Czy Ukraina rezygnuje z NATO?

GajowyBoruta

Czy Ukraina się poddaje?


1. Wadim Prystajko, ambasador Ukrainy przy Wielkiej Brytanii zadeklarował, że Ukraina może porzucić swoje aspiracje bycia w NATO w zamian za pokój.
https://www.onet.pl/informacje...
2. Ukraina ma dążenie do NATO wpisane do Konstytucji.
3. Kilka godzin później łagodził swoją wypowiedź:
https://www.canberratimes.com....

4. Wadim Prystajko nie jest tylko ambasadorem Ukrainy w UK. To były (2019-2020) minister spraw zagranicznych, wieloletni wiceminister i szef misji przy NATO.
5. Jego wypowiedź nie została zdementowana dotychczas przez MSZ Ukrainy ani żadne inne oficjalne czynniki.

6. Jego deklaracja może oznaczać, że Ukraina czuje się osamotniona, a deklaracje wsparcia ze strony państw zachodnich są niewystarczające. Za twardą retoryką nie idą rzeczywiste działania: wojskowi i cywile z krajów zachodnich w pośpiechu ewakuowani są z Ukrainy, pomoc wojskowa jest symboliczna, z Ukrainy ucieka biznes, a w kluczowych sprawach biznesy z Rosją są robione as usual itd. To wszystko pokazuje, że Ukraina nie ma co liczyć na Zachód.
7. No i teraz prawdziwa zagadka, jaki jest cel wypowiedzi Wadima Prystajko:
a) chce wywołać refleksję po stronie Zachodu, że rzeczywiście lada chwila Ukraina może wypaść z jej strefy wpływu, i spowodować opamiętanie i rzeczywiste wsparcie, łącznie z deklaracjami realnej pomocy,
b) wobec bezradności Zachodu, może to jest wywieszenie białej flagi i koniec marzeń o zachodnioeuropejskiej ścieżce rozwoju,
c) możliwe też, że Prystajko został po prostu wypuszczony, by zbadać reakcję na podobne deklaracje.

W każdym razie, od 7 godzin brak jest publicznej reakcji państw zachodnich na tę wypowiedź. Jest to niepokojące i  może oznaczać, że Rosja osiągnęła swoje cele.

#ukraina #wojnaipokoj #wolnaUkraina #racjastanu