Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

sobota, 18 maja 2024
Wigilia Zesłania Ducha Świętego
I klasy | kolor czerwony

Lekcja (Dz 19, 1-8)
W one dni: Gdy Apollo bawił w Koryncie, stało się, iż Paweł obszedłszy wyżej położone kraje przybył do Efezu i spotkawszy niektórych uczniów rzekł do nich: «Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdyście wiarę przyjęli?» A oni mu odpowiedzieli: «Nawet nie słyszeliśmy, że jest Duch Święty». I powiedział im: «Jakże więc byliście ochrzczeni?» A oni na to: «Chrztem Janowym».
Rzekł tedy Paweł: «Jan udzielał ludowi chrztu pokuty mówiąc, że Powinni wierzyć w Tego, który po nim przyjdzie, to jest w Jezusa». Usłyszawszy to, przyjęli Chrzest w imię Pana Jezusa. I gdy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty i mówili językami, i prorokowali. A było wszystkich mężów około dwunastu.
A wszedłszy do synagogi, odważnie przemawiał przez trzy miesiące, przekonywając i rozprawiając o Królestwie Bożym.

Ewangelia (J 14, 15-21)
Onego czasu: Rzekł Jezus uczniom swoim: «Jeśli mnie miłujecie, zachowujcie przykazania moje. A ja prosić będę Ojca, i innego Pocieszyciela da wam, aby pozostał z wami na zawsze. Ducha prawdy, którego świat nie może przyjąć, bo Go nie widzi ani Go nie zna. Lecz wy Go poznacie, bo u was pozostanie i w was będzie przebywał. Nie pozostawię was sierotami, przyjdę do was. Jeszcze niedługo, a świat mnie już nie ujrzy. Ale wy mnie widzicie, bo ja żyję i wy żyć będziecie. W on dzień poznacie, że ja jestem w Ojcu moim, wy we mnie, a ja w was. Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten jest, który mnie miłuje. A kto mnie miłuje, umiłuje go Ojciec mój i ja go miłować będę, i siebie samego mu objawię».

Ilustracja:
Bernard van OrleyZesłanie Ducha Świętego
olej na płótnie, ok. 1530
North Carolina Museum of Art, Raleigh, Stany Zjednoczone
BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

sobota, 18 ma...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@Ewagriusz Słowo "lekcja" używane jest tradycyjnej formie Mszy Świętej. Sama księga liturgiczną zawierają czytania nazywa się w końcu lekcjonarzem. Dodatkowo słowo to było jeszcze nie tak dawno używane w języku polskim (na określenie czytania). Więc używanie tego słowa uważam za słuszne. Jednak, jak napisałeś, obie formy są poprawne.
  • Odpowiedz
@Ewagriusz Są używane w kontekście tradycyjnej Mszy, w środowiskach Tradycji Katolickiej. Na każdej Mszy Świętej, ksiądz czytając lekcję i Ewangelię po polsku używa takiego zwrotu: "Na większą cześć i chwałę Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego, a nam na pożytek nasz zbawienny, na (tutaj podaje się obchód liturgiczny, dzisiaj tj. Wigilię Zesłania Ducha Świętego) czyta nam Kościół Święty, Matka nasza lekcję wyjętą z (tutaj podaje się księgę Pisma Świętego, po czym
  • Odpowiedz