Krótkie streszczenie wydarzeń światowych 02.12.2021

Edek_Niemiec

Kłopoty chińskiego rynku nieruchomości 

Posiadacze obligacji zagranicznych w upadającej chińskiej firmie deweloperskiej Kaisa odrzucili plan restrukturyzacji firmy mający na celu uniknięcie bankructwa spodziewanego w przyszłym tygodniu. Kaisa jest jednym z kilku mniejszych deweloperów, którzy, w przeciwieństwie do giganta Evergrande, walczą o utrzymanie się na rynku nieruchomości w dobie chińskiego kryzysu. Jest to dwa dni po tym, jak inna firma deweloperska Fantasia ogłosiła, że grozi jej niewypłacalność. Wygląda na to, że sytuacja chińskich deweloperów może się jeszcze pogorszyć. W listopadzie odnotowano dalszy spadek sprzedaży domów.

Inflacja w USA
Przewodniczący Banku Rezerw Federalnych USA Jerome Powell powiedział w Kongresie, że Fed przestanie używać słowa "przejściowy" do opisania obecnej inflacji na rzecz lepszego wyrażenia sił ekonomicznych w grze. Powiedział, że wzrost cen obejmuje wiele dziedzin gospodarki. Nowy  wariant COVID-19 spowodował dalsze obawy dotyczące rozwoju gospodarki, a czynniki napędzające inflację mają się utrzymać także w przyszłym roku. Podobnie twierdzi  główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Laurence Boone, który ostrzegł, że globalna inflacja będzie bardziej długotrwała i ostrzejsza niż wcześniej przewidywano. Boone wyraził również obawy, że problemy  gospodarstw domowych i przedsiębiorstw związanej z przyszłą inflacją mogą wzrosnąć, co może wywołać spiralę inflacyjną.

Okręty dla ukraińskiej straży granicznej
Ukraiński Nibulon i francuski OCEA podpisały kontrakt na budowę pięciu okrętów dla ukraińskiej straży granicznej. Budowa zostanie zakończona do końca 2023 roku i będzie miała miejsce w Mykołajewie na Ukrainie. W sumie Ukraina otrzyma 20 okrętów, z czego 15 zostanie zbudowanych we Francji. Przekazanie pierwszego z nich odbędzie się w Odessie i planowane jest na 9 grudnia. W styczniu 2022 roku załoga okrętu przejdzie specjalne przeszkolenie z francuskimi specjalistami. Realizacja takiego projektu była możliwa dzięki podpisaniu w 2019 r. ramowej umowy międzyrządowej między Ukrainą a Francją. Łącznie udziela pożyczek rządowi francuskiemu i czołowym bankom europejskim na budowę francuskich okrętów w wysokości 136,5 mln euro z lokalizacją produkcji na Ukrainie.

Ograniczenie aborcji w USA?
Konserwatywni sędziowie Sądu Najwyższego USA zasygnalizowali w środę chęć ograniczenia praw do aborcji w USA i być może obalenia przełomowego orzeczenia Roe v. Wade z 1973 roku, które zalegalizowało procedurę aborcyjną w całym kraju. Sąd, który ma 6 głosów konserwatywnej większości przeciw 3 głosom liberałów, wysłuchał dwugodzinnego przedstawienia ustnych argumentów w sprawie wniosku sądu z Missisipi, aby przywrócić zakaz aborcji od 15 tygodnia ciąży. Liberalni sędziowie ostrzegali przed odrzuceniem ważnych i długotrwałych precedensów prawnych, takich jak Roe i porzuceniem prawa, na którym polegają amerykańskie kobiety. Jackson Women's Health Organization, jedyna klinika aborcyjna w Mississippi, zaskarżyła ustawę i ma poparcie administracji prezydenta Demokratów Joe Bidena. Orzeczenie spodziewane jest do końca czerwca przyszłego roku.Precedensowe orzeczenie Roe v. Wade uznało, że prawo do osobistej prywatności zgodnie z Konstytucją USA chroni możliwość przerwania ciąży przez kobietę. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 1992 r. zatytułowanym Planned Parenthood of Southeastern Pennsylvania v. Casey potwierdził prawo do aborcji i zakazał ustaw nakładających "nadmierne obciążenia" na dostęp do aborcji. Mississippi zwróciło się do sędziów o unieważnienie orzeczeń w sprawie Roe i Casey.

Ostrzeżenia USA 
Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, aby ostrzec go w cztery oczy przed "poważnymi konsekwencjami", jakie Rosja mogłaby ponieść w przypadku inwazji na Ukrainę i wezwać go do poszukiwania dyplomatycznego wyjścia z kryzysu. Blinken przekazał ostrzeżenie rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi podczas spotkania w Sztokholmie. Blinken na konferencji prasowej po spotkaniu powiedział, „wyraziłem bardzo jasno nasze głębokie obawy i naszą determinację, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej działania, w tym nasze zobowiązanie do współpracy z europejskimi sojusznikami, aby obciążyć Rosję poważnymi kosztami, jeśli podejmie ona dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie". Dodał, że "to teraz na Rosji spoczywa obowiązek deeskalacji obecnych napięć poprzez cofnięcie niedawnego gromadzenia wojsk, powrót sił na normalne pozycje w czasie pokoju i powstrzymanie się od dalszego zastraszania i prób destabilizacji Ukrainy". Kreml przed spotkaniem Ławrow-Blinken oświadczył,  że prawdopodobieństwo nowego konfliktu na wschodzie Ukrainy pozostaje wysokie i że Moskwa jest zaniepokojona "agresywną" retoryką Kijowa oraz wzrostem, jak to nazwał, prowokacyjnych działań wzdłuż linii kontaktu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Kijów zaprzeczył, jakoby miał zamiar próbować siłą odebrać regiony zamieszkane przez rebeliantów, oskarżając Rosję o opowiadanie "propagandowych bzdur", aby zapewnić przykrywkę dla własnych agresywnych zamiarów.

Japonia - zmiana strategii
Japonia planuje  opracowanie zmodernizowanych pocisków zdolnych do rażenia celów oddalonych o ponad 1000 kilometrów. Obecnie japońskie pociski mają zasięg od 100 do 200 km. Tokio od lat sugerowało, że może pójść tą drogą, ale powolność działań wynikało z powodów obowiązującego „pacyfistycznego” praw oraz wewnętrznych komplikacji politycznych i dyplomatycznych.Nowy "Jedwabny szlak"?
 Planowane jest  połączenie kolejowe między Chinami a Finlandią, które  ma przyspieszyć transport towarów między krajami. Dzięki inwestycji, za którą stoi rosyjsko-białorusko-kazachska spółka OTLK ERA, czas dostawy towarów ma skrócić się z dziesięciu dni do siedmiu czy nawet sześciu. Rozwinięcie połączenia z Finlandią może docelowo ułatwić transport towarów między Chinami a całym regionem. Wkrótce rozpoczną się prace nad połączeniem fińskiej sieci kolejowej ze szwedzką. Celem jest usprawnienie przemysłowego transportu kolejowego w ramach transeuropejskiej sieci TEN-T.