Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak rozpoznac dobra firme w trakcie rekrutacji jako programista?

Wlasnie zaczalem prace w nowej firmie jako Java dev, otwieram klasy, a tam 5-10k linii kodu w klasie.
Dokumentacja pisana w stylu "zobacz jaki jestem madry" i bardzo ograniczona.
Komunikacja przez Slack, trzeba byc nieustannie przy komputerze, bo ktos moze zadzwonic nagle. Outlooka sie nie uzywa do ustalania spotkan.

Na rozmowach, programisci zadawali sensowne pytania, robili wrazenie profesjonalnych, a w praktyce to strukturalnie januszex.
Zastanawiam sie jak wyczuc takie firmy. Nie wiem, mialbym pytac: mozecie mi pokazac swoje klasy w Javie, jak piszecie kod itd.?

#programowanie #java #rozmowarekrutacyjna #programista15k

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #633e7f9a8e7457f8cdeae8ee
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rrobot: najczęściej rekruter to jakiś lead, który nie ma czasu na pracę w projekcie do którego jest rekrutacja.

@villager: a co potem jak masz w CV 5x 1 miesiąc? Job hopper?

@FilSardyn: byłych pracowników firmy to jeszcze, ale zespołu? Raczej ciężko trafić kto był w tym samym zespole ci będziesz.

@piternet: to tylko dla bardzo małych firm gdzie jest jeden zespół, ale wtedy zazwyczaj nie ma żadnej opinii.
Wlasnie zaczalem prace w nowej firmie jako Java dev, otwieram klasy, a tam 5-10k linii kodu w klasie.

Dokumentacja pisana w stylu "zobacz jaki jestem madry" i bardzo ograniczona.


@AnonimoweMirkoWyznania: szczerze? po tylu latach w branży już mnie to nie rusza

interesuje mnie jedynie czy oczekiwania co do deadlinów są realistyczne i uwzgledniające #!$%@?, który jest w projekcie.

w tym roku się rozstałem z jedną firma i była straszna kosa z
@AnonimoweMirkoWyznania: sprawdzenie czy osoby które cie rekrutują będą z tobą pracować, jeżeli tak to pytasz jak wygląda organizacja pracy / filozofia pracy / way of working. Jeżeli nie, to prośba o rozmowę o tym z kimś z docelowego zespołu (zawsze warto pogadać z kimś z docelowego zespołu, choćby po to żeby dowiedzieć się o bolączkach i problemach, ale i też zobaczyć jacy to ludzie).

Mam znajomych, którzy nie wyobrażają sobie nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@villager: no to jak nie wpisujesz to masz dziurę w CV. Nie wiem co gorsze.

Nawet jak 3x pod kolej zmieniałeś pracę, to masz dziurę 3 miesiące. O to już mogą pytać i co powiesz?

A okres wypowiedzenia nie zawsze jest miesiąc, może być 2 a nawet 3 miesiące.

Nie zawsze też od razu widać, że jest źle. W typowym korpo 2 tygodnie czekasz na dostępy. Zanim zaczniesz coś robić, to
@mk321: wiele razy musiałem tłumaczyć tępym krowom z HR, na czym polega praca kontraktora i że szukanie następnego kontraktu przez 2-3 miesiące nie jest niczym nadzwyczajnym. a jak nie trafia i nadal ją interesują "dziury w CV" to znaczy że jest durna i tyle
Wtedy ta dziura w CV to kilka miesięcy. A dokładając do tego, że średnio co 2-3 lata się zmienia pracę (żeby się nie zasiedzieć i się rozwijać), to przez np. 8 lat doświadczenia masz sporo tych miesięcy prób.


@mk321: dobra, rozumiem ze pracujemy chyba w troche innym modelu i nie ma co porównywać tego 1:1
@Creamfields: to jak wtedy jesteś w dwóch pracach jednocześnie? W nowej pracy masz wdrożenie itd., więc dużo spotkań na początek. W starej pracy też pewnie wrzucą ci spotkania, żeby przekazać tematy.