Wpis z mikrobloga

Podpowie mi ktoś jak (raspberry? Inne platformy? ) ogarnąć "system" sterowania zaworami elektrohydraulicznymi, tzn chciałbym sterownik, system, który po naciśnięciu przycisku podaje olej przez zawory na tłoki, w odpowiednim momencie wyłącza przepływ, następnie podaje olej przez inny zawór, czyta obroty maszyny i po odpowiedniej ilości obrotów zamyka przepływ (też w odpowiednim miejscu obrotu maszyny) i tak dalej? Jak zacząć, jakiś poradnik, jak to "zaprogramować", myślę że ogarnę ale nie wiem czego się złapać.
#elektronika #elektryka #automatyka
  • 24
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@misiekss: jak obroty nie są duże to pewnie przyklejony mały magnes do wału i czujnik halla do Arduino a później poszukaj w Google przykładów kodu, jak wybierzesz zawory to też będzie zależało jakim napięciem i prądem się je steruje bo może wystarczy mały tranzystor a może będziesz potrzebował przekaźnika ale do tego też są gotowe moduły
Jedyną "trudnością" może być liczenie obrotów ale jeśli to nie jest 100 rpm albo więcej
  • Odpowiedz
@misiekss: Można nawet jeszcze prościej używając krańcówek i liczyć w Arduino ile razy "kliknie" albo nawet całkiem olać Arduino i zrobić na bramkach logicznych ale tu już byś musial trochę lutować i zrobić małą płytkę
  • Odpowiedz
@misiekss: to ja bym szedł w LOGO! Taki 6ED1052-2MD08-0BA2 ma 4 wyjścia przekaźnikowe więc 4 elektrozawory możesz bezpośrednio wysterować. Zadowoli się napięciem od 10 do 24 V, więc nie będzie problemu z zasilaniem. I do 8 czujników można tam podpiąć. Najprościej byłoby jakiś indukcyjny, który wykrywałby jakieś duże kawałki metalu. Co do samego programowania to drabinki na PLC są właśnie stworzone dla ludzi, którzy myślą logicznie, ale niekoniecznie potrafią programować tekstowo.
  • Odpowiedz
@misiekss: Nie baw się w żadne Arduino, jeśli nie masz doświadczenia z pisaniem w C oraz z elektroniką.
Zrób tak jak mówi @ShortyLookMean takie proste układy z LOGO! są całkiem niezawodne w perspektywie 5-10 łat ciągłej pracy.
Do logo dokup sobie obudowę, żeby go nie zakurzyć, szynę din, dławnice plastikowe, przewód 2x0,75 linka w izolacji olejodpornej do zaworów. Do linki najprostsza zaciskarka tulejek.
Czujnik do obrotów najwygodniej dać indukcyjny do którego
  • Odpowiedz
  • 0
@Wegrzynski: swoje potrzeby. Co do sygnałów - no widzę to tak, że jeden siłownik obsługiwałby przełożenie beli z prasy na owijarkę (włożenie jej i powrót ramienia do początkowej pozycji). Kolejny odpowiadałby za podanie folii (też jakieś ramię które poda i powróci), następnie silnik hydrauliczny który obraca stołem (tu elektrozawór powinien zrobić "miękki" - łagodny start, dojść do pełnego otwarcia i pod koniec procesu owijania zwolnić) i tu wchodzi czujnik obrotów.
Następnie
  • Odpowiedz
@misiekss popieram przedmówców, jeśli to maszyna w rolnictwie odpuść sobie tanią elektronikę (Arduino, ESP). Żeby zrobić to dobrze, potrzeba trochę wiedzy z elektroniki, umiejętności lutowania, + programowanie tekstowe. A i elektronika wrażliwa na drgania/ zanieczyszczenia.

Usiądź na spokojnie z kartką, policz ile potrzebujesz siłowników i elektrozaworów, ile czujników (od obrotów, od skrajnych pozycji siłownika żeby sterownik wiedział że już siłownik się wysunął) opisz mniej więcej sekwencję działania i wroć na #automatyka.
  • Odpowiedz
@misiekss i pamiętajmy o BHP, układ musi być zrobiony tak, żeby zawsze można go było bezpiecznie zatrzymać i żeby nic się przypadkiem nie uruchomiło jak któryś element zawiedzie (nie chcesz stracić ręki podczas wymiany rolki z folią, bo któryś kabelek się niefortunnie zwarł)..
  • Odpowiedz
@misiekss: nie jestem tego w pełni pewny, ale miękki start powinno dać się uzyskać używając dwóch zaworów równolegle, za pierwszym mocno skręcony dławik - ruch powolny, drugi bez dławika - ruch szybki.

Co do BHP to jak najbardziej nie można o tym zapomnieć, ale jako że wszystkie elementy wykonawcze są hydrauliczne to wystarczy spuścić całe ciśnienie z układu. Projektując siłowniki, weź pod uwagę czy po takim spuszczeniu ciśnienia w dowolnym momencie
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

  • 0
@PolCzlowiekPolLitra: o ok. Nie widać maszyny (owijarki) bo prasa (stałokomorowy deutz fahr, elektrozawory i proste czujniki i sterownik) zasłania, musiałbym jakiś monitor i kamerę za kilka stówek podpiąć.
  • Odpowiedz