Krótkie streszczenie wydarzeń światowych 15.02.2022

Edek_Niemiec

Trzęsienia ziemi w Korei Północnej

Korea Południowa poinformowała o serii małych trzęsień ziemi w pobliżu zamkniętego północnokoreańskiego poligonu nuklearnego, podkreślając niestabilność geologiczną tego obszaru. Wzbudza to obawy Korei Południowej ,ponieważ Pjongjang sugeruje, że może wznowić testy nuklearne po raz pierwszy od 2017 roku. Ostatnie trzęsienie ziemi o sile 2,5 magnitudy miało miejsce we wtorek rano i było zlokalizowane około 36 km od poligonu Punggye-ri. W poniedziałek odnotowano w tym rejonie dwa trzęsienia ziemi o sile 2,3 magnitudy, a w piątek kolejne o sile 3,1 magnitudy.


USA -walka o Kongres
Rosną obawy wśród demokratów o utrzymanie kontroli nad Kongresem USA w tegorocznych wyborach. Szczególne obawy są o mandaty w wysoce konkurencyjnych okręgach, takich jak Michigan, Wirginia i z Iowa. Jak twierdzą posłanki z tych okręgów problemem wizerunkowym są ciągłe walki wewnątrz ich własnej partii o projekty prezydenta Joe Bidena. Wyborcy włączają telewizję i widzą "Demokratów narzekających na kolegów Demokratów", widzą Demokratycznych ustawodawców "marudzących, obwiniających innego Demokratę", powiedział Spanberger. Rosnąca inflacja i wyczerpanie wyborców pandemią COVID-19 stworzyły trudne polityczne warunki dla Demokratów, którzy kontrolują Biały Dom, Senat i Izbę Reprezentantów.
Niezależni analitycy i historyczne dane sprzyjają republikanom w odzyskaniu kontroli nad co najmniej jedną izbą Kongresu w listopadzie, co utrudniłoby realizację projektów administracji Bidena. Senat jest podzielony 50-50, podczas gdy Demokraci posiadają nieznaczną większość w Izbie 222-212. Niezadowolenie wyborców demokratów widać także w sondażach dotyczących Bidena. W sondażu z 7 lutego tylko 43% dorosłych Amerykanów popierało prezydenta. Szczególnie zaniepokojenie budzą to, co postrzegają jako błędy liderów partii w sprawie ustawy Bidena o wartości 1,75 biliona dolarów "Build Back Better", która nie przeszła w styczniu po tym, jak demokratyczny senator Joe Manchin wycofał swoje poparcie. Bidenowi nie udało się również uchwalić federalnej ustawy o prawach wyborczych w zeszłym miesiącu, ponownie po tym, jak Manchin i inny demokratyczny senator, Kyrsten Sinema z Arizony, odmówili zmiany regulaminu Senatu, by pokonać republikańską opozycję. Jak powiedział analityk Wassermann , "Program legislacyjny Bidena i Demokratów nie tylko utknął w martwym punkcie, ale wyborcy postrzegają go jako oderwany od ich codziennego życia." Jako pozytywne działania wskazano na $1 bilionowy projekt ustawy infrastrukturalnej Bidena jako przełomowe osiągnięcie, które naprawi drogi, mosty, rozszerzy szerokopasmowy internet w całych Stanach Zjednoczonych i stworzy miejsca pracy.

Intel kupuje producenta układów scalonych
Intel podpisał umowę kupna izraelskiego producenta układów scalonych Tower Semiconductor za 5,4 miliarda dolarów, chcąc w ten sposób rozszerzyć swoje możliwości produkcyjne i portfolio technologiczne w obliczu rosnącego popytu. Przejęcie pogłębi obecność Intela w sektorze zdominowanym przez tajwański TSMC, największego na świecie producenta układów scalonych, w czasie, gdy globalny niedobór półprzewodników utrudnia produkcję wszystkiego, od smartfonów po samochody. Tower inwestuje w sprzęt w swoich zakładach produkcyjnych w Izraelu, Teksasie i Japonii, aby zwiększyć moce produkcyjne dla chipów 200 i 300 milimetrowych. Firma obsługuje firmy "fabless", które projektują chipy, ale zlecają produkcję na zewnątrz, jak również producentów urządzeń zintegrowanych i oferuje ponad 2 miliony wafli rocznie mocy produkcyjnych.

Erdogan w ZAE
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął w wczoraj dwudniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szejk Mohammed bin Zayed  powiedział, że podróż jest znaczącym krokiem w kierunku wzmocnienia rosnących strategicznych relacji pomiędzy dwoma regionalnymi partnerami. Oczekuje się, że kraje podpiszą kilka umów dotyczących inwestycji, handlu, obrony, transportu, rolnictwa i innych kwestii.

Bennett w Bahrajnie
Premier Izraela Naftali Bennett przebywa w Bahrajnie, co jest pierwszą wizytą szefa izraelskiego rządu w tym kraj od czasu, gdy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w ramach umowy pod egidą USA z 2020 roku, opartej częściowo na wspólnych obawach dotyczących Iranu. Bennett spotkał się z bahrajńskim księciem i premierem Salmanem bin Hamad Al Khalifa i omówiono tematy współpracy politycznej i gospodarczej.

Kanada zbroi Ukrainę
Kanada wyśle na Ukrainę broń o wartości 6,1 mln dolarów i zaoferuje pożyczkę w wysokości 500 mln dolarów kanadyjskich, powiedział premier Kanady Justin Trudeau. Pożyczka jest kontynuacją wcześniejszej pożyczki w wysokości 120 mln dolarów kanadyjskich. Stany Zjednoczone zaoferowały Kijowowi gwarancje kredytowe w wysokości do 1 mld dolarów na wsparcie reform gospodarczych. Premier Trudeau powiedział, "Ważne jest, aby Kanadyjczycy i świat wiedzieli, że Kanada będzie nadal wspierać Ukrainę i jej niezależność, integralność i suwerenność, w tym jej prawo do obrony".