Polka, która była uznana za najpiękniejszą aktorkę Europy

WKRÓTCE NOWY SEZON. Subskrybuj nasz kanał na ulubionej platformie:


Spotify: https://open.spotify.com/show/... 

Iphone/Ipad: https://podcasts.apple.com/pl/...

Inne/przeglądarka: https://www.google.com/podcast...

Jesteśmy także na You Tube: https://tinyurl.com/HISTORIAJA... Daniel Olbrychski przyznał po latach „Gdyby ktoś kazał mi na przykład narysować, jak wyobrażam sobie najpiękniejszą dziewczynę, podświadomie rysowałbym kogoś o takich oczach, ustach, uśmiechu jak ona” Dodał też, że w latach 60. była „najpiękniejszą aktorką Europy”.

595874786151494741424d78_16384797288E5urT3Q0TknB5O65j7rPL.jpg
Inicjały miała takie, jak największa gwiazda światowego kina lat 60. Jako pierwszy film w jej dorobku figuruje „Kraksa” nagrana w roku 1963, trzecim studiowania na szkole filmowej w Łodzi. Życie pokazało, że tytuł filmu był proroczy dla dalszych jej losów i życia prywatnego.
„Nie każdą kobietę można pokazać nago. Żeby sobie na to pozwolić musi być młoda, harmonijnie zbudowana” – stwierdził Jerzy Kawalerowicz i obsadził ją w jednej z najważniejszych ról – Kamy w filmie „Faraon”. Agnieszka Osiecka po tym filmie określiła ją „matką negliżu polskiego”. Zresztą, mając już męża wdała się w romans z „Ramzesem” czyli Jerzym Zelnikiem.

 
Później mogliśmy ją oglądać i w „Stawce większej niż życie”, „Panu Wołodyjowskim”, gdzie pięknie śpiewa piosenkę „Ballada śmiertelna” i wielu innych polskich filmach, a także serialowych epizodach „Ballada o Januszku” , „07 Zgłoś się”, „Kariera Nikodema Dyzmy”. Barbara Brylska słusznie może być uznawana na najpiękniejszą polską aktorkę wszech czasów.


595874786151494741424d78_163847974796U2Yf2rbUKnjwut0BYD3r.jpg


 
Największą karierę, taką z której do końca dziś sobie nie zdajemy sprawy, zrobiła w innych socjalistycznych krajach europejskich, grając w filmach wojennych a nawet NRD-owskich westernach. Jej rolę w kultowym radzieckim filmie „Ironia losu’ (1975) obejrzało ponad 100 milionów ludzi, opowieść o sylwestrowym spotkaniu nauczycielki i pijanego chirurga z Leningradu była powtarzana w ZSRR co rok w Sylwestra we wszystkich strefach czasowych.

 
Co najlepsze nigdy nie udawała diwy, prywatnie ubierała się oszczędnie i skromnie. Choć w roku 1970 wystąpiła w reklamie Zakładów Odzieżowych „Latona" w Ozorkowie. W archiwum StareGazety.pl - Gazety z dnia urodzin znajdziecie wydanie „Dookoła Świata" i artykuł „Szlafrok – ale jaki?", w którym Brylska promuje podomki i „ romantyczny szlafroczek do ziemi, a także komplet w kwiaty biało-pomarańczowe z pomarańczowymi spodniami – świetny jej zdaniem, jako strój domowy, w którym można przyjąć gości".


Staje się jedną z niewielu aktorek, która jako ikona piękna trafia na okładki zachodnich magazynów. Niestety wybór repertuaru sprawia, że jej karierę wielu uznaje za niespełnioną i… nieudaną. Jako aktorka nie grała wybitnych ról pierwszoplanowych przechodząc do historii polskiego kina.
Na taką rolę miała szansę wygrywając plebiscyt publiczności na rolę Oleńki w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Po latach w wywiadzie ujawniła, że w wyniku intrygi została zastąpiona przez Małgorzatę Braunek.

 
Syn Braunek Xawery Żuławski rodzi się w roku 1971. Poród odbiera mąż Brylskiej, ginekolog Ludwik Kosmal. Córka Brylskiej, także Barbara rodzi się dwa lata później. Jako młoda dziewczyna zostaje modelką i zaprzyjaźnia się z Xawerym.
W latach 90. Próbuje sił w aktorstwie. „Wrócę po zdjęciach wieczornym pociągiem. Albo… poczekaj… nie! Przyjadę samochodem z Xawerym. Pa, mamuniu. Muszę kończyć, bo strasznie dużo zapłacę. Całuję!". Mają wypadek. Młoda Barbara Brylska ginie na miejscu. To największa życiowa tragedia jej matki.
Już w wieku XXI zupełnie znika ze świata mediów. W tym roku skończyła 80 lat.


595874786151494741424d78_1638479768w5JwEpfNS0jPnmAzfZMyql.jpg