Brak prądu - jak przygotować dom na Blackout

Piotr_Bibik

Trochę powiało i w wielu rejonach Polski brakuje prądu :( pod wpływem chwilowego impulsu wiele osób zakupi agregat lub zdecyduje się na fotowoltaikę w nadziei na uzyskanie niezależności energetycznej. Niestety duża część osób się rozczaruje ponieważ zainstalują fotowoltaikę on-grid (najtańsza i najczęściej proponowana przez instalatorów), która wyłączy się w momencie gdy wystąpi brak zasilania w sieci. Ci którzy kupią agregat przekonają się, że w przypadku braku prądu stacje benzynowe nie działają i zakup paliwa okaże się dużym wyzwaniem. Przed zakupem agregatu sprawdź jakie ma spalanie i ile potrzebujesz paliwa aby agregat pracował np. przez dwa dni. Przykładowo agregat FH 3001 R przy obciążeniu 2 kW czyli 75% mocy znamionowej w ciągu doby spali prawie 34 l benzyny. Czy zgromadzisz taki zapas? 

Może istnieje lepszy sposób zabezpieczenia domu przed brakiem zasilania? Może fotowoltaika off-grid lub hybrydowa (ale co z magazynowaniem energii?), może turbina wiatrowa lub przetwornica napięcia 12 lub 24 V DC na 230 V AC? Tylko jak dobrać moc akumulatorów i czy przetwornica może działać będąc podłączona do włączonego samochodu, który będzie działał jako "agregat".

Temat tylko pozornie wydaje się prosty a decyzja łatwa do podjęcia. Zapraszam do zapoznania się z artykułem w którym opisane są dostępne rodzaje awaryjnego zasilania domów (można by jeszcze poruszyć temat małych elektrowni wodnych, ale ponieważ dostęp do rzek ma tylko niewiele osób więc to źródło awaryjnego zasilania nie zostało w tym artykule opisane).

Blackout, czyli jak przygotować się na brak prądu? PORADNIK


P.S.
Najważniejsze jest ustalenie jakie urządzenia i przez jaki czas będziesz chciał zasilać w przypadku braku prądu. To podstawowe zagadnienie bez którego nawet nie ma co zastanawiać się jakie rezerwowe źródło prądu kupować.