[Afera] XTB bez poinformowania nagle nie wysyła PIT-8C z zagranicznych operacji!

Polska5Ever

Dzień dobry wszystkim,

Wspólnie z mirkami z tagów #gielda #gpw #inwestycje #inwestowanie chcielibyśmy nagłośnić praktyki które właśnie zastosowała firma XTB.

Mówiąc praktyki, mamy na myśli wyruchanie klientów bez mydła.

W skrócie:

1. Masa osób inwestujących posiada konto na XTB tylko i wyłącznie dlatego, że firma ta wystawiała PIT-8C dla wszystkich operacji - w tym spółek zagranicznych.

2. Rozliczenie zysków i strat z akcji zagranicznych jest dosyć skomplikowanym procesem, więc bardzo dużo osób machnęło ręka na złodziejski spread i kursy przewalutowań po to aby się "nie bawić" później w rozliczenie tego samemu.

3. W ostatnich dniach sporo osób zgłaszało błędy w otrzymanych PITach vs. to co znajdowało się na platformie do handlu akcjami.

4. Dzisiaj osoby które zgłaszały problemy, otrzymały odpowiedzi ŻE JEDNAK ZAGRANICZNYCH SPÓŁEK NIE BĘDZIEMY ROZLICZAĆ (╯°□°)╯︵ ┻━┻

5. Wszyscy czują się oszukani, gdyż taka informacja nie była nigdzie wcześniej komunikowana, a wręcz dopiero po zasypaniu Supportu pytaniam, dopiera poszczególne osoby dostały odpowiedzi.

6. XTB jest zobowiązane prawnie wystawić PIT-8C dla każdego rachunku niezależnie od waluty, w której jest on prowadzony. XTB na razie wysłał PIT-8C tylko z polskiego rynku.
7. XTB zasłania się interpretacją indywidualną KIS

8. XTB w mailach pisze

>ułatwimy ci się rozliczyć
po czym wysyła 30 stron podręcznika do pitu 8C w PDF (!)
(https://xtb.scdn5.secure.raxcd...)

9. Jak informuje jeden z mirków (@kalkulatorgieldowy)

>jak mają indywidualną interpretację więc nie muszą stosować się do:


> Z dyspozycji art. 42a ustawy wynika, iż obowiązek wystawienia informacji PIT-8 został nałożony na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

>Przedmiotowy obowiązek powstaje, jeżeli podmioty, o których mowa powyżej, dokonały wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, i dochody (przychodu) te nie są zwolnione z podatku oraz nie zaniechano od nich poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej. W stosunku do rzeczonych należności lub świadczeń nie może również istnieć obowiązek pobrania zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego od tychże świadczeń.

>XTB w ten oto prosty sposób oszczędziło sobie kilka PLN na kliencie by tego nie robić i postarali się o taką interpretację.

-------------------

Oczywiście pewnie interpretacja z KISu będzie tutaj ich "podpórką" i będą się nie zasłaniać, jednak chodzi nam o sam sposób komunikowania zmian a raczej jego brak. Z pewnością wiele osób mając taką wiedzę założyłoby konto u innego maklera :<

Wierzymy jak zwykle w siłę Wykopu i prosimy o nagłośnienie (╥﹏╥)

1645020278DWlikLjlfBPxZr3HYXEtcI11Nkl5V.jpg


1645020278DWlikLjlfBPxZr3HYXEtcI01NkkWn.jpg