Szykuje się atomowy wał w Polsce?

KGHM podpisał porozumienie o budowie elektrowni atomowej w Polsce z firmą NuScale z USA - która nie zbudowała ani jednej elektrowni atomowej w swojej historii i pierwszą planuje zbudować w 2029. Rzekomo, bo ich reaktory o mocy 77MW które chcą u nas postawić nie mają certyfikacji w USA.

- #
- #
- #
- #
- #
- 203
Komentarze (203)
najlepsze
Za konfederusji też w sumie.
Mam nadzieję że platforma wygra.
Bo to jest nowa technologia i jeśli chcemy być do przodu w cyklu technologicznym to musimy dogadywać się już na etapie rozwoju technologii.
Sam artykuł nie krytykuje w żadnej mierze tej inwestycji, autor znaleziska dorobił sobie jakąś dziwaczną narrację do tego. Jeszcze brakuje obrazka "PILNE!".
@t_e_o_m_o: Ogólnie ostatnimi czasy widać trend polegający właśnie na bzdurnych nagłówkach.
Ludzie nie czytają artykułów tylko nagłówki - to raz. Dwa - najlepszy artykuł, dzięki mechanizmom @wykop można w ten sposób całkowicie uwalić - nie można przecież dodać tego samego linka drugi raz.
Ale jest różnica pomiędzy firmą budującą normalne reaktory, a tak która jeszcze nic nie zrobiła
@PiotrFr:
Bo nie oplaca się odkrywać ameryki na nowo i stworzenie takiej technologii od podstaw byłoby wielokrotnie droższe i niekoniecznie zakończone sukcesem.
Poza tym tacy Niemcy powiedzieliby, że to "niesprawdzona" technologia i oni maja obawy :)
Dlaczego Amerykanie korzystają z rosyjskich (de facto radzieckich) rakiet do wynoszenia ładunków w kosmos? Nie maja technologii? Nie mogą zbudować takiej rakiety? No moga tylko po co?
Nie, to certyfikacja, bezpieczeństwo funkcjonalne właśnie i jego dostosowanie do wymagań trwa tak długo.
Mam mniej skomplikowane projekty baterii Li-Ion i sprzedajemy niemałe wolumeny bez jakiejkolwiek certyfikacji czy to do US czy to Francja, Japonia - certyfikacja jest przewidziana w trakcie
"KGHM podpisał w lutym 2022 roku porozumienie o współpracy z NuScale(...)."
"Nasz pierwszy reaktor będzie znajdować się w stanie Idaho i zostanie uruchomiony w 2029 roku."
"Technologia VOYGR od tej firmy (...) czeka na certyfikację modułu 77 MW, którą ma uzyskać (...) od amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego."
"Polski KGHM zwrócił się do rządu o decyzję zasadniczą w sprawie budowy SMR od NuScale. To decyzja polityczna wyrażająca poparcie rządu dająca pewność inwestycji."
"The final ruling goes into effect on February 21 and certifies a NuScale design for a reactor module that generates 50 MW of electricity."
https://www.technologyreview.com/2023/02/08/1067992/smaller-nuclear-reactors/