AMA: Profesor Paweł Kaliński

Nazywam się Paweł Kaliński, jestem dyrektorem ds. Szczepionek Przeciwnowotworowych i Terapii Komórkami Dendrytycznymi w Centrum Immunoterapii w Roswell Park Comprehensive Cancer, Buffalo, NY (USA). Zapraszam na AMA ze mną.

- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 130
Komentarze (130)
najlepsze
pytam z punktu widzenia moralnego wyboru wolność vs życie
pozdrawiam
Bardzo dobre pytanie.
Co do podejmowania decyzji, odpowiedzialność ciąży na każdym z nas. Każdy musi sam zadecydować, kiedy pójdzie do lekarza, jakie terapie wybierze i ile będzie skłonny za nie zapłacić.
Z drugiej strony, slużba zdrowia musi opracować system, w którym obywatele będą poinformowani o zaletach szczepionek, konsekwencji nieszczepienia, ale też ryzykach, jakie niosą szczepionki dla jakiegoś odsetka populacji.
Pomiędzy tymi aspektami jest lekarz, który musi mieć najnowszą wiedzę medyczną
Problem z wprowadzaniem nowych szczepień polega głównie na tym, że potrzeba dużo czasu żeby udowodnić ich efektywność, jako że trzeba zaszczepić kilka tysięcy ludzi, aby móc uzyskać wiarygodne rezultaty.
1.Jakie i ile substancji czynnych wchodzi w sklad wlewu?
2. Czy to zabieg jednorazowy?
3. Kiedy przewidujecie wprowadzenie finalnej wersji?
4 Czy immunoterapia ma jakies skutki uboczne (ogólnie, nie tylko przy covid19)?
Pozdrawiam
Jeśli czujemy się źle, to w przypadku przeziebienia organizm wie to od razu. W przypadku COVID-19 organizm jest tego nieświadomy. My używamy kwasu
1. Ile osób liczy sobie kierowany przez Pana zespół? Skąd pochodzą osoby wchodzące w jego skład
2. Ile czasu szacuje Pan, mogą zająć prace nad terapią, nad którą pracujecie? Kiedy prace te się rozpoczęły?
3. Na bazie dotychczasowych doświadczeń, jak groźny jest Pana zdaniem COVID-19 (porównując do znanych chorób, odnosząc do tempa rozprzestrzeniania się, śmiertelności)?
4. Czy zaleca Pan korzystanie ze szczepionki, kiedy ta pojawi się dostępna na masową skalę?
Na jakich organizmach przeprowadza się testy kliniczne szczepionek w początkowej fazie?
Dlaczego opracowanie leku na COVID19 wydaje się cięższe niż opracowanie szczepionki przeciwwirusowej?
Faktycznie są takie doniesienia, ale nie zostały potwierdzone.
Badania przedkliniczne są robione invitro na komórkach i tkankach ludzkich oraz na myszach oraz ssakach naczelnych.
Nie do
Obecnie zajmuje się organizacją pracy mojego zespołu.
Wstaję codziennie o godzinie 6:00.
Od 40-80% mojego czasu zajmują spotkania, obecnie zdecydowana większość z nich odbywa się online, odpisuje na maile, tworzę plany badawcze.
Mniej więcej 20-60% mojego czasu zajmuje praca nad dokumentami, tworzenie protokołów klinicznych, pisanie artykułów naukowych i tak zwana administracja, do której należy rekrutacja personelu i planowanie budżetu.
W laboratorium pracujemy głównie
1. Pierwsze infekcje miały miejsce w Chinach, których rząd komunistyczny jest niestety przeciwny wolnemu przepływowi informacji, panuje też tam cenzura naukowa. Przez to nie wiemy, jak przebiegały pierwsze etapy pandemii, oraz jaki jest stan pierwszych pacjentów, którzy zachorowali na tę chorobę.
2. Wczesne testy na
1. Wspominał Profesor o wykorzystaniu RNA, w jakim mechanizmie działa taka szczepionka?
2. Czy jest to środek do wykorzystania podczas zachorowania, czy przed?
3. Wspominane szczepionki docelowo miały być wykorzystywane w onkologii, ciekawi mnie w jaki sposób uzyskuje się skuteczność, mając na uwadze tak duże zróżnicowanie komórek objętych procesem nowotworowym jednego guza.
Obecnie funkcjonuje dużo forów wymiany myśli - mają formę spotkań, publikacji naukowych czy konferencji. Sam jestem członkiem Society for Immunotherapy of Cancer (SITC), przez dwie kadencje należałem też do kadry kierowniczej tej organizacji.
Dlaczego akurat czterech? Rozumiem, że mamy tu do czynienia z analogią do jakichś innych podobnych terapii?
Wraz z moim zespołem pracujemy nad szczepionkami, które będą działać terapeutycznie u osób, które już chorują na nowotwór. Aktualnie jedną szczepionkę mamy już w drugiej fazie badań klinicznych. Poza tym, są dziesiątki szczepionek testowanych jako te o działaniu terapeutycznym, kilka z nich zostało już zaaprobowanych przez
To co jest bardzo dobre w finansowaniu nauki w USA jest to, że funkcjonuje ona na zasadach rynkowych. Na ile sprzedam swoja naukę, jakie granty zdobędę, na ile przekonam środowisko naukowe, tyle będę mógł zrobić.
Jest to na tyle duży rynek pracy, że mogę