Mendelejew a sprawa Polska. Kto wymyślił wódkę: Polacy, Rosjanie czy… Litwini?

Kto wymyślił wódkę? Polacy, Rosjanie czy… Litwini? Ten spór historyczny trwa od wieków.

 Najwcześniejsze mocne alkohole na terenie Europy były wytwarzane w prawosławnych klasztorach na terenie dzisiejszej Białorusi, wtedy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Była to jednak inna wódka niż to co znamy dziś. Miała około 30 proc. przechodziła tylko raz przez proces destylacji.

Jeżeli interesuje Was temat historii alkoholu w perspektywie Rzeczypospolitej, zapraszam na zrealizowany z moim udziałem podcast Muzeum Historii Polski, w którym wraz z profesorem Michałem Kopczyńskim prześwietlamy ponad 1000 lat historii alkoholu w dziejach Polaków. Odcinek: „Rzeczpospolita w kulturze piwa, wina czy okowity”


I teraz ciekawostka: ważne zasługi dla ustandaryzowania mocnego alkoholu w Cesarstwie Rosyjskim miał szef urzędu miar i wag, Dmitrij Mendelejew. Ten naukowy geniusz, twórca układu okresowego pierwiastków w 1865 roku obronił rozprawę doktorską „O połączeniu alkoholu z wodą”. W roku 1884 otrzymał oficjalny patent na trunek nazwany Moskiewska Specjalna, który stał się wzorcem rosyjskiej wódki.

Obowiązująca do dziś receptura chemika to mieszanina spirytusu żytniego z surową miękką wodą o mocy koniecznie 40 proc. Litr takiego wzorcowego płynu w temperaturze 15 st. Celsjusza powinien ważyć 953 g.