Krótkie streszczenie wydarzeń światowych 25.11.2021

Edek_Niemiec

Nowy rząd w Niemczech

Nowy rząd Niemiec przyspieszy wycofywanie się z energetyki węglowej o osiem lat, ponieważ koalicja Socjaldemokratów, Zielonych i Wolnych Demokratów stawia zmiany klimatyczne na pierwszym miejscu. Trzy partie uzgodniły, że do 2030 r. zaprzestaną używania węgla, a do 2040 r. zakończą wytwarzanie energii z gazu. Obecny minister finansów Olaf Scholz przejmie stery od Angeli Merkel, która nie ubiegała się o reelekcję, ponieważ kończy 16 lat na stanowisku kanclerza. Ponadto, gazowe systemy grzewcze zostaną zakazane w nowych budynkach i zastąpione w istniejących budynkach, powiedziały. Koniec sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi nastąpi do 2035 roku, co zbiega się z planami Komisji Europejskie. Zieloni chcieli wcześniejszej daty. Partie chcą także dopuścić "niebieski" wodór, czyli produkcję wodoru przy użyciu gazu ziemnego z wychwytywaniem emisji CO2 w podziemnych lub podmorskich magazynach.

Unijne sankcje dla Chin
Unia Europejska planuje  wprowadzenie nowych sankcji na chińskich urzędników w związku z zarzutami dotyczącymi praw człowieka w Xinjiangu. Dzieje się to dwa dni po tym, jak Bruksela stanęła po stronie Filipin w ich ostatnim starciu z chińską strażą przybrzeżną na zajętych przez Filipiny wysp Spratly. Wygląda na to, że w Europie nastąpiła pewna zmiana podejścia w stosunku do Chin.

Meksyk
Meksykańska podsekretarz stanu ds. handlu zagranicznego powiedziała, że kraj nie będzie robił żadnych wyjątków ani dawał specjalnego traktowania krajom starającym się o przystąpienie do Partnerstwa Handlowego Trans-Pacyfiku. Powiedziała, że Meksyk będzie uważnie przeglądać wniosek Chin, który został złożony we wrześniu. Oświadczenie jest następstwem uwag meksykańskiego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora po szczycie przywódców Ameryki Północnej w zeszłym tygodniu, wzywających Amerykę Północną do lepszego konkurowania z Chinami o udział w rynku światowym.

Serbowie będą musieli płacić
Według szefa kosowskiego operatora systemu sieci elektrycznej w tym miesiącu wygasła umowa o dotowaniu dostaw energii elektrycznej dla czterech zdominowanych przez Serbów gmin w północnym Kosowie. Operator powiedział, że nie może sobie pozwolić na przedłużenie umowy o dotacji wynoszącej 11 mln euro z powodu jej zakończenia, co oznacza, że konsumenci w tych gminach (Północna Mitrovica, Zvecan, Zubin Potok i Leposavic) będą musieli sami płacić rachunki za prąd po raz pierwszy od zakończenia wojny w Kosowie w 1999 roku.

Po tragedii na kanale La Mache
Francja i Wielka Brytania szukają odpowiedzi na pytanie, jak powstrzymać migrantów przed próbą przeprawy przez dzielące je morze po tym, jak 27 osób zginęło podejmując taką próbę w nadmuchiwanym pontonie, który stracił powietrze, co było najtragiczniejszym  tego typu wypadkiem w kanale La Manche. W obliczu napięć w stosunkach między Francją a Wielką Brytanią, spowodowanych Brexitem, „wojną o prawa połowowe” i imigracją, wiele uwagi poświęcono temu, kto powinien ponieść odpowiedzialność. Francja nie pozwoli, by kanał La Manche stał się cmentarzem" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Wezwał on do natychmiastowego zaostrzenia kontroli granicznych. Boris Johnson, brytyjski premier, powiedział, że jest "wstrząśnięty, zbulwersowany i głęboko zasmucony".