Maria Skłodowska-Curie była nie tyko jedyną kobietą na słynnej konferencji fizyków w Brukseli w roku 1927, ale także jedyną osobą na zdjęciu która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych kategoriach. Zresztą posiadanie nagrody Nobla w tym gronie nie było niczym wyjątkowym. Spośród 29 osób na zdjęciu aż 17 miało lub zostało być laureatami.

Piąte spotkanie Kongresu Solvaya nazwane na cześć belgijskiego chemika i przemysłowca Ernesta Solvaya zgromadziło najwybitniejszych naukowców początku XX wieku. Odbywające się jesienią sympozjum fizyków zostało zorganizowane pod hasłem Elektrony i fotony i poświęcone dyskusjom o niewiele wcześniej sformułowaną teorią kwantową.
Czołowymi postaciami 5. Kongresu Solvaya byli Albert Einstein i Niels Bohr. Einstein, rozczarowany zasadą nieoznaczoności Heisenberga, wypowiedział słynne zdanie: "Bóg nie gra w kości". Bohr odpowiedział: "Einstein, przestań mówić Bogu, co ma robić".
Uczestnicy Piątego Kongresu Solvaya, 1927. Institut International de Physique Solvay w Leopold Park.
Stoją, od lewej: Auguste Piccard, Émile Henriot, Paul Ehrenfest, Edouard Herzen, Théophile de Donder, Erwin Schrödinger, Jules-Émile Verschaffelt, Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Ralph Fowler, Léon Brillouin.
Siedzą (w drugim rzędzie): Peter Debye, Martin Knudsen, William L. Bragg, Hendrik A. Kramers, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr.
W pierwszym rzędzie: Irving Langmuir, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles E. Guye, Charles T.R. Wilson, Owen W. Richardson.
Komentarze (218)
najlepsze
Być może o tym nie wiesz, ale gdy siostry Skłodowskie wyjeżdżały to Polski nie było na mapach. Pojawiła się dopiero prawie 3 dekady później.
Przecież Pierre Curie był jedynym nagrodzonym nagrodą Nobla i tylko dzięki jego sprzeciwowi Maria została dopisana do nagrody
Strach otworzyć lodówkę
@MiroslawDE: nie jest, za to część wykopków jest
Komentarz usunięty przez moderatora
@Historia_Podcast
Historia jest ważna, ale język ojczysty (?) również.
Niechlujstwo językowe wyżej pokazane poraża.
Żarty żartami ale pomyślmy jakby świat wyglądał dzisiaj gdyby te osoby nigdy się nie urodziły. Wielu ze współczesnych rzeczy które są dla nas codzienną normalnością mogłoby po postu nie być. Samo postrzeganie rzeczywistości byłyby niewyobrażalnie inne. Wreszcie ilu się takich nie urodziło lub zmarło za młodu co mogłoby zmienić nasz dzisiejszy świat.
Komentarz usunięty przez moderatora
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Photo_51
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:First_medical_X-ray_by_Wilhelm_R%C3%B6ntgen_of_his_wife_Anna_Bertha_Ludwig's_hand_-_18951222.jpg
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hubble_Deep_Field
I tak dalej i tak dalej. Są setki zdjęć dużo ważniejszych niż pamiątkowa fotka pokonferencyjna, nawet jeśli są na niej naukowcy wybitni.