Wpis z mikrobloga

Witold Gadomski: Polska w UE: wspólny rynek ważniejszy niż transfery pieniężne, wyborcza.pl, 08.05.2024

Twarde dane liczbowe pokazują, że Polska skorzystała na członkostwie w UE i że korzyści te znacznie wykraczały poza kwoty przelewane z Brukseli


Mówiąc o korzyściach, jakie Polska ma z członkostwa w Unii Europejskiej, myślimy często głównie o transferach finansowych. Rzeczywiście, to jest znacząca pomoc dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu do końca marca 2024 r. z Brukseli napłynęło do Polski 249,6 mld euro. Odejmując od tego składkę, jaką płacimy do budżetu unijnego, otrzymaliśmy netto 163,5 mld euro. To ogromna suma, dzięki której zbudowano setki kilometrów autostrad, obwodnic i dróg szybkiego ruchu, drugą linię metra w Warszawie, tunel pod Świną łączący wyspy Uznam i Wolin oraz Świnoujście z resztą kraju, setki innych obiektów, zaś rolnicy otrzymali 50 mld euro dopłat bezpośrednich.


Jednak zdaniem prezesa Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG) Marka Tatały korzyści, jakie odnieśliśmy z uczestnictwa w Unii, daleko wykraczają poza same transfery. Według opracowanego przez niego raportu "Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy" zyski z wejścia Polski na jednolity rynek Unii Europejskiej są co najmniej pięciokrotnie wyższe niż korzyści związane z unijnymi dotacjami. Dlatego, nawet jeśli Polska stanie się płatnikiem netto do unijnego budżetu, członkostwo w Unii Europejskiej będzie nam się opłacać z powodu jednolitego rynku.


W 2000 roku PKB na głowę mieszkańca w Polsce wynosił 48 proc. średniej UE. Dzięki szybkiemu wzrostowi, którego jednym z filarów była nasza obecność w Unii, w 2022 roku PKB per capita wyniósł już prawie 80 proc. średniej unijnej. Polska wyprzedziła Węgry i Słowację, a także niektóre kraje "starej Unii" – Grecję i Portugalię – zbliżając się do Hiszpanii.


Zyskowna wymiana handlowa


W 2023 roku eksport z Polski osiągnął wartość 351 mld euro. Z tego 74,7 proc. to eksport do krajów Unii Europejskiej o wartości 262,2 mld euro. Wśród dziesięciu najważniejszych kierunków polskiego eksportu tylko trzy kraje – USA, Ukraina i Wielka Brytania – nie należą do Unii Europejskiej. Trzej najważniejsi partnerzy handlowi Polski w eksporcie to Niemcy (27,9 proc. udziału całego eksportu), Czechy (6,3 proc. ) i Francja (6,1 proc.). Udział eksportu do UE w polskim handlu towarami był stabilny aż do Brexitu i oscylował w granicach 80 proc. Spadł o ok. 5 pkt proc., gdy Wielka Brytania opuściła Unię.


Obserwując trwające od dłuższego czasu w Polsce i innych krajach UE protesty rolników, warto przypomnieć, że polskie rolnictwo bardzo skorzystało na wejściu do Unii Europejskiej nie tylko z powodu dopłat bezpośrednich. Polscy rolnicy są beneficjentami jednolitego rynku UE. Po wejściu do UE prawie 9 razy wzrosła wartość eksportu rolno-spożywczego (do 47,6 mld euro w 2022 roku), a około trzech czwartych tego eksportu trafia do innych krajów UE.


W 2023 roku import do Polski osiągnął wartość 340,5 mld euro, z czego 53,9 proc. to import z Unii Europejskiej o wartości 183,5 mld euro. Wśród dziesięciu krajów, z których Polska najwięcej kupuje towarów, tylko trzy nie należą do jednolitego rynku UE (Chiny, USA i Korea Południowa). Wśród trzech głównych partnerów handlowych w imporcie znalazły się w 2023 roku Niemcy (19,8 proc. ), Chiny (13,9 proc. ) i Włochy (4,9 proc. ).


W 2011 roku Polska miała 4,1 proc. udziału w wewnątrzunijnym eksporcie, co dawało jej siódmą pozycję w UE. W 2022 roku było to już 6,1 proc. i szóste miejsce w UE. Wszystkie kraje członkowskie UE zyskały na akcesji jako dostawcy w ramach unijnych łańcuchów dostaw, ale to Polska była największym beneficjentem procesu relokacji europejskiego przemysłu.


Systematycznie rośnie eksport polskich usług, mimo utrzymywania wielu barier w Unii Europejskiej. W 2022 roku wartość polskiego eksportu usług do Unii Europejskiej wyniosła ok. 55 mld euro, co stanowiło 60,5 proc. wszystkich eksportowanych usług. Głównym kierunkiem eksportu polskich usług były Niemcy (21,2 proc. eksportu). 38 proc. eksportu usług do UE stanowiły usługi transportowe. Ważny jest także eksport usług księgowo-rachunkowych i podatkowych, informacyjno-komunikacyjnych oraz budowalnych.


Skok inwestycji zagranicznych


Członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło atrakcyjność inwestycyjną Polski. Obecność w Unii Europejskiej jest sygnałem, że Polska stała się krajem bardziej stabilnym instytucjonalnie, prawnie i finansowo. Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce na koniec 2022 roku wynosiła ponad 251 mld euro, na co składały się przede wszystkim inwestycje z krajów Unii Europejskiej (217,5 mld euro) i krajów EFTA (8,3 mld euro). Oznacza to, że inwestycje z krajów należących do jednolitego rynku stanowiły prawie 90 proc. wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Według ostrożnych szacunków ok. 30 proc. inwestycji zagranicznych, które napłynęły do Polski, wynikało z obecności naszego kraju w Unii.


W ciągu ostatnich 20 lat wielokrotnie wzrosły też inwestycje zagraniczne polskich firm w UE. W 2022 roku ich wartość wynosiła 19,6 mld euro w krajach UE i dodatkowe 1,8 mld euro w krajach EFTA, co stanowiło 76,8 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw.


[...]

#polityka #4konserwy #neuropa #ue #uniaeuropejska #bekazkonfederacji #bekazpisu
M4rcinS - Witold Gadomski: Polska w UE: wspólny rynek ważniejszy niż transfery pienię...

źródło: z22810233AMP,Flaga-UE-i-Polski

Pobierz
  • Odpowiedz