i straszył pracowników.
Powinno się u nas wprowadzić prawo precedensu. Odciążyć tym samym sądy i tworzyć prawo bardziej przyjaznym i mniej zależnym od zasobu portfela.
Tworzy to w końcu jakieś stabilizujące prawo normy, a obecnie? Nigdy nie możesz być niczego pewien.
Już łatwiej będzie wyszkolić AI w prawie, by mogła zastąpić sędziów. Sądzę, że byłaby sprawiedliwsza (nie faworyzowałaby jednych nad drugich), a na pewno szybsza i tańsza.
Choć do tego też nie dojdzie, bo prawo się komplikuje nie bez przyczyny.
- Bo za waszą stawkę nikt nie chciał tu pracować.
Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:
«Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.
Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: „Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam”. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej
- moja sprawa, jako zleceniodawcy, jak się umawiam i ch... ci do tego. Jednemu płacę więcej, innemu mniej (godzinowo). Umowa rzecz święta, przyjąłeś to nie marudź (bardzo kapitalizm)
- niezależnie ile przepracowałeś tego dnia (od rana czy od
ryzyko jest takie że Ci na końcu wcale nie musieli być potrzebni i zatrudnieni, ich ryzyko
No i to były prywatne pieniądze, więc gospodarz mógł nimi zarządzać jak chciał XD
Rok 1980 : "cholera ! Dlaczego mamy puste półki w sklepach ??"
Rok 1990 : "ludzie ! Wreszcie możemy pracować jak chcemy, dla kogo chcemy i za ile chcemy ! Niech żyje wolność i kapitalizm !".
Rok 2023 : "wszyscy mamy równe żołądki ! Wynagrodzenia muszą równe ! Stop wyzyskowi kapitalistów !
Wypłata to sprawa indywidualna między pracodawcą a pracownikiem i można jednemu płacić 4000 zł za to samo za co innemu płaci się 40000 zł.
Czemu sąd miałby w ogóle ingerować w to ile się płaci pracownikom? Jeżeli nie płacą poniżej minimalnej to w czym problem?
@Tasde:
nie do konca
@Tasde:
w jednej firmie? Niestety nie mozna :)
art 18 3c kodeksu pracy :)
@Tasde:
poniewaz prawo pracy jest ciut
@chlopiec_kucyk: W tej branży jest inaczej - szybciej uzyskasz swoje zmieniając pracę.
Poza tym z oczywistych powodów wszyscy przechodzą szybko na B2B, a wtedy nikt nie będzie krzyczał, że jest poszkodowany, bo i po co - ponownie, prościej zmienić na lepiej płatną.
Traci głównie pracodawca / zleceniodawca, który chciał zaoszczędzić, bo nowa osoba będzie oczekiwała rynkowej stawki, a do tego