Krótkie streszczenie wydarzeń światowych 26.11.2021

Edek_Niemiec

Putin nie chce rozmawiać z Merkel

Kanclerz Merkel przemawiając wczoraj na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim wyraziła swoje niezadowolenie z powodu odrzucenia przez  prezydenta Putina propozycji spotkania w formacie normandzkim. Spotkanie miało dotyczyć  eskalacji rosyjskiej obecności wojskowej na granicy z Ukrainą. Merkel wezwała do zdecydowanej reakcji UE w związku z tą odmową, mówiąc, że "bardzo żałuje" decyzji Putina o odrzuceniu rozmów. Zaproponowała też nowe sankcje wobec Rosji "jeśli nie zobaczymy żadnego postępu", ostrzegając, że Moskwa nie sygnalizuje zainteresowania rozwiązaniem konfliktu. Na tej samej konferencji prasowej polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że ostatecznym celem Putina jest podzielenie UE i NATO, odnosząc się do rzekomej roli Rosji w kryzysie migracyjnym na granicy Polski i Białorusi. Istnieją obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę w świetle rosnącej obecności wojskowej wzdłuż granicy między tymi dwoma krajami. Według CBS News, urzędnicy wywiadu USA ostrzegają europejskich sojuszników przed potencjalnym wtargnięciem rosyjskich wojsk na Ukrainę, co, jak twierdzą, będzie coraz bardziej prawdopodobne wraz z nadejściem zimy. Podczas ostatniej wiosny obecność wojsk rosyjskich była postrzegana przez wielu jako pokaz siły, ale według CBS, urzędnicy wywiadu USA powiedzieli, że wydaje się bardziej prawdopodobne, że jest to przygotowanie do rzeczywistej inwazji na region Donbasu we wschodniej Ukrainie. Rzecznik Kremla Dmitrij Peskov skrytykował NATO za dostarczanie broni dla Ukrainy.

"Disneyland" w Katedrze Notre Dame?
Jak donosi Daily Telegraph, zniszczona pożarem paryska katedra Notre-Dame może przypominać "politycznie poprawny Disneyland" w ramach kontrowersyjnych planów jej renowacji. W ramach proponowanych zmian, konfesjonały, ołtarze i klasyczne rzeźby zostaną zastąpione nowoczesnymi muralami, a nowe efekty dźwiękowe i świetlne stworzą " przestrzenie emocjonalne ". Krytycy ostrzegają, że światowej sławy katedra zostanie zamieniona w "eksperymentalny salon wystawowy" w ramach planów drastycznej zmiany wnętrza średniowiecznego budynku. Na "szlaku odkryć" znajdą się kaplice tematyczne, z szczególnym uwzględnieniem Afryki i Azji, Europa, obie Ameryki i Oceania będą albo mniej widoczne za apsydą, albo całkowicie nieobecne. Trasa ma się kończyć w kaplicy poświęconej "pojednanemu stworzeniu", czyli ekologizmowi, o którym mówi encyklika papieża Franciszka Laudato Si'. Związani z katedrą historycy obawiają się,  że   nowe plany renowacji niosą ze sobą ryzyko przekształcenia światowego symbolu chrześcijaństwa w "eksperymentalny salon wystawowy", który "okaleczyłby" dzieło Viollet-le-Duca, słynnego architekta, który odrestaurował katedrę po zniszczeniach Rewolucji Francuskiej, starając się odzyskać ducha średniowiecznego chrześcijaństwa. Światowa zbiórka pozwoliła zebrać od 340 tys. darczyńców  833 mln euro na odbudowę historycznego gmachu. Do września wydano już około 165 mln euro na zabezpieczenie katedry, której konstrukcja została uszkodzona podczas pożaru. Druga część datków w wysokości 262,6 mln euro zostanie przeznaczona na pierwszą fazę prac renowacyjnych. Po fali protestów e na temat architektonicznych fantazji, z których jedna obejmowała nawet basen, konkurs został odwołany, a iglica, dach i średniowieczne drewniane belki mają zostać odbudowane tak wiernie, jak to tylko możliwe, zgodnie z oryginalnymi projektami. Jednak może to nie dotyczyć wnętrza katedry

 
Motoryzacja
 Niedobór półprzewodników mocno uderzył w przemysł samochodowy, z milionami pojazdów na całym świecie, które nie zostały wyprodukowane z powodu brakujących części. Producenci samochodów musieli przemyśleć  strategię postepowania dotyczącej dostaw półprzewodników. Producenci samochodów zazwyczaj kupują części od głównych dostawców, takich jak Bosch i Continental, a ci z kolei kupują od dostawców azjatyckich. Niemiecki producent samochodów Mercedes-Benz ustanowił bezpośrednią linię komunikacji ze wszystkimi dostawcami chipów, w tym producentami chipów na Tajwanie. Szef Volkswagena Herbert Diess mówi o "strategicznym partnerstwie", które jego firma zawarła z producentami w Azji. Analityk Burkacky z McKinsey'a powiedział, że producenci samochodów powinni rozważyć bezpośrednie inwestycje w produkcję chipów, lub zawierać  kontrakty z terminami dłuższymi niż 18 miesięcy.

Kanał La Manche i migranci
Minister spraw wewnętrznych Francji odwołał  zaplanowane na weekend rozmowy ze swoim odpowiednikiem z Wielkiej Brytanii Priti Patel w proteście przeciwko listowi Borisa Johnsona wzywającemu Francuzów do przyjęcia z powrotem migrantów z Kanału La Manche. Derald Darmanin powiedział, że był "rozczarowany" listem od premiera do prezydenta Emmanuela Macrona, który zaproponował również wspólne angielsko-francuskie patrole powietrzne, lądowe i morskie po śmierci 27 migrantów, gdy ich ponton zatonął się w środę niedaleko Calais. Takie posunięcie stanowi poważny cios dla prób budowania bliższej współpracy dotyczącymi migrantów z Kanału La Manche i ciągłych napięć angielsko-francuskich dotyczących Brexitu, praw połowowych i niedawnego kontraktu atomowych łodzi podwodnych Australia-UK-USA. Emmanuel Macron, prezydent Francji, wezwał Johnsona w środę wieczorem do "powstrzymania się od wykorzystywania tragicznej sytuacji do celów politycznych”. Downing Street postrzega pakt jako najlepsze długoterminowe rozwiązanie narastającego problemu przepraw łodziami, ponieważ podcięłoby to  skrzydła przemytników obiecujących trasę do Wielkiej Brytanii. W swoim liście premier zaoferował również opłacenie prywatnych pracowników ochrony do prowadzenia wspólnych patroli, jeśli personel Border Force zostanie uznany za niemożliwy do zaakceptowania. Zaproponował wspólne patrole morskie, w ramach których kutry Wojsk Ochrony Pogranicza mogłyby operować na francuskich wodach.